REKLAMI KAPAT
KOCAELİ 27°

128 Milyar Dolar nerede?

21 Nisan 2021 Çarşamba - 17:11

CHP'nin sosyal medya üzerinden geliştirdiği "bir yalanı ortaya atıp kitleleri inandırma strateji" son olarak Merkez Bankası rezervleri üzerinden sürdürülen tartışma ile bir kez daha gün yüzüne çıktı.

 Bu stratejinin nasıl işlediğini ise CHP'nin fonladığı TELE1 kanalının spikeri Sedef Kabaş katıldığı bir eğitimde adeta itiraf etti.

Kabaş'ın kendisine dinleyenin gruba verdiği dersteki “Kitleleri etkilemek istiyorsanız, ortaya kocaman bir yalan atın. Ama çok bü

yük bir yalan olsun” sözleri sosyal medyanın en fazla tartıştığı başlıklar arasına girdi.

Son olarak, CHP İstanbul Milletvekili ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) eski Müşteşarı İlhan Kesici, katıldığı canlı yayında, partisinin 'Kayıp Rezerv' yalanını çökertti.,

Kesici, "Rezerv kaybolmaz. Devletin her şeyi kayıt altındadır" derken, Merkez Bankası kayıtlarını işaret etti. Kesici, "Bir kere onu söyleyeyim. Kaybolmaz. Girerseniz MerkezBankası bilançosuna, okumayı bilen insanlar açarlar internet sayfalarını, görülür." şeklinde konuştu.

Buna rağmen..

CHP hala '128 milyar dolar nerede?' şeklinde bir karalama ve iftira kampanyası yürütüyor.

Çünkü buna en çok kendileri inanadı!

Birçok isim 'Kayıp rezerv söz konusu olamaz' diye açıklamalar yapsa da CHP ısrarla algı operasyonuna devam etti.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ilkokul çocuğunun anlayacağı şekilde açıklasa da!

 Nafile..

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 128 milyar dolar tutarındaki rezervin akıbetine ilişkin iddialara şu şekilde yanıt verdi.

"Söz konusu döviz işlemleri, işlem platformları üzerinden o günkü piyasa koşulları ve fiyatları çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Herhangi bir kesime, banka veya firmaya ayrıcalıklı döviz işlemi gerçekleştirilmesi söz konusu değildir. Anılan platformlarda piyasa dinamiklerinden bağımsız, piyasa dışı fiyatlardan belirli taraflar seçilerek işlem yapılması mümkün değildir"

Yetmedii…

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, CHP ve yandaşlarının sistematik olarak yürüttüğü "128 milyar dolar nerede?" şeklindeki kara propagandayı sosyal medya hesabından yayınladığı 15 maddelik floodla çürüttü.

Dikkat çeken bu açıklamaları okuduğumda yetişkin aklı yerinde bir insanın anlayacağı bir açıklama olduğunu düşündüm

 "IMF’ci Faik’e anlatır gibi anlatacağım böylece Kemal Kılıçdaroğlu’da anlar diye düşünüyorum" diyen Ertem,128 milyar meselesinin CHP’nin çaresizce yürüttüğü bilindik dezenformasyon süreçlerinden birisi olduğunun altını çizdi.

Twitter üzerinden Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve CHP'lilerin sistematik olarak yürüttüğü ve dalga dalga CHP’nin tüm örgütler,nin neye inandığını bile bilmeden altladığı '128 milyar dolar nerede?" kara propagandasına ilişkin açıklamalar şu şekilde…

128 milyar meselesinin CHP'nin çaresizce yürüttüğü bilindik dezenformasyon süreçlerinden birisi olduğunun altını çizen Cemil Ertem, "Ne buhar olan 128 milyar dolar vardır ne de "birilerine" satılan döviz. Kaldı ki açık bir ekonomide hele ki merkez bankası dalgalı kur rejimi uyguluyorsa brüt rezerv her an değişir, onun için böyle bir kesin rakama ulaşmak model gereği imkansızdır" ifadelerini kullandı.

Ve açıklamalarına maddeler halinde gayet anlaşılır şekilde devam şu şekilde devam etti..

1)Bugün Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında adımı da geçirerek "128 milyar" konusunu açmış. IMF'ci Faik'e anlatır gibi anlatacağım böylece KK'da anlar diye düşünüyorum.128 milyar meselesi CHP'nin çaresizce yürüttüğü bildik dezenformasyon süreçlerinden birisidir.

2)"Buhar olmuş", "birilerine" satılmış bir rezerv yoktur.Bu meblağ iktisadi çevrimin içindedir.Türkiye, dalgalı kur rejimini enflasyon hedeflemesi ile birlikte uygulamaktadır. TL de konvertibl bir para birimidir.İlaveten Türkiye tam açık bir piyasa ekonomisi uygulayan bir ülkedir

3)Tanım-model- gereği bu durumda merkez bankası faizi-piyasa koşulları ve hedefi gereği-belirler ama kuru belirleyemez ve hedefleyemez. Yine model gereği merkez bankası bilançosu ülkenin ödemeler dengesinin bir fonksiyonu olarak okunur ve ortaya çıkar.

4)Siz merkez bankası bilançosunu herhangi şirket bilançosu gibi okuyamazsınız, bu bağlamda merkez bankası bilançosunun pasifinde yer alan...

5)...rezervlerin aktif karşılığı, dalgalı kur rejimi gereği, aynı zamanda, ödemeler dengesi bilançosunda da okunabilir. Yani rezerv kaybolmaz ülke bilançosunda yer değiştirir.

6)Dalgalı kur rejiminde merkez bankaları kur hedeflemez ama olağanüstü dönemlerde kurdaki büyük dalgalanmaları ve spekülatif atakları önlemek için piyasaya doğrudan ve/veya dolaylı olarak müdahale ederler.

7)Merkez Bankası brüt rezervleri bunun için geçici bir süre kullanabilir. Döviz penceresinden bu işlemleri doğrudan ya da piyasa yapıcı bankalar üzerinden dolaylı olarak yapar.

8)Dalgalı kur rejiminde merkez bankasının piyasa yapıcı banka/bankalar üzerinden döviz arzı yapması kurdaki oynaklığı önlemek içindir.

9)Bu işlem sonucunda döviz a) hanehalkları b) işletmeler c) kamu tarafından talep edilebilir. Peki bu arz ve talep sonucunda ne olur; olan şudur: merkez bankasının arz ettiği döviz, DTH'lara, şirketlerin ve kamu iktisadi işletmelerin döviz açık pozisyonuna -borç ödemeye- gider.

10)Yani belirsizlik dönemlerinde merkez bankasının döviz penceresinden ya da piyasa yapıcı bankalar üzerinden döviz arzı a) kur spekülasyonunu önler, kur ataklarının önüne geçerek piyasa belirsizliğini ortadan kaldırır

11)b) belirsizlik döneminde hanehalklarının, şirketlerin ve kamunun döviz açık pozisyonunu azaltır ki bugün Türkiye, ekonominin bu üç ana oyuncusu açısından, döviz borçlusu olarak dünyanın en rahat ülkesidir. Yapılan budur.

12)Bugün Türkiye'nin kısa vadeli dış borç ve cari açık açısından bir döviz sorunu yoktur. Dalgalı kur rejimi uygulayan ve açık ekonomilerde rezervler brüt olarak ele alınır.

13)Kısa vadeli dış borç ve dış açık konusunda rezervler tabi ki bir güven aracıdır ama rezervleri güçlendiren de ülkenin küresel rekabet gücü ve ihracat potansiyelidir.

14)Türkiye, bugün ihracatı en hızlı artan ülkelerden birisidir. Merkez Bankası reeskont kredileri bazlı da rezervlerini hızla güçlendirme potansiyelini taşımaktadır.

15)Sonuç olarak; ne buhar olan 128 milyar dolar vardır ne de "birilerine" satılan döviz. Kaldı ki açık bir ekonomide hele ki merkez bankası dalgalı kur rejimi uyguluyorsa brüt rezerv her an değişir, onun için böyle bir kesin rakama ulaşmak model gereği imkansızdır.

Bu yapıln açıklamalrı onlar geyet iyi anlıyor ve biliyor da! Bu algılara kurban gitmemek için kaleme almaya değer gördüğüm bilgileri siz değerli okuyucularım ile paylaşmak istedim..

Hulasa, kendi söyledikleri yalan algılara ilk önce kendisi yenik düşen muhalefetin birbirlerine kitlediklerinin kilidini açmak ok zor iş..

Böyle bir niyetimiz asla yok!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

 • Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık
 • Gebze Belediye başkanı Zinnur Büyükgöz
 • Çayırova Belediye başkanı Bünyamin Çiftçi
 • Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir
 • Körfez Belediye başkanı Şener Söğüt
 • Derince Belediye başkanı Zeki Aygün
 • İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
 • Kandıra Belediye başkanı Adnan Turan
 • Başiskele Belediye başkanı Yasin Özlü
 • Kartepe Belediye başkanı Mustafa Kocaman
 • Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer
 • Karamürsel Belediye başkanı İsmail Yıldırım