REKLAMI KAPAT
  • 6.9602 TL
  • 8.1751 TL
  • 9.0228 TL
KOCAELİ 28°

Koronavirüsle iktisadi mücadelenin kahramanı: TOBB ve KOTO

04 Mayıs 2020 Pazartesi - 01:23

“Dünya olarak sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Bugüne kadar tarihimizde görmediğimiz bir düşmanla karşı karşıyayız. Tek bir düşman var ama gören yok bilen yok. Onunla mücadele etmeye çalışıyoruz. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

 Tedbir bizden, takdir ALLAH’TAN.

Tedbirleri rehavete kapılmadan, yetkililerin açıklamalarına harfiyen uyarak  önlemleri sıkı tutmaya devam etmeliyiz..

İçinde bulunduğumuz Ramazan, rahmet ve bereket ayı. Bu mübarek ayı biraz buruk yaşıyoruz.Her ne olursa olsun, umutluyuz bu günler geçecek özlediğimiz günlere kavuşacağız..

 “İnşallah rabbim ülkemizi, milletimizi her türlü şerden, zulüm ve karanlıktan muhafaza eylesin.”

Gelelim konumuza ;

Geçtiğimiz günlerde tarafımıza gelen haberde dikkatimi çeken bir konuyu sizlerle paylaşacağım.

Haber, Kocaeli Ticaret Odası’ndan geldi.

Bu sözlerin sahibi ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu…

TOBB, Türkiye’de faaliyet gösteren 365 Oda ve Borsa’nın çatı kuruluşu.

Türk iş dünyasının gerek yurt içinde gerekse yurt dışında şahlanması adına yaptıklarını bilmeyen yok. Bugün Türk iş dünyası, devletimizin gösterdiği tüm hedefleri, tüm eşikleri zorlanmadan atlıyor, kendisine yüklenen sorumlulukları en iyi şekilde yerine getiriyorsa tek sebebi TOBB.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, görevde olduğu günden bu yana Oda/Borsa camiasını adeta orkestra şefi gibi, uyumlu bir melodiyle yönetiyor. Hem sosyal, hem ekonomik tüm süreçlerde TOBB’u ön saflarda görüyor, Türkiye ile nasıl kenetlendiğine şahit oluyoruz.

Koronavirüsle iktisadi mücadelede de öyle.

Covid-19, pandemi ilan edildiği 11 Mart tarihinden bu yana TOBB 365 Oda ve Borsasıyla yine sahada.

Tüm Oda ve Borsalardan sürekli saha raporları topluyorlar, piyasanın Covid-19 check-up’ını çekiyorlar, ilgili bakanlıklara bizzat ileterek, çözülmesini sağlıyorlar.

‘Lar’ dediğime bakmayın.

Bu düzenli, uyumlu çalışmanın mimarı elbette yine Hisarcıklıoğlu.

TOBB tarafından Koronovirüs mücadele sürecinde olumsuz yönde etkilenen iş insanlarına sağlanan destek ve yardım paketlerinden tam anlamıyla bilgi sahibi olmadığımızı düşünüyorum.

Paylaşılan haberlerin asayiş ve siyasi bir değeri olmadığı için gözden kaçırıldığını düşünerek, önemli gördüğüm knuların üzerinde durmak istedim

Her alanda olduğu gibi, Kocaeli Ticaret Odası da ilimizde koronovirüsü salgınına karşı üyelerinin hayatta kalması için adeta çırpınıyor.

Başkan Necmi Bulut, açıklanan kredi destek paketleriyle her bir Oda üyesine ulaşmak için adeta cansiperane mücadele veriyor. Bu bağlamda verilen mücadelelerine gazeteci olarak şahit oluyoruz.

En başından beri salgın sürecinden olumsuz yönde etkilenen üyeleri için çeşitli ekonomik tedbirler açıklayan KOTO, üst birliği Türkiye Odalar Borsalar Birliği ( TOBB )  ile sürekli temas halinde. İş insanlarını, salgının başladığı tarih itibariyle ekonomik hasarından korumak için hemen hemen her gün görüşmeler gerçekleştiriyor, talepleri topluyor, TOBB’a iletiyor.

Geçtiğimiz günlerde KOTO’nun salgın dolayısıyla ertelenen meclis toplantısı, KOTO Başkanı Necmi Bulut ve Meclis Başkanı Akın Doğan’ın ev sahipliğinde elektronik ortamda gerçekleşti.

Toplantının önemli bir de konuğu vardı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KOTO’nun online meclis toplantısına katılarak, Kocaeli iş dünyasına hitap etti.

Kocaeli Ticaret Odası’nın, Koronavirüs tedbirleri kapsamında bu dönemde en iyi çalışan odaların başında geldiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu’nun şu ifadelerini çok önemli bulduğum için sizlerle paylaşmak istedim “Kocaeli Ticaret Odamızı yakından takip ediyorum. Hiç ara vermeden üyelerimizle temastasınız. Onların sıkıntılarını topluyor çözüm önerilerini bize aktarıyorsunuz ki burada şahit olan benim. Gelen raporlardan biliyorum. Bu dönemde en iyi çalışan odaların başında Kocaeli Ticaret Odam geliyor. Bu anlayışınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Allah sizden razı olsun. Sizler, hem yönetim, hem meclis, hem komitelerimiz canla başla gayret gösteriyor. Allah razı olsun.”

Dikkatimi çeken bu iltifatın üzerine iş insanlarına sağlanan paketleri biraz incelemek istedim. Nefes Kredisi, KGF Kredisi ve Halk Bank’ın cansuyu kredisiyle her bir üyesine destek olmayı amaçlayan KOTO, her üye yalnızca bir krediye başvursa, ortaya konulan kaynaktan tüm üyelerin faydalana bileceğini düşünüyor.

Bu süreçte üyeleri için önemli mücadele veren KOTO, işin ciddiyetini asla elinden bırakmıyor. Koronavirüsü salgını ile her alanda verilen mücadele İş dünyası içinde kaynak paketler ve sağlanan kolaylıklar devam ediyor.

İş insanlarının olurda gözden kaçındırdığı bir şeyi görmelerine duymalarına vesile oluruz düşüncesiyle en sağlam kaynak ve eksiksiz paketleri yayınlandığı bilgileri paylaşmak istedim.

Sizlerle paylaştığım aşağıdaki lingi tıklayarak, İş Dünyasının bu süreçten olumsuz yönde etkilenmemesi ve en az zararla bu süreci atlatması için alınan tedbirlerden haberdar olabilirsiniz.

https://tobb.org.tr/Sayfalar/20200323-covid-destegi.php

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI