• 7.5796 TL
  • 8.8341 TL
  • 9.6667 TL
KOCAELİ 28°

Yeni ana muhalefet partisi HDP mi olacak?

03 Ağustos 2020 Pazartesi - 04:34

Ülkemizde özellikle son yıllarda ekonomik sorunlar ve işsizliğin artması artık topumun değiştirilemez gündemi haline gelmiştir.

Bu sorunlar ile her geçen gün AK Parti’nin aleyhine işliyor.

Bu yüzden AK Parti tekrar seçilebilmek için gerekli olan her yöntemi masaya yatırıyor.

Son aylarda ülkemizde kamuoyunu meşgul eden önemli konulardan birisi seçim sistemini değiştirmek.

Özellikle AK Parti kulislerinden medyaya sızan bu konu, ülke gündeminde AK Parti’yi destekleyen meydanında geniş yer vermesiyle konuşulur hale geldi.

Değiştirilmek istenen seçim sisteminde AK Parti’nin yeni planı “Daraltılmış bölge sistemi”

Peki nedir bu daraltılmış bölge sistemi?

Bu sistemle AK Parti’nin gizli hedefi nedir?

MHP bu sisteme sıcak bakmaz ise HDP’den AK Parti’ye mecliste destek gelecek mi?

Şimdi sizlere bu yazımda merak edilen bu sorulara cevap vermeye çalışacağım

Daraltılmış bölge uygulamasında bölge barajı da konulabiliyor. Bir partinin ülke barajını aşamaması durumunda milletvekili çıkarma şansı bulunmuyor.

Sistem, 1987 ve 1991 genel seçimlerinde Türkiye’de uygulandı. Türkiye’deki uygulamasında, ülke barajının yanı sıra bölge barajı da getirildi.

Yeni düzenleme ile getirilmesi istenen bu sistem ile yukarıda yazıldığı gibi ülke belirli bölgelere bölünecek.

Bu durumda bir il genelinde 100 bin oy alarak 1 Mv. Çıkaran parti o ilin bölgelere ayrılması ile vekil çıkaramayacaktır. Vekil çıkaramayan partinin çıkarması gereken vekil o ilden en çok oy alan partinin çıkarmasına neden oluyor.

AK Parti’nin bu istediği bu seçim sisteminde MHP ve İYİ Parti’nin vekil sayıları büyük ölçüde düşecek, HDP’nin vekil sayısı ise (Özellikle İstanbul ve Doğu bölgesinde) artacaktır. Bu sisteme göre CHP ne kadar oylarını koruyacak olsa da vekil sayısı ile ana muhalefet partisi olarak kalamayabilir.

Bu seçim sistemiyle önümüzdeki tabloda büyük bir ihtimalle HDP İstanbul, İzmir, doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinden aynı oyları alsa bile seçim neticesi olarak vekil sayısını arttırmış bir şekilde mecliste Ana muhalefet koltuğuna oturması mümkün görünüyor.

MHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi (sürpriz yapmazsa) baraja takılıp meclise giremeyecek veya çok az sayıda milletvekiline sahip olacaktır. Sonuç olarak 600 vekiln bulunduğu mecliste AK Parti 400, HDP 90-110 arası CHP 70-90 diğer partilerin ise baraja takılırsa hiç çıkaramayabilir. Ya da baraj kaldırılırsa MHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi 5-10 civarı vekil çıkarabilirler. 

Kanun meclisten nasıl geçecek?

Bu görünen tabloyu büyük bir ihtimalle MHP kurmayları da fark ediyor.

MHP dar bir bölgeden değil, il genellerinden aldığı oylar ile barajı aşmışken bu gelecek sistemle barajı aşamayacağı için kanun mecliste oylamaya geldiğinde ittifak ortağı AK Parti’ye destek vermeyebilir.

Eğer MHP yeni sisteme destek vermezse bu tabloyu okuyan HDP bu sisteme destek verecek olması ile meclisten geçebilir.

Fakat AK Parti bu kanun teklifini geçirmek için HDP ile ne kadar iş birliği yapar orası tartışılır.

Yeni Türkiye’de neler olur?

Yukarıda tahmin ettiğimiz vekillerin sıralaması gerçekleşirse AK Parti, MHP’ye bağımlılıktan kurtulacak. Tek başına iktidar olacak.

HDP ana muhalefet partisi olmasıyla Türkiye’de sistem tartışılmaya başlanacaktır.

Yine bu tabloya göre CHP’nin ana muhalefeti kaybetmesiyle kendi içerisinde yeni bir lider arayışına girilebilir.

Bu tablo ile de eğer barajı geçemezlerse MHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi bir tabela partisine dönüşebilir.

Sonuç olarak;

Yeni Türkiye’de sadece AK Parti ve HDP seçimi arasına sıkıştırılmış bir Türkiye’de seçmen ne olursa olsun AK Parti’den vazgeçemeyecek hale getirilecektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI