REKLAMI KAPAT
  • 6.8363 TL
  • 7.6021 TL
  • 8.4276 TL
KOCAELİ 22°

ŞIMARIK ÇOCUK MU KADİRŞİNAS ÇOCUK MU?

22 Mayıs 2020 Cuma - 18:15

Merhaba Yeni Kocaeli Gazetesi okurları; ben Tuğba Güven, 24 Mart 1994 İzmit doğumluyum. Annem dünyanın en güzel mesleğine sahip babam ise esnaf. İlkokulu Derince’de, lise öğrenimini Şehit Özcankan Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladım. 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans programını bitirdim. Aynı yıl kısa bir süre Özel Şefkat Özel Eğitim kurumunda görev yaptım. Daha sonra Özel Kocaeli Gülistan İlkokulu’na geçtim. İki okul dönemi kadar çalıştıktan sonra ayrıldım. Evli ve bir kız annesiyim. Şimdilerde annemin ve tüm kadınların mesleğini icra etmekteyim. Yeni Kocaeli Gazetesi’nde başlayacağım yazı dizilerinde kimi zaman çocuk eğitiminden, kimi zaman ebeveynlikten ama en önemlisi de tüm bunların maneviyatımızla ilişkisinden bahsetmeyi düşünüyorum. Umarım bir nebze olsun hayatlarınıza dokunmayı başarabilirim. Hepinize düşünceli okurlar diliyorum.

Kim ister ki şımarık bir evladı olsun değil mi? Her şeyi istesin, istediği olmayınca ağlasın. Elbette ki herkes "Bunu alamayız yavrum" dediğinde, "Peki babacım" cevabını duymak ister. Kimse etraftaki insanların rahatsız edici bakışları altında rezil olduğunu düşünürek, kendini yerlere atıp ağlaya ağlaya istediğini yaptıran bir çocuk istemez. Bu da bizim toplum olarak bir başka ayıbımız ya neyse...

Yanlış hatırlamıyorsam gittiğim bir halk pazarında sadece sesini duyduğum bir çocuk hala aklımda. Kalabalıktan onu görmedim bile üstelik. Sadece şunu söylemişti: "Aaa baba oyuncaklara bak! Ama çok pahalıdır boşver!" Bunu söyleyen çocuğun yutkunduğu hevesi bir düşünsenize.

Ya yutkunmak şöyle dursun çocuk yetiştirirken yaptığımız hataları yüzümüze vuranlar. Bir gün derste kişisel eşyalarımızın sorumluluğundan bahsederken, bir öğrencim şu cümleyi kurdu: "Benim babam tabletimi kırarsam yenisini alır ki!" Evet belki yenisini alırdı babası ama o çocuğun gözünde hiç mi değeri yoktu o tabletin veya her neyse onun. Belki bir doğumgünü hediyesi, belki babasının "takdir alırsan sana tablet alırım" da ki takdirin de mi bir kıymeti yoktu?

Maalesef hem eşyalara çok değer verdik maneviyatımızı zedeledik, hem hiç kıymet vermedik israfta aşırıya gittik. Daha doğmadan on yirmi çocuğun oyuncağına sahip evlatlarla 'kadirşinas' çocuklar yetişir mi?

Ne yazık ki tüketici toplum olmanın hakkını çok güzel verdik. Tükettikçe tükendiğimizin farkına bile varmadan...

YORUMLAR

  • Toplam 6 yorum

Yazan: İZMİT YETER

Anne babalar doyumsuz Tüketeci toplum olduk çocuklar büyüklerin peşinden gidiyor

0 Beğendim
0 Beğenmedim

Yazan: Fatma Yurttaş

Yokluk görmüş anne babaların bolluk içinde boğulan evlattlar yetiştirmesi toplumun geleceğinin kötüye gitmesinin bir nişanı gibi.. Allah'ım bilinçli ebeveyn olmayı cümlemize nasip etsin.. çok güzel bir yazı olmuş Allah razı olsun. Sizler gibi islami şuurda olan insanların sayılarını çoğaltsın inşallah..

0 Beğendim
0 Beğenmedim

Yazan: Zehra kizilkaya

Bende iki çocuk annesi olarak yazınızı çok beğendim başarılarınız daim olsun insallah

0 Beğendim
0 Beğenmedim

Yazan: Nuray uzuner

Çok doğru, çocuklarımızın her dediğini yaparak doyumsuz bir insan yaptık. Oysaki varlığı da yokluguda öğretmeliydik

0 Beğendim
0 Beğenmedim

Yazan: Nuray uzuner

Ne kadar doğru çocuklarımızın her dediğini yaparak doyumsuz bir insan yaptık. Oysaki cocuklarimiza varlığı da yokluguda öğretmeliydik

0 Beğendim
0 Beğenmedim

Yazan: Semiha erdoğdu

Merhaba tuğba hanım.bir çok konuyu ve bir çok herkesin yasadıgı proglemlere ses getirmişsiniz bu yazınızla bile...diyer yazılarınızı merakla bekliyorum

0 Beğendim
0 Beğenmedim

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET