REKLAMI KAPAT
  • 6.8693 TL
  • 7.7611 TL
  • 8.5865 TL
KOCAELİ 35°

BİRLEŞTİRİCİ GÜÇ DEPREM!

26 Ocak 2020 Pazar - 17:51

“Dünya gözü ile bakan YÜZÜ, Gönül gözü ile bakan ise ÖZÜ görür.”

Devlet babadır, Vatan anadır, Vatandaş evlattır…

Acılarla yoğrulmuş bir coğrafyada yaşamaktayız. Her yaşanılan acı bizleri birbirimize daha da kenetlemiş birleştirmiştir.

Elazığ’da meydana gelen 6.8 şiddetinde deprem ile bütün kavgalar çekişmeler bir kenara bırakılarak tüm siyasi partiler elini taşın altına koydu.Birlik mesajları ile tüm birimlerini harekete geçirdiler..

İlk olarak Halk Tv’de Uğur Dündar’ın sunduğu programda Deprem haberin alan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, o dakikaya kadar iktidarı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdiriyordu. Acı haberi alan Meral Akşener, izleyicilerin Fatiha okumasını istedi ve dua etmeye başladı. Fatiha okuduktan sonra hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyen Meral Akşener, siyaset konuşmak istemediğini söyledi. Uğur Dündar da buna hak verdi ve programı sonlandırdı.

 

Bir diğer siyasi parti CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamasında ;” Beni bu süreç içerisinde duygulandıran olay, bu tür felaketlerle karşı karşıya kaldığımızda siyasi görüşü, kimliği ne olursa olsun tüm vatandaşlarımızın gönül birliği içinde yaraları sarmak için olağanüstü bir çaba göstermeleridir.  Bu, tasada ve kıvançta beraber olmanın bütün güzelliklerini gösteriyor bize. Tabii Allah başka acılar vermesin, bu tür acılar bizleri birleştiriyor”ifadelerin kullandı.

 

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de aynı şekilde yaptığı açıklamalarında; Dayanışma ve duaya, itidal ve içtenliğe, sabır ve yardımlaşmaya, birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyulan bir dönemde olunduğunu belirtti.

 

 

İşte biz buyuz, aslında siyaset olmasa çok güzeliz..

Bir diğer gerçekte şu ki! Siyasetsiz de yapamayız..

Acılarımız ile birleşir, yaralarımızı beraberce sarar asil Türk milleti olarak kendimize merhem olmasını biliriz..        

Her yaşanılan acı olayın ayrı ayrı ibretlik hikayeleri vardır..

Elazığ’da deprem bölgesinde yaşanan bu duygu dolu hikâyeleri işittikçe gözlerimiz doluyor.

Yüreğimiz kabarıyor..

Devlet BABA ilk andan itibaren bölgede, evlatlarını kanatlarının altına alarak sarmış durumda.Bakanlar sürekli vatandaşların arasında onlarla beraber ısınıyor, ağlıyor..

 

99 Depreminde babasız kalmanın ne olduğunu en iyi bilen, yetim kalmanın nasıl bir zorluk olduğunu gören bir şehirde yaşıyoruz.

Bunları söylerken bol keseden atmıyorum. Merkez üssü Gölcük olan 99 depreminde 21 yaşındaydım. Devletsiz kalmanın ne olduğunu çok iyi anlayacak yaşlardaydım.Neler yaşadığımızı çektiğimizi bir tek biz biliriz..

Türkiye en karanlık günlerinden birini yaşadı. Saat 03:02’de merkez üssü Gölcük olan deprem 45 saniye içerisinde binlerce can aldı, faciadan sağ kurtulanlara ise ömür boyu unutamayacakları bir acı bıraktı...

2010 yılında yayımlanan Meclis Araştırması Raporu'na göre 18.373 kişi hayatını kaybetti. 48 bin 901 kişi ise yaralandı. 

Devletin bütün kurumları 17 Ağustos ve onu takip eden ilk birkaç günde tamamen etkisiz olduğu için insanların kaybettikleri yakınlarını hiçbir resmi işlem yapmadan toplu mezarlara defnetmek zorunda kaldıkları biliniyor. Bu nedenle can kaybının resmi rakamların üzerinde olduğu bir gerçekte var resmi olmayan veriler hepten can yakıcı: 50.000 ölüm, ağır-hafif 100.000'e yakın yaralı…

 

 

Şimdi bakıldığında Devlet BABA ilk an itibariyle deprem bölgesinde halkın arasında.Tüm Türkiye  genelinde müthiş bir seferberlik var adeta! Yardımlar yağmur gibi bölgeye yağıyor.Toprak altından çıkan cansız bedenler bir bir defnediliyor.Bir nebzede olsa acılı ailelerin başını yasladığı yer yine Babaları Devlet yanlarında..

 

Deprem bölgesine giden Devletimizin başı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gözünden süzülen bir damla yaş ile evladına üzülen babayı gördük

 

Rabbim, Devletimizi baki kılsın.

Devletimiz var olsun.

Kimseyi Babası Devletsiz, Anası Vatansız bırakmasın..

Acılarımız ile birleşen gönüllerimiz soğumasın, kavgalarımız gelip geçici olsun, kardeşliklerimiz kalıcı ülkemiz huzur bulsun..

 

 

Doğa ile bizlere verilen çok anlamlı bir mesaj var!

Hepimizin çıkarması gereken dersler var!

Deprem gerçeği ile yaşamasını laf ile değil gerçekten hayatımıza dahil etmeliyiz.Coğrafyamız deprem kuşağı üzerinde.Bugün Elazığ yarın neresi bilinmez ama nerelerin olacağı öngörülüyor..

Devlet BABA bu sorumluluk bilinci ile önlemlerini almak zorunda. Saniyelik şiddet bizlerde ömür boyu silemeyeceğimiz izler bırakmaktadır.

AFAD, KIZILAY, UMKE, ve benzeri kuruluşlar ile doğal afetlerde hangi derecelere geldiğimizi görmekteyiz. Gözlerimiz ile gördüğümüz üzere bir gelişme olduğu ortada.

 

 

Ama en önemlisi!

Millet olarak hiç değişmemişiz..Kavgalarımız ne olursa olsun yürekler hep olduğu gibi tertemiz ve yumuşacık.

Acılar ile yoğrulan pişen bir Millet, Elazığ için bir oldu birlik oldu. Kardeşlerinin yaralarını sarmak için geceleri uykusuz kaldı, onlarla beraber adeta üşüdü..

Gerçekten bir olunca çook güzeliz…

Gönül gözüyle bakmak istedim özümüzü gördüm..

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET