REKLAMI KAPAT
  • 6.8741 TL
  • 7.7564 TL
  • 8.6619 TL
KOCAELİ 30°

CADILAR BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN !

08 Kasım 2019 Cuma - 13:39

Geçen gün bir gazetenin sayfalarında ünlülerin cadılar bayramı partisinden boy boy fotoğraflarını gördüm. İnanılmaz itici kostümlerle, özentilikten yerlerde sürünen bu partiler ne yazık ki sadece deforme olmuş bir grupta değil bizim en kıymetlilerimizi eğitim adına teslim ettiğimiz kurumlarda da yer almaya başladı.

İngilizce’de Halloween olarak bilinen, dilimize Cadılar Bayramı olarak geçen bu kutlama 31 Ekim’de tüm Hristiyan dünyasında kutlanıyor. Cadılar Bayramı'nın kökleri aslında Pagan döneme ve sonrasında ilk Hristiyan uygulamalarına kadar gidiyor. Başlarda hasat zamanının bitmesi ve kışın başlamasını temsil eden Cadılar Bayramı, Hristiyanlığın etkisiyle beraber bambaşka bir anlama kavuşmuş.  Hristiyanlar bugünü tüm kutsal azizleri ve din adına hayatını kaybeden şehitleri anmak için kutlamaya başlamışlar.

Biz ise basit bir eğlence gibi değerlendirip çocuklar mutlu oluyor diye kendi kültürümüzle uzaktan yakından ilgisi olmayan bir ritüeli hayatımıza sokuyoruz. Anaokulu yaşındaki bir çocuk her sene Halloween kutlarsa ne olur tahmin edebiliyor musunuz? Durum normalleşir ve onu kendi kültürü zanneder. Dini ya da kendi kültürümüze ait bir bilgi eğitimde yer aldığında aklı giden bazı veliler nedense bu kutlamalara gelince ses çıkarmıyorlar. Belki de çocukları dünya insanı olarak yetişiyor düşüncesiyle mutlular. Yok efendim, dünya insanı kendi kültürünü yok edip başkalarının inançları ve kültürlerini benimseyerek olmaz. Küçük kızım birinci sınıftayken bir kandil günü gelip elimi öptü. Ona bunu hatırlatan, değerlerini her fırsatta öğreten Neşe Nalbant öğretmenimin de buradan saygıyla ellerinden öpüyorum. İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen’in ara dönem tatili ve öğretmenler günü kutlamaları kapsamında hazırlattığı sanat, spor, sosyal-kültürel birçok etkinlik arasından şehit öğretmenler için mevlit okunması ve lokma dağıtımını cımbızla çekip ulusal basına “bak yine laiklik elden gitti” derdiyle vermek sizi daha modern yapmaz. Ölmüşlerimizin hele de görev başında şehit olmuş öğretmenlerimizi anmanın kültürümüzle şekillenmiş naif bir yoludur lokma döktürmek. Dünya insanı olmak yılbaşında çam ağacı süslemek, cadılar bayramı kutlamakla olmuyor. Çocuklarımız bilimle uğraşmadıkça, sanatla yoğrulmadıkça, felsefeyle tanışmadıkça dünya insanı olamazlar.

Ölümünün 81. Yıl dönümünde saygı, sevgi ve minnetle andığımız; “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür.” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyet yolunda, kendi kültürel değerlerine sahip çocuklar yetiştirmemiz bu vatan için canını vermiş tüm şehitlerimize karşı borcumuzdur.

Bu vesile ile Mevlid kandilinizi tebrik eder, tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini temenni ederim.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET