• 7.4613 TL
 • 9.0530 TL
 • 10.2088 TL
KOCAELİ -2°

DEDE ‘YADİGARIMIZ’

02 Aralık 2020 Çarşamba - 17:03

Hatırlayamadığım yaşlarımda kaybettik dedemi. Kesik kesik anılar var zihnimde. Onca yıl içinde günden güne eriyen dedemin yadigarı babaannemi de geçen hafta toprağa verdik. İlk defa kendimi bildiğim yaşımda bu kadar yakın birini kaybettim. İlk defa ölümüne ramak kalmış birini bu kadar yakından izledim. Evet yüzünden belliydi.

 

Hastaneye götürülmeden demişti. Beni götürmeyin! Hep de derdi evimde ölmek istiyorum diye. Ama götürdüler nihayetinde içi sıcak ama buz gibi kokan hastaneye! Doktorlar sevdiklerine haber verin hastanızı her an kaydedebilirsiniz dediler. Dedik ki evde yatsın madem ecelini evde beklesin, başında Kur’an-ı Kerim okuruz sevdikleri yanında olur. Ama hastanedeki imkanı siz evde sağlayamazsınız dediler. Vermediler.

 

Hastaneye girmeden bi hafta önce tedbir için yapılan covid testi negatifken hastaneye yattıktan sonra yapılan test ne hikmetse pozitif çıktı! Yoksa çıkarttılar mı? Benim babannem zaten hastaydı zaten ciğerindede rahatsızlıkları vardı ama düzen bu ya listeye bir covidli hasta daha öldü diye tik atıverdiler!

 

Öyle bir zamandayız ki bırakın hasta olanı hastaneye sağlam girenin cenazesi çıkıyor! Evet bu lafım sadece babannem için değil! Tam da bunu yaşıyoruz! Salgın illetinin saldığı korku varya kendisinden çok korkusuyla hasta oldu insanlar! Virüsten çok virüsün adından yataklara düştü! İyiydi çoğu ama dayanamadılar yapılan onca yanlış tedaviye onca yanlış müdahaleye! Ecele sual mi olur elbette! İşte hep alelacele kullandığımız bir söz varya manası ne güzel oturuyor şimdi! “İnsanların eceline sebep oldular!”

 

Nasıl günlerde yaşıyoruz Ya Rabbim! Gömülürken tertemiz kefenimizle değil, kefenimizin üstüne geçirilmiş dezenfekte kokan poşetlerle yanına gönderiliyoruz! Kimsesiz gibi on yirmi insanla sessiz sedasız toprağa veriliyoruz! Vakit namazına bile bekletilmiyoruz! Korkudan üzerimize toprak atanımız bile azaldı. Telefonlarla taziye kabul ediyoruz. Kısacası imtihan ediliyoruz! Düğünüyle cenazesiyle ölümle ve yaşamla büyük bir imtihan ediliyoruz!

 

Dinimizde doğrusu nedir diye hiç öğrenmeden salgından önce yaptığımız yanlışların acısını yaşıyoruz belki! Cenaze defnedilirken kadın gitmez deniliyor biz gidiyoruz! Toprağa mahremi olmayan indirmez deniyor ama  dinlemiyoruz! Cenaze evinde yemek pişmez deniyor biz durmuyoruz! Cenaze evinde ikram olmaz ziyafet verilmez deniyor ama biz gene durmuyoruz! Ölenin arkasından her zaman okuma yapılabilir yedisi kırkı okuması diye şart yoktur deniyor biz olmazsa olmaz deyip gene söz dinlemiyoruz! Şimdi ise sırf salgından sebep bu yaptıklarımızda ortadan kalktı! Yoksa gene durur muydu insanoğlu?

 

Ne çok sözden çıkmışız ne çok yoldan çıkmışız meğer. Ne çok nankörlük etmişiz bizi bizden daha çok düşünen Yüce Rabbimizin dinine! Merhamet et Ya Rabbim çünkü biz aciz ve gafil insanoğlu salgında görsek depremde yaşasak yangınlarda da yansak akıllanmayacağız! Sen bize merhamet et ki biz uyanalım dinimize sımsıkı sarılalım! Allah’ım sen affedicisin affı seversin bizi de affeyle! Amin...

 

Başta Peygamber Efendimiz’in, Ehl-i beytinin, ashabının, tüm ölmüşlerimizin ve dedemin yadigarıbabannemin de ruhu için El-Fatiha...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

 • Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık
 • Gebze Belediye başkanı Zinnur Büyükgöz
 • Çayırova Belediye başkanı Bünyamin Çiftçi
 • Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir
 • Körfez Belediye başkanı Şener Söğüt
 • Derince Belediye başkanı Zeki Aygün
 • İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
 • Kandıra Belediye başkanı Adnan Turan
 • Başiskele Belediye başkanı Yasin Özlü
 • Kartepe Belediye başkanı Mustafa Kocaman
 • Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer
 • Karamürsel Belediye başkanı İsmail Yıldırım