• 6.7773 TL
  • 7.3231 TL
  • 8.3373 TL
KOCAELİ 17°

KIZLARA MAVİ ERKEKLERE PEMBE DE YAKIŞIR

28 Ağustos 2019 Çarşamba - 15:30

Ne çok kalıplara sokmuşlar bizi.  Renkleri bile pay etmişler. Doğumdan başlayan bir cinsiyet ayrımcılığı içinde zamanla kızlar bunu yapar, erkekler böyle davranır diye dogmaları içimize işlemişler. “Erkekler ağlamaz” diye şarkı sözlerimiz olmuş. Niye? Onun içindeki kalp değil de taş mı? Erkek adam ev işi yapmaz, yaparsa “kılıbık” diye adı bile var. İçinden gelip eli süpürge tutanlar da mahalle baskısından kimseye görünmeden yapmaya çalışır. Çocuğunu sevmenin dahi ayıp sayıldığı ataerkil yapıları değiştirmek için topyekün bir zihniyet dönüşümü gerekiyor.

Geçen hafta ne ilk ne de son olacak bir haber hepimizi kahretti. Bir kadın reddettiği bir adam tarafından katledildi. Fiziksel üstünlüğünü bir güç sanan bir insan müsveddesi; Allah’ın verdiği canı alabilecek kadar kendini yetkin gören bir aciz; bir kadının hayatını hem de kendi öz kızının gözü önünde yok etti. Hepimiz sosyal medyada kararttık profillerimizi, samimice ağladık, derinden üzüldük, dokuz şiddetinde sarsıldık. Peki ya sonra? Herkes döndü, hayatına devam etti. On yaşında bir kız çocuğu annesiz kalmasının ötesinde; annesine dair kanlı bir anıyla kaldı. Bunu yapana en ağır cezayı versinler. Versinler de, gözü dönen adam orda onu yaparken yatacağı hapis süresini ya da alacağı cezayı hesap etmiyor ki. Cezalarla belki caydırıcı olabiliriz ama bu adamların içindeki canavarı besleyen toplumsal hatalar neler, biraz bunları dile getirmek lazım.

Söz dönüp dolaşıp klişe de olsa “eğitim şart” sözüne geliyor. Eğitimli anne babalara ihtiyacımız var ki onlar da öyle evlatlar yetiştirsin. Günümüzde çocuğu okul çağına gelen her anne baba, “kiminle arkadaşlık yapıyor?” kaygısı yaşıyor. Erkek çocuklarının erkekliklerinin büyük bir meziyet şeklinde toplumsal sunumları, erkektir elinin kiridir sümenaltıları, döver de sever de gibi adalet terazisinin sahipleri oldukları algısı ne yazık ki daha en başta erkek anneleri tarafından kabul görüyor. Anneler oğullarınıza merhameti ilmek ilmek işleyin. İnsana, hayvana, doğaya zarar vermemeyi değil en mühim vazifesi gibi korumayı öğretin. Onlara evde eşine yardım etmeyi değil hayatı paylaşmayı öğretin. Kadın erkek eşitliği hukuksal bir ifadedir. Hak ve sorumluluk bakımından eşitlik vardır. Ancak sosyal hayatta bize eşitliğin yanında adalet gerekiyor. Bu bir toplumsal dönüşümdür. İçimizi dağlayan bu olaylara son vermek için erkek yetiştirme zihniyetini değiştirmemiz gerekiyor.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET