MERYEM GİBİ OLASIN

07 Ocak 2022 Cuma - 15:31

Günlük rutinimde, eşle dostla yahut kendimle yaptığım (evet evet kendimle) sohbetleri kaleme almış olsam sanırım bu kadar ara açmamış olurdum. Fakat anneliğimin arkasına saklanma hakkımı kullanaraktan, her işe yetişme şansım olmuyor maalesef.

 

Birde medreseli olmak gibi bir hayalim vardı. Susamışçasına ilim öğrenmek… Tıpkı yarın büyük bir imtihana girecekmiş gibi… Hani şu maraton koşularına hazırlanır gibi hazırlandığımız dünyalık sınavlar varya! Neyse ki çok şükür nasip oldu da dünyalık ilimden sıyrılıp esas lazım olan ilme yönelebildik. Gidip o havayı teneffüs edemesem de, bir yerlerden ipin ucunu tuttuk diyelim. Rabbim daim etsin, herkese de nasip etsin. Ders çalışmak çok güzel zaten de birde böylesine kıymetli bilgileri damla damla içerken, deryasını hayal etmek bambaşka…

 

Velhasıl bahsetmek istediğim konu çok mühim ve bir o kadarda hassas… Malumunuzdur şu sıralar lafını bilmez birinin Meryem Validemize saygısızca attığı iftiralar ortalıkta dolaşmakta. Söylenen sözleri yazarsam kalemim utanır.

 

Aklı başında bir Müslümana iffet nedir diye sorsak, alacağımız cevaplardan biri Hz.Meryem olur. Anneler evlatlarına adı gibi olsun diye Meryem ismini koyar. Allah’a layık ‘ibadete düşkün’ bir kul olsun diye. Öylesine ihlaslı öylesine şerefli öylesine namuslu ve iffetli!!!

 

Bizler tanrı kelimesini söyleyince günaha girdiğimizi düşünen çocuklardık. Kur’an’ı yere düşürsek içimiz acıyarak öpüp alnımıza koyardık. İffeti ayetle sabit olan, ismine sure inen, Allah tarafından seçilmiş masumiyet abidesi Validemize iftira atmak öyle mi? Birde hoca diye öğrenci karşısında oturuyor. Kim bilir hangi bulanık aklı daha da bulandırıyor? Hangi vicdanla! Ama bu ne ki dediğinizi duyar gibiyim. Zihniyet pis olmaya görsün. Aynı zihniyet Alemlere Rahmet Peygamberime de hakaretler etmiyor mu? Aynı iftiraları Peygamber zevcesine de atmadı mı? Hz. Ayşe…

 

Ne bekliyoruz ki? Bizler neyiz ki, karşı zihniyetten ne bekliyoruz. Ne yapıyoruz savunmak için? Bugün annemize iftara atsalar ortalığı ayağa kaldıracakken, annelerin annesine atılan iftiralar karşısında kalbimiz de mi buğz etmiyor? Uyuştuk. Uyuşturulduk ve dilimizde gönlümüzde sağır oldu.

 

İslam için, islamın değerleri için en önemlisi de Allah rızası için atılan ve atılmayan adımlar meselesi. Benim elimden birşey gelmez diye diye dilsiz şeytanlardan beter olduk. Olmadık mı? Çünkü Müslümansan geri dur, sus, konuşma, aşırılık yapma, öyle uluorta namaz deme, ayet okuma, hadisler şimdiki zamana göre mi önce kafandaki örümceği çıkar!

 

Çok üzgünüm. Velev hakaretlerle iftiralarla yapılan zulümler olsun, velev ki gavur olanın Müslümana yaptığı işkence dolu zulümler olsun. Bizler dinimize böylesine boşvermişlikle sahip çıktıkça, yarın mahşerde de aynı boşvermişlikle muamele göreceğimizden korkarım.

 

Ayağa kalkalım ve İslam’ı Allah hakkı için savunmaktan hicap duymayalım. Benim etim ne budum ne demeyelim. İslam için, kutsallarımız için elimizden ne gelirse, dilimiz döndüğünce tebliğ edelim. Tıpkı Hz. İbrahim’in ateşine su taşıyan karınca misali…

 

YORUMLAR

  • Toplam 1 yorum

Yazan: Fatma Yurttaş

İslam herşeyden birşey değildir islam herşeydir.. ve islam her alanda vardır ve olmalıdır ve olacaktır da hamd olsun ki Rabbim islamı müzaffer kılacak. . İslama su taşıyan İbrahimlere, iffetiyle asırlara örnek olan Meryem lere selam olsun.

0 Beğendim
0 Beğenmedim

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI