• 7.1592 TL
 • 8.7060 TL
 • 10.1438 TL
KOCAELİ 12°

ELMASTAN DAHA KIYMETLİSİN

21 Ocak 2021 Perşembe - 15:48

Saklanmaya değer şeyleri ortalıkta bırakmaya kimse cesaret edemez. Herhangi bir eve hırsız girse ulu orta duran elmas bulması çok da rastlanacak bir durum değildir. Veya kimse sokakta gezerken takmaz sanırım en pahalı mücevherlerini...

Peki bir kadın en değerli mücevherlerden beri midir? Asla! Bir kadın en saklanılmaya değer, ulu orta gösterilemeyecek kadar kıymetli, en el üstünde tutulası bir varlıkken; bu ulu ortalık niçindir?

Geçenlerde kucağımda kızımla evimden çıktım yürüyorum. Ablamla buluşacağım yerde durdum. Hemen az gerimde de telefonla konuşan bi hanım vardı. Etrafta da kimse yok diye sanırım başladı beni görünce yüksek sesle konuşmaya. Ben duyayım diye hani! Güya telefondakine diyor tabi! “Bu çarşaflılarda çok cahil oluyor!!! Mesleği bile var mıdır yok mudur bilmem tabi de okumamıştır kesin!!!” Tabi döndüm arkamı üslubumu bozmadan gereken cevabımı verdim hemen durur muyum? Mesele ben miyim? Hayır!!! Mesele kurduğu cümlede ki bu çarşaflılarda lafı varya, sigortalarımı attırmaya yetti!

Ben nezaketimi bozmadan ettiğim bir cümleyle, telefondakine ancak “neyse” diyebilerek ordan uzaklaştı bu hanfendi! Allah’ın emrine böylesine nefret, böylesine düşmanlık? Akıl alır gibi gönül kabullenir gibi değil! Başladım derdimi kızıma anlatmaya! O anladı ben anlattım...

Peki sen hanım kardeşim, Hz. Fatıma anamızın Hz. Ali’ye “ben öldükten sonra tabutumu geceleyin defnedin” deyişinin sebebini bilir misin? PekiHz.Aişe validemizin sahabeden biriyle konuşacağı vakit ağzına taş alıp konuşmasındaki sebebi bilir misin? Eski evlerde niçin iki tokmak olurmuş bilir misin? Niçin eskiden genç hanım kardeşlerimiz sırtlarına kambur bağlarlarmış bilir misin? Osmanlı zamanında hanımlar niçin çocuklarıyla dışarıya çıkmazmış bunu bilir misin?

Bilir misin tesettür ayeti indiğinde hurma toplamakta olan annelerimizin ‘eve gitmeyi dahi beklemeden’ derhal hurmaları yere döküp o örtüyle heryerlerini örtmeye çalıştıklarını? Ümmü Seleme validemizin “Tesettür ayeti indiğinde heryer siyah kargalar gibiydi” demesinde ki manayı bilir misin? 

Çoğu şeyi bilirsin veya bilmezsin ama şunu muhakkak bilmelisin hanım kardeşim! Allah’ın razı olmadığı gibi üzerine geçirdiğin bakınca giyinik ama aslında çıplaklıktan farkı olmayan görüntünün, cennetin kokusunu dahi almaya engel olacağını muhakkak bilmelisin! Peygamberimiz böyle buyurmadı mı? Şüphen var mı? Yok tabi!

 Müslümanım Elhamdulillah diyen hiç bir kadın bunu inkar etmeye cesaret edemez. Bilir çünkü! Bilir bilmesine de nefsine ağır gelir! İtibar şekle değil niyetedir bunu da bil! Benim kalbim temizlerle yaşanmaz İslam!

İslam’ı yaşamak istersen önce kalbin titreye titreye atacaksın o adımı ki düşsen de kalksan da Allah razı ya gerisi mühim değil memnunluğundan lezzet alasın! Elalem ne der belasından kurtulmak için beklersen eğer, o çok umursadığın elalem sen bir başına ölüp gittiğinde arkandan da iyi konuşmayacak zaten bilesin! Çünkü öyle de giyinsen kimseyi memnun edemezsin böyle de! Ama gayen Allah’ı razı etmekse eğer ne yapman gerektiğini sen zaten çok iyi bilirsin...

YORUMLAR

 • Toplam 1 yorum

Yazan: Fatma yurttaş

Allah'ım razı olsun göz yaşlarıyla okudum yazınızı Rabbim tüm müslüman erkek ve kadınlara İslam ı yaşama aşkı versin . Keşke bilseler bunun güzelliğini kıymetini de beyenfendiler en kıymetlilerinin, kadınlar da kendilerinin ne kadar gizlenmeye değer bir büyük değer olduklarını anlasalar. ..

0 Beğendim
0 Beğenmedim

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

 • Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık
 • Gebze Belediye başkanı Zinnur Büyükgöz
 • Çayırova Belediye başkanı Bünyamin Çiftçi
 • Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir
 • Körfez Belediye başkanı Şener Söğüt
 • Derince Belediye başkanı Zeki Aygün
 • İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
 • Kandıra Belediye başkanı Adnan Turan
 • Başiskele Belediye başkanı Yasin Özlü
 • Kartepe Belediye başkanı Mustafa Kocaman
 • Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer
 • Karamürsel Belediye başkanı İsmail Yıldırım