KOCAELİ

YAMAN ZAMAN İNSANI

28 Haziran 2021 Pazartesi - 19:10

Şundan bir buçuk sene evvel ne dertsizmişiz meğer. Sıkıntılarımız ne kadar sıradanmış. İyi insan olmak için yapmak gerekenler neydi mesela? Dürüst ol, cömert ol, kimsenin gönlünü kırma, namazını aksatma, Kur’an-ı Kerim’i boynu bükük bırakma, zekatını ver, sıla-i rahimi terketme, asla yalan konuşma, anaya-babaya hürmette kusur etme! Peki şu bir buçuk senede ne değişti ki? Vazifeler hep aynı onlar değişmedi elbette ama hep unuttuğumuz, unutturdukları bir şey vardı! Eskiden bir dikkat ediyorsak şimdi bin dikkat etmemiz gereken… Fıtrat! Fıtratı korumak!

 

Eskiden kıyafetin, gıdaların, eşyaların içeriğiyle oynanan oyunlarla şimdiki bir mi sizce? Ucu insanoğluna dokunan, bir şekilde aklına ruhuna tesir eden akla gelmeyecek her türlü şeylerle fıtrata müdahale etme yarışında bayrak kimin elinde dersiniz? Yine bizim! Çünkü bir şekilde önümüze gelen her kötü yeniliği sevdik. Kolaylığına alıştık. Rahatlığına kandık. Çünkü artık eski toprak insanı değiliz ki! Tembelleştirildik! Hoşumuza da gitti. Hiç bir şeyi evde yapamaz olduk. Her şeyin hazırına konduk. İşler hiç bitmez ama her şeyin makinesi yine evlerimizin içinde. Zamanda bereketsizleşti, bizde. Çocukların yaramazlıkları bile yaramazlıktan çıktı artık. Çünkü idrakler aldı başını gitti.

Daha doğmadan her türlü kimyasalla tanışan tertemiz dimağlar, doğduktan sonra kendisini nelerin beklediğini bilseydi hiç gelmek ister miydi?

 

Bildiklerimizden sorumluyuz. Sorgulamaktan da! Hiç bilemediklerimizden de Rabbine sığınan bir gönlü Allah zayi eder mi? “İsteyin vereyim” diyen Rabbimin huzuruna çıkarken önce devemi sağlam bağlayıp sonra korumasını istesem yüzüm kızarır mı? Peki ben hiç araştırmasam hiç sorgulamasam, yediğim şeyler helal mi tayyib mi diye umursamasam, kullandığım deterjanlar insanı hasta eder mi etmez mi ilgilenmesem, aşı sırası gelince acaba mı bile demeden kolumu sıyırsam, kendim hazırlamak yerine “aaa bak bilişsel gelişimini destekliyormuş” diye, çıkan reklamlardaki mamaları çocuğa sabah akşam versem, üzerine giydirdiğim kıyafetlerde ne yazıyor hiç bakma gereği duymasam, giydirdiğim kıyafet kime hizmet ediyor(!), sembollerin anlamı ne diye hiç sormadan “ama çok güzelll” deyip giydirsem, erkeklerin kız kızların erkek gibi giyindiği şu devirde bende modaya uysam falannnn derken sonra Rabbimin huzuruna geçsemde evladımı koruması için ağlaya ağlaya dua etsem yüzüm kızarır mı sizce?

 

Tuzak bir yerde değil ki dostlar! Her yerde! Tam olarak her yerde! Yemek yediğimiz tabağın malzemesinden içtiğimiz suya kadar! Detaylara girersem uzar da uzar! Bu konulara hakim olanlar ne demek istediğimi çok iyi anlarlar. Şimdi bütün bu meseleler bir yerde duruversin. Gelelim aşılanma kısmına. Büyük vurgun! Büyük sıfırlama! Yeni dünya! Batsın yeni dünyanızda altında kalasınız. Ama Hak ile batılın savaşı kıyamete kadar sürecek! Ve savaşı yeni dünya ağababaları değil inananlar kazanacak! İnandık ve tasdik ettik! Mesele fıtratımızı korumaya çalışmakta kaldı vesselam… Peki ama nasıl?

 

Nasıl biliyor musunuz? Sünnet usülü! Ne varsa sünnette var, ne yoksa sorgulamadan hayatımıza aldığımız yenilikte yok! İmam Nevevî Hazretleri Peygamber Efendimiz’in karpuzu nasıl yediğini tespit edemediği için, karpuz yemek ona tatlı gelmemiş, rivâyete göre hiç karpuz yiyememiştir. Bu bizler için uç bir örnek sadece. Ama şüphelilerden bile uzak durmamızı buyuran Peygamberimizin sözünü bir kenara alıp içinde ne olduğu belli olmayan bir aşıyı hangi akılla vücudumuza zerkine vatanseverlik(?), vatandaşlık görevi(?) adlarını takabiliyoruz benim midem almıyor! Aşıyı kimlerin olduğu, kimlerin bilip etmeden caiz dediği umrumda değil umrumda olan tek şey benim fıtratım! Evladımın fıtratı! Hiçbir zorlamayı kabul etmiyorum. Çünkü benim evladım bana emanet, sizin evladınız size. Ve emaneti teslim etme zamanı geldiğinde gayret ettim Rabbim diyebilecek bir yüzüm olsun istiyorum…

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

 • Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık
 • Gebze Belediye başkanı Zinnur Büyükgöz
 • Çayırova Belediye başkanı Bünyamin Çiftçi
 • Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir
 • Körfez Belediye başkanı Şener Söğüt
 • Derince Belediye başkanı Zeki Aygün
 • İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
 • Kandıra Belediye başkanı Adnan Turan
 • Başiskele Belediye başkanı Yasin Özlü
 • Kartepe Belediye başkanı Mustafa Kocaman
 • Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer
 • Karamürsel Belediye başkanı İsmail Yıldırım