LİSTELERDE HER DÖRT ADAYDAN BİRİ KADIN VE GENÇ OLACAK
Yeni Kocaeli

Mesut Şahin

mesutsahin@yenikocaeli.com

05 Ocak 2019 Cumartesi - 14:56

Yazarın Tüm Yazıları

LİSTELERDE HER DÖRT ADAYDAN BİRİ KADIN VE GENÇ OLACAK

Yerel Seçimlerin yapılacağı 31 Mart için geri sayım çoktan başladı. İktidar Partisi AK Parti, Kocaeli Büyükşehir adayını Doç.Dr.Tahir Büyükakın olarak açıkladı.İlçelerde heyecanlı bekleyiş sürenin azalmasına rağmen devam ediyor.

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde, muhtarlıkların haricinde, adaylar 22 bin koltuk için yarışacak. Belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi üyeliklerinden oluşan 22 bin koltuk için AK Parti’ye 34 binin üzerinde başvuru yapıldı.

31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanı, belediye meclis üyesi ve il genel meclis üyesi olmak için yapılan başvuruların 4 binini kadınlar, 2 bin 500’ünü de gençler oluşturdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kadrolarını hızlı bir şekilde gençleştirildiği biliniyor. AK Parti, kurulumundan buyana, kadınların siyasetteki yerine ayrı bir değer vermiştir. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan defatle dile getirmiş ve bu politikasını her zaman savunmuştur.

Gençleşme hareketini n yansımalarını, istifa eden ilçe başkanlarının yerlerine atanan isimlere barksak görmemiz mümkün.

Geçtiğimiz günlerde AK Parti Genel Merkezi teşkilatlara, yerel yönetimlerdeki kadın ve genç sayısını artırmayı hedefleyen görüşünü beyan ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile “listelerde her dört adaydan biri kadın ve genç olacak” talimatı gönderdi.

AK Parti, ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesi konusundaki çalışmanın sonuna gelirken; bir yandan da belediye meclis üyelikleri ve il genel meclis üyeliklerine ilişkin liste hazırlığını sürdürüyor.

Bu ilke çok net uygulanacak!

Ama bu İzmit’te veya diğer ilçelerde Belediye Başkan Adaylığı için kesin uygulanacak mı? net olmamakla birlikte çeşitli tahminler yürütülüyor.

AK Parti’nin Kadın adaylar konusunda, çok hassas davrandığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kesin talimatını da var sayarsak İzmit için Sibel Gönül’ün adaylığı kesin gibi gözüküyor.


AK Parti kurmayları, teşkilatların bu karara uyup uymadıklarını takip edeceklerini, kadın ve gençlerin olmadığı listelere genel merkezden müdahale edileceğini dile getirdi. Erdoğan’ın da “Burada kadın olursa sıkıntı olur” bahanesinin kabul edilmeyeceğini belirterek, “Gerekirse risk alacağız” dediği biliniyor.

Ama seçimlerde her şey Ankra’dan bakıldığı gibi de olmayabilir. Bu risk geriye dönülmesi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.

Gönül belediyeciliği yapabilmek için, ilk önce gönlüne gireceğimiz vatandaşın sesine kulak verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Teşkilatın ve seçmenin sesinin tam tersi adaylar, büyük vebal ve sorumluluklarını da beraberinde getirebilir.

 

Muhalefetin avuçlarını ovuşturarak beklediği pastayı, altın tepside sunmamak için ciddi bir analiz yapılmalı. Birbirinden değerli aday adayları, ve onları destekleyen insanları görmemezlikten gelinmemeli.

İlçelerde gerekli araştırmalar yapıldı, teşkilatlara temayül ile soruldu, ortaya çıkan isimlere rağmen farklı bir ismin tercih edilmesi! Olası kırgınlıkları beraberinde getirecektir.

AK Parti teşkilatları her zaman Ankara’dan gelen ismin arkasında bir olmuş, fakat, ama, lakin, dememiştir.

Eleştiriden çekinmiş, partisine hiçbir zaman zarar vermemiştir.

Amma! Bu bahaneleri sokakta bulunan seçmen çok açık bir şekilde dile getirecektir.

Muhalefet partileri Parti içi çıkacak kaostan beslenmeyi ümit ederken, bazı riskleri göz ardı etmemeliyiz.

Selam ve dua ile.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
06:22
08:10
13:07
15:27
17:42
19:18

TARİHTE BUGÜN

16 Aralık 1474
Türk gökbilimci, matematikçi ve dilbilimci Ali Kuşçu vefat etti.