• 6.6892 TL
  • 7.3089 TL
  • 8.3155 TL
KOCAELİ 14°

İLLÂ EDEP İLLÂ EDEP

20 Ağustos 2019 Salı - 21:57

Sanayi şehri Kocaeli’mizin kalbi İzmit’in, turizmde “ben de varım” diyebilme potansiyeli olduğunu biliyoruz. 40 yıllık ömrümün tamamını geçirdiğim bu şehirde bir dönem yerin altının Roma dönemi eserleriyle dolu olduğu, buradan kaçırıldığı hep anlatılır. Bu rivayetler şayet gerçekse yapanlar hayrını göremez ama benim canım 3000 yıllık şehrime yapılan ihanet kalır. Şehrin altındakileri kaybettiysek de yok etmeye güçlerinin yetmediği üstündeki kıymetler var. Bir önceki dönem İzmit belediye Başkanımız Nevzat Doğan’ın vizyonuyla İzmit’in turizm şehri olması için çok özel bir proje başlatıldı. Tarih koridoru projesi. 

Tarih koridoru projesi neydi? İzmit’in Akçakoca mahallesinde bulunan Tarihi Süleyman Paşa Hamamı’ndan başlayan aşağıda Redif Müzesi’ne kadar uzanan şehrin en eski mahallelerinin konakların restorasyonu, bu konaklardan satın alınanların müzeleştirilmesi suretiyle İzmit’in turizm şehri olması yönünde kıymetli ve büyük bir adımın atılmasıdır. Nevzat Başkan bu vizyonla hareket ederken eş zamanlı olarak bizzat İzmit’in ve mahallenin ileri gelenleri tarafından kurulan Tarih Koridoru Derneği de projenin hayat bulup yeşermesinde bizzat katkı sunmuştur. Nuket Hanım başkanlığındaki dernek, Tarihi Çarşı olarak restore edilen konakta İzmit’in unutulmaya yüz tutan kıymetlerini bir araya toplayarak şehir kimliğinin oluşmasına samimi gayretleri ile ortak oldular. Yeni gelen belediye başkanı ve ekibi aldığımız duyumlara ve mahallelinin serzenişlerine göre sivil toplum kuruluşlarını da ötekileştirerek derneğin çalışmalarına bırakın desteği köstek olmak için kolları sıvamışlar. Belediyecilik önceki dönemin yaptıklarını yıkarak, yok sayarak veya karalayarak çalışma yeri değil taşın üzerine taş koyarak hizmet verme makamıdır. Muhalefette iken çorba çeşmesi için utanç çeşmesi diyenler bugün yapılan hizmetin anlamını kavramış olmalı ki sahip çıkma yönünde çalışmalar yapmışlardır. Halkta kabul görmüş hizmetlerin devamlılığını sağlayabilmeleri mutluluk vericidir.

Ben gazeteci değilim. Bu köşede şehrime, okuyucularıma, kendime bir nebze dokunabilecek konularda iki çift kelam ederim. Varsın bazı patronlarından korkan gazeteciler! siyaseten böyle kıymetli çalışmaları karalamaya çalışsın. Tarih ile yoğrulan turizm çalışmalarını görmezden gelsin. Üstüne üstlük beylik laflar söylesin. Güneş balçıkla sıvanmaz. Her mesleğin etik kuralları vardır. Sadece belediyeden sunulan servisle iş yaparsanız bağımsızlığınız kalmaz. Değneğin diğer ucu ise nasıl bir ahlak yoksunluğu içindedir?  Basında yer alabilmek için yapamadığınız hizmetlerin yerine sürekli magazin peşinde koşmayı bırakın. Ben size oy vermediysem de veren halka bari saygınız olsun. Belediyenin bir müzeyi yatak odası dâhil aslına uygun dizayn etmesini, kendine yatak odası yaptırdı diye yazdırmak edepsizlikten başka bir şey değildir. Sizin itibarsızlaştırma politikalarınızı feraset sahibi bu halk yemez.

“Gezdim Halep ile Şam’ı, eyledim ilmi talep, meğer ilim bir hiç imiş, illa edep illa edep.” Yunus Emre

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET