• 8.1479 TL
  • 9.6291 TL
  • 10.6190 TL
KOCAELİ 20°

GENÇLİK VE SPOR

19 Mayıs 2020 Salı - 12:06

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.Bir bayram ki adında gençlik ve spor yan yana. Sporu ulusal bayramımız olarak anarken sporun bu kadar uzağına düşmek büyük bir talihsizlik olmalı. Bu makus kaderin değişmesi için bir zihniyet dönüşümü gerekiyor. Çünkü genellikle bizde spor demek, çocuklar sınav çağına gelince dershane saatlerinin çalışmasıyla kenara itilen boş zaman hobisi demek. Genellikle ülkemizde birisi devamlı olarak spor ile ilgileniyorsa mesleği olabilir veyakilo vermeye çalışıyordur. Bunu hayatının bir parçasına dönüşürmüş istisna insanları ayakta eğilerek selamlamak isterim.  Oysa sağlık için sporun önemini uzmanlar sürekli anlatıyorlar. Spor salonlarının yanında halk için ücretsiz hizmet veren belediyelere ait yerler de mevcut. Çoğu parkta spor aletleri var. Normalleşme ile beraber yeşilin huzurunda oksijeni soluyarak kolu, bacağı çalıştır; istersen yanına bir dal komşu sohbeti ekle. İmkânlar oluşsa da içselleştiremediğimiz için uygulamada bir yerde pes ediyoruz. Spora diyete başlar gibi başlayıp, sigarayı bırakır gibi bırakıyoruz.

Günümüz anne babaları olarak toplumsal bilinçlenme beraberinde çocuklarımızın en az bir spor dalı ile ilgilenmesini teşvik ediyor ve destekliyoruz. Bizim zamanımızda büyüklerimiz illaki sporu hayatımızın içine sokmak için neden bu kadar mücadele vermemişti dersiniz? Çünkü biz zaten okuldan akşam ezanına kadar mahallede top koşturan, sokakta ip atlayan, sek sek zıplayan, bilye yuvarlayan, kaçmalı kovalamalı saklambaçlar oynayançocuklardık.  Şimdikiler bunları sanal ortamda yapıyor. Bizler televizyonda yayınlanacak çizgi filmlerin saatini kaçırmamak için uğraşırdık. Şimdiyse sabaha kadar bilmem kaç tane çocuk kanalı var. Haliyle bireyselleşen, sosyallikten uzaklaşan ve hareketsizlikten şişmanlayan riskli bir grup doğmakta. Korona kısıtlamalarıyla beraber evde kalan çocuklar şişmanlama riski ile karşı karşıyalar. Bazı spor kulüpleri uzak bağlantılar ile kuvvet hareketlerini yaptırsa da evin içinde yapılabilecekler belli. Çocuklar için kısıtlamanın kaldırıldığı günlerde onlarla çarşı pazara değil koşup oynayacakları, bisiklete binip, paten kayacakları yerlere gidin.

Her çocuğun ilgi alanı ve becerileri farklı olduğu gibi kimisi çok şeyi yapmak isterken kimisini ittirmek gerekebiliyor. Bizim evde bunların iki türlüsü de var. Birisi maymun iştahlı öbürü kaşığa ağzını açmaya direnen bebek misali. İki tip de kolay değil. Evlâdımızın ilgi alanlarını ve becerilerini iyi analiz ederek doğru yönlendirmeler yapabiliriz. Hangi sporu seçeceğine karar verirken bence en önemli ölçüt yaparken alacağı keyif olmalı. Mutluluk bağışıklık sistemini güçlendiren bir duygu ise onu yakalamak ilk sırayı alır. Bazı çocuklar hareketin hiçbir türlüsünden zevk almayabilir işte onları da bu iş alışkanlık haline gelene kadar yolda tutmak gerekiyor. Fiziksel olarak uygunluk hocaların sporcu yetiştirmede isteyeceği haklı bir kıstastır. Muhakkak onlara da itibar etmek gerekir. Mutlu eden, kendine uygun sporu seçtikten sonra devamlılığı sağlamak gerekiyor. Çocuk kendi başına idmana gidebilecek yaşa ve olgunluğaerene kadar biz ebeveynler aynı sorumlulukla onlara destek olmalıyız.

Çocuk sporla beraber sosyal ve psikolojik yönden güçlenir. İlgilendiği spor dalı her ne olursa olsun onunla beraber en başta disipline olmayı öğrenir. Genellikle küçük yaşlarda başlayan spor çalışmaları ilerleyen senelerde derslerin ağırlaşmasıyla beraber terk edilir. Oysa hocalar spora devam edenlerin akademik alanda da oldukça başarılı olduğunu söylüyorlar. Zaman yönetimi yapmayı öğrenen çocuk bunu hayatı boyunca kullanır. Bir sahada, pistte, minderde ya da alanda yer almak özgüvenlerini geliştirir. Başarı için azimle çalışmak gerektiğinifark ederler. Takım oyunlarında pas verirken paylaşmayı ve yardımlaşmayı, arkadaşı sayı aldığında bir başkasını alkışlamayı böylelikle grup başarısının bireysel hırslardan önce geldiğini, mağlup olduklarında muhasebe yapabilmeyi, kazanana saygı göstermeyi öğrenirler. Hayatın hep kazanılarak yürünmediğini görür, kaybetmenin de olduğunun bilincinde olgunlaşırlar. Spor yapan çocuklar kötü alışkanlıklardan uzak durur, arkadaş grupları kendileri gibi sporculardan oluşur. Boş zamanlarını idmanla doldurarak zararlı alışkanlıklardan uzaklaşırlar. Fizyolojik olarak düzenli fiziksel aktivite ile kemik ve kas yapıları gelişir. Kilo kontrolü sağlanır. Sağlıklı beslenme ile obezitenin önüne geçilir.

 

YORUMLAR

  • Toplam 1 yorum

Tebrikler

Yazan: Sinem

Tebrik ederiz Seda hanım kaleminize sağlık.

1 Beğendim
0 Beğenmedim

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI