• 6.6647 TL
  • 7.2996 TL
  • 8.2429 TL
KOCAELİ 11°

Hakaret ve beddua yanına kar kaldı

26 Aralık 2019 Perşembe - 11:07

Seçim döneminde adaleti, şeffaflığı, hoşgörüyü, karşılıklı diyalogu dilinden düşürmeyen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in, seçim bittikten sonra birini arayıp hakaret edeceği, tehditler savuracağı, söz hakkı tanımadan yüzüne telefonu kapatacağı söylense herhalde kimse inanmazdı.

Üstelik bu kişi, seçim döneminde karşı mahallenin adamı olduğu halde Hürriyet’in çağrısına kayıtsız kalmamış, samimiyetine inanmış, birlikte Kocaelispor atkısı açarak objektiflere poz vermiş, yan yana gelmekten çekinmemiş bir muhtar olacak desek herhalde “Dalga mı geçiyorsunuz?” derlerdi. İzmit Kaboğlu Muhtarı Ali Akbaş söz ettiğimiz kişi.

Sosyal medya hesabı üzerinden Hürriyet’e yaptığı eleştiri nedeniyle Muhtar Akbaş’ın yemediği laf kalmamıştı. Fatma Hanım aynen kendisine şunları söylemişti:

“-Ali bey Ali bey, mutlu musun bu yaptığından. Bu hırsızlara, tecavüzcülere, arsızlara sahip çıkan AKP’nin pis siyasetine alet oluyorsun. Bu pis AKP’ye destek veriyorsunuz, oy veriyorsunuz. Yazıklar olsun size. Ali Muhtar bundan sonra göreceksin neler olacağını. Allah senin de belanı versin Ali Akbaş.”

İzmit çok siyasi manevralar gördü. 2014 yerel seçimlerini hatırlıyorum. Fatma Hanım da hatırlayacaktır. Selman Yıldırım’la İzmit Belediye Başkan Adaylığı için yarışıyordu. Sonra bugün sağ tarafına aldığı, ayakkabıyla, başörtüsüz girdiği camide James Bond gibi simsiyah gözlük ve pardesüsüyle yanında duran Muhar Masası Koordinatörü Süleyman Şen ortaya çıkıp, Türk Siyasi Tarihinde görülmemiş şekilde Sefa Sirmen adına başvuru yapmıştı.

Üstelik, “Sefa Başkanımın haberi yok, kendisini o kadar çok seviyorum ki, aday olmamasına izin veremem” gibi İzmit’in kargalarının bile güldüğü bir açıklama getirmişti. Fatma Hanım da, Selman Yıldırım da ağzını açıp tek kelime edememişti.

Bir önceki seçimde İzmit'te aday olup da, farklı kaybettikten sonra siyaseti rafa kaldırdım diyen Sefa Sirmen’in de bu oyunun içinde olduğunu, sözünü ezmeyi gururuna yediremeyerek Süleyman Şen vasıtasıyla ateşe dokunmadan başvuruyu yaptığını düşünüyorum.

Fatma Hanım şimdi her ikisiyle de can ciğer kuzu sarması.

Yahu Mesut, dün kendisine bu haksızlığı yapanla bugün kol kola giren, Muhtar Akbaş’a hakaret etmiş çok mu demekten de kendimi alamıyorum.

Şimdi daha derin düşünürsek, böylesine bir tezgahın içinde siyaseti öğrenmiş Fatma Hanım’ın aslında seçimden önce başka, seçimden sonra başka davranmasını yadırgamamak gerekir.

Halkın önünde iki beden büyük ceketi içinde, kalp işareti yapan Pamuk Prenses, kapalı kapılar ardında tam bir “Kaplan” olması aslında çok normal sayılmalı.

Ne yapalım, İzmit’in yeni başkanını biz de şimdi yeni yeni tanımaya başlıyoruz. Etrafına gülücükler dağıtan maskenin ardında gizlediği gerçek yüzü yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Muhtar Akbaş, yaşadıklarından sonra en azından bir özür bekliyordu. Anlaşılan, İzmitçe konuşuyorum diye ağzını iyice bozan Fatma Hanım’dan böyle bir özür veya pişmanlık belirtisi gelmeyecek. En iyisi 4 yıl dişinizi sıkın, Fatma Hanım’a hiç bulaşmayın. Nasıl olsa hakaret ettikten sonra özür bile dilemiyor, boş yere canınızı sıkmayın.

*****

Kibirli insanın özellikleri

Kibirli insanlar, insanları hiçe sayar, olumlu özelliklerin sadece kendilerine ait olabileceğini düşünürler.

Hata yapmaktan ve insanlar arasında küçük düşürülmekten korkarlar.

Eleştiriyi kabul etmezler.

İnsanlara tepeden bakar onların hatalarını sık sık dile getirirler.

Kendilerinin ayrıcalıklı olduğuna inanırlar.

İnsanlarla ilişkilerinde mesafeli olur güvenmezler.

Bir konuda nasihat edildiğinde kendilerinin küçük düşürüldüğünü sanırlar.

Rekabeti severler.

“Kendilerini (övgüyle) temize çıkaranları görmedin mi? Hayır; Allah, dilediğini temizleyip yüceltir. Onlar, ‘bir hurma çekirdeğindeki iplikçik kadar’ bile haksızlığa uğratılmazlar” (Nisa Suresi, 49).

İhtiraslıdırlar.

Kibirli insan kendisini dünyanın en akıllısı en güzeli ve en başarılı insanı olarak görür. Kendilerini bu şekilde göstermeye çalışırlar. Oysa Rabbimiz içlerinde sakladıkları büyüklenmeci tavırlarını bilmektedir.

“Çünkü onlar Allah’ın gizli tuttuklarını da açığa vurduklarını da bildiğini bilmiyorlar mı?” (Bakara, 77).

Rabbimiz gizlediğimiz ya da aşikâr ettiğimiz her şeyi bilmektedir. Fakat bütün ilgilerini kendi üzerlerine yoğunlaşan kimseler insanları aldatmaya çalışırlar.

Kibirli insan övülmekten hoşlanır.

Konuyu döndürüp dolaştırıp kendilerine getirirler.

İnsanlara tepeden bakarlar.

İnsanların sahip oldukları olumlu özellikleri hazmedemezler.

Kibirlerinden olayı sevme yetenekleri hiç gelişmemiştir.

Kibirli insan çıkar odaklı yaşadığı için etrafında pek kimse olmaz. Çevresinde sevilmeyen biridir. Kişi tevazu sahibi olmayınca sahip olduğu imkânlar ne olursa olsun işe yaramıyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET