• 7.9021 TL
  • 9.3181 TL
  • 10.2353 TL
KOCAELİ 20°

ETİKETİ ÜSTÜNDE

19 Eylül 2020 Cumartesi - 14:22

Hepimizin, tanıyalım veya tanımayalım insanların gözünde muhakkak üç beş on belkide sayısız sıfatımız vardır. Kimi bir kere görmeyle yapıştırır elinde tuttuğu etiketi, kimi sabırlıdır bekler damgayı vurmak için! Kimi etiketi öyle bir yapıştırıverir ki ağzınla kuş tutsan nafile çıkartmaz üstünüzden, kimi bir tebessümünüzle siliverir kafasındakini...

 

İnsanoğlu etiketsiz yaşayamaz. Kötü iyi ne varsa dolduruveririr cebine fazla fazla, önüne gelene bir tekme de benden olsun diyebilmek için...

 

Ama iyi sıfatlar öyle mi? Aaa orda bir dur bakalım! Hakettin mi bi görelim canım! Ne o öyle hemen yere düşen insanı kaldırdın diye yardımsever mi oldun yani başımıza? Hem sen naptın öyle az önce? Engelli çocuğa mı gülümsedin? Noldu yani melek mi kesildin şimdi de! Hadi ordan senin nemrut suratını ben biliyorum! Bak bak bir de şurdaki adama bak! Nasıl da sanki göstermemeye çalışarak zavallı amcaya ekmek alıyor! Bizde yedik! Düpedüz biz görelim diye yapıyor! Ahan da yapıştırıverdim etiketini gösterişçi seni, daha da çıkartmam!

 

Bizler hayatımızı yaşarken, dile getirmediğimiz ama kafamızın içinden geçen binbir türlü düşüncelerin sadece bir kısmı belki de şurda yazdıklarım. Ne acı ki kin tutma huyumuz da üstüne eklenince ortaya devasa bir kötülük hali çıkıyor. Silip atamıyoruz bir türlü ne kendi üstümüzdeki etiketleri, ne başkalarına yapıştırdığımız müsvetteleri!

 

Halbuki birine damgayı vurmadan önce Peygamber Efendimiz’in (Sallallahu aleyhi ve sellem) “Kalbini yarıp baktın mı?” hadisini iliklerimizde hissetmemiz gerekmez miydi?

 

Hadi aklımız başımızdan gitti! Az önce bir çırpıda etiketinizi veren adama sizde misliyle karşılık verdiniz! Sonra? Yapmacık gülümsemenizle işinize devam ederken, kaldığınız yerden muhabbeti sürdürürken bu seferde kendi etiketinizi kendiniz yapıştırmadınız mı aslında! Seni ikiyüzlü nefsim seni! Az önce adama böyle dememiş miydin? Dıştan fermuarlı gözüken, içi fermuarı bozuk dilimizle?

 

İnsan ilişkileri zordur elbette. İyi ilişki kurmak kadar onu muhafaza etmek de çok zordur. Sürekli değişen ruh halinizle bi gün sımsıkı sarılasınız, bi gün boğazına yapışasanız gelir insanların! Halbuki Müslüman her şeye kırılıp da gönül koymamalıdır kardeşine! Ama ne onu yapabiliyoruz ne kırıldığımız şeyleri konuşup çözüm yoluna gidiyoruz. Öyle öyle boğazımıza bir düğümde kendimiz atıyoruz.

 

İyisi mi orta yolu bulalım. Samimiyet ve açıksözlülük insan ilişkilerinin vazgeçilmezi. “Ya hayır söyle, ya sus” diyen Merhamet Peygamberi’mizin sözünü çiğnemeden şu bozulan ilişkililerimize biraz çekidüzen verelim.

 

Sonra usul usul yanımıza sokulan insanların, benim komşuda şöyle böyle yapıyor, şunun gelinini gördün mü bak nasıl da giyinmiş öyle, falancanın kızı da diye başlayan cümlelere yapıştırıverelim en kalın etiketimizi!

 

Bana sorma kardeşim! Görmüyor musun etiketi senin cebinde!

YORUMLAR

  • Toplam 1 yorum

Yazan: Nuray Uzuner

Insan önce kendine baksa başkasının ne kusurunu görür ne hatasını önce kendimizi düzeltelim sonra karşımızdakini ama nerdee

0 Beğendim
0 Beğenmedim

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI