REKLAMI KAPAT

Hasta çocuğunuzu okula göndermeyin

02 Ocak 2022 Pazar - 12:34

Çocuğun hasta olduğu dönemde okula gönderilmemesi iyileşme sürecini hızlandıracağı gibi çocukların birbirleriyle yakın temasının kesilmesiyle hastalığın yayılmasını da engeller.

 Kış aylarına ayak bastığımız bu günlerde havaların giderek soğuması ve güneşin etkisinin azalması hastalıkları da beraberinde getiriyor.

Kış aylarında, çocuklarda daha çok grip, nezle, boğaz ağrısı, boğaz enfeksiyonu, sinüzit, solunum yolları enfeksiyonunun yanı sıra bunların ileri türleri olan bronşit ve zatürrenin de sık görülüyor.

Özellikle çocukların toplu olarak kullandığı mekanlarda bakterilerin ve virüslerin yayılma oranı oldukça fazla.

 Bulaşıcı hastalıklarda ciddi artış yaşanıyor.

Bu yoğunluğu hemen hemen her evde bir çocuğun hasta olmasından, hastane ve eczane kuyruklarından görmemiz mümkün.

 Hasta olan çocuğun hem çevresi hem de kendi sağlığı için hastalık dönemlerinde okula gitmemesi gerekiyor. Aileler çocuklarını bu dönemde okula göndermemeli.

Bu durum diğer çocuklar için de risk teşkil ediyor. Hastalık tamamen düzeldikten sonra eğitime devam edilmeli.

Okul ve kreşler, virüslerin yayılmasın adeta davetiye çıkarıyor. Öğretmenler, hasta öğrenci gördüğünde onun sınıfta kalmasına izin vermemeli ve derhal arkadaşlarından ayırarak ailesi onu alıncaya kadar uygun bir yerde tutmalıdır.

Çocuk hastalıklarında çok ciddi bir oranda artış yaşandığı gözle görülür şekilde ortada.

Bu sebeple sorumluluk ailelere ve öğretmenlere düşmektedir. Hem kendi çocuğumuzun sağlığı için hem de diğer çocuklara bulaşıyı önlemek için kesinlikle hasta olan çocuklarınızı okula göndermeyin..

Uzmanlar, Çocuklarda Covid-19’un da görüldüğünü belirterek, hem diğer çocuklara hem de erişkin ve yaşlı bireylere bu enfeksiyonu bulaştırabilecekleri uyarısında bulunuyor.

Covid-19 bulaşmış çocuklar hastalığı nispeten daha kolay atlattığı için ilaç tedavisine gerek duyulmuyor.

Ancak hastalık boyunca çocuğun çevresindekilere bulaştırmasını engellemek için diğer çocuklardan ve aile bireylerinden izole tutulması da gerekiyor. Altta yatan hastalığı olan çocukların Covid -19 enfeksiyonunu ağır geçirebileceği unutulmamalıdır.

 Kronik hastalığı olan çocuklar bu dönemde düzenli kullandıkları ilaçları aksatmamalıdır.

İl Sağlık müdürlüğü ve Milli eğitim müdürlükleri ortak çalışmalarla bu konuya eğilmeleri gerekmektedir. Ciddi bir bulaşı ve çocuk hastalığı ile karşı karşıyayız. Hastalıklardan dolayı çocuk ölümleri ile karşı   karşıya kalındıktan sonra alınacak hiçbir tedbirin önemi yoktur..

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI