REKLAMI KAPAT
  • 6.7530 TL
  • 7.5688 TL
  • 8.4982 TL
KOCAELİ 20°

KOVID-19 KAHRAMANLARI

02 Nisan 2020 Perşembe - 15:56

İtiraf edelim ki hiçbirimiz durumun bu kadar ileri gidebileceğine inanmamıştık. Çin’de başlamış, Avrupa’da görülmüş, bize gelir mi, etkisi ne olur derken bir baktık ki dünya bir savaş meydanı. Öyle bir savaş ki karşımızdaki düşman en derin hücrelerimize hissettirmeden yerleşip bizi içerden vuruyor. Yıllarca bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz terk edilmiş sokaklar gerçeğimiz oldu. İnsanlar adeta hapis hayatındalar. Aklı başındakiler zaruri haller dışında evden burnunu dahi çıkarmıyorlar. Bir de olayı idrak edemeyen zavallılar var ki “bana bir şey olmaz kafası ile sana olandan bana ne bencilliğini” sergiliyorlar.

Kamu kurumları kapalı ya da yarı zamanlı çalışmada. Esnaf malını satacak müşteri bulamayacağı için kepenkleri indirmiş durumda. Olayın ekonomik vahametinin ayak sesleri geliyor. Önlemler, teşvikler, krediler ne kadarını kurtaracak? Evden çıkması yasak olan 65 yaş dün itibariyle 60 yaşa indi. Ama maalesef görüyoruz ki ölümler yaşa da bağlı değil. Resmi rakamlar ilimizden 8 ölüm vakası açıkladı. Pek çoğunu basından takip ettik. Muhakkak birilerimizin eşi, dostu, ahbabı bu insanlar. Bu illetin pozitif çıktığı şehirler arasında 5. sıradayız. Herkesin bildiği bu rakamları neden mi yazdım? Tabi ki durumun ciddiyetini bir kez daha görebilmek için. 

Tarihe tanıklık edeceğimiz şu zamanlar savaş günleridir. Bu mücadeledekikahramanlarının en başında şüphesiz sağlık görevlileri geliyor. Onlar en ön cephede canla başla çalışıyorlar.  Ne yazık ki dün aldığımız bir acı haber de ülkemizdeki ilk vakayatanı koyan Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu hocamızın ölüm haberiydi. Hekimler, hemşireler, teknisyenler, tıbbi sekreterler seferberlik halinde kendilerini tehlikeye atarak görevlerini yerine getiriyorlar. Birçoğunun da bizler gibi yüreğinde korku var. Evlerinde çocuklarını bırakıp virüsün cirit attığı alana giriyorlar. Karı koca hekim olan yakın dostlarımızdan birine “çocuklar için bari biriniz izin kullansaydınız” dediğimde, “herkes çalışıyor, vicdanımız el ver vermez” dedi. İşte bu insanlar sayesinde biz bu illetten kurtulacağız. Şımarık bir televizyoncunun çıkıp onları itibarsızlaştırmasına da müsaade etmeyeceğiz.

Bir de cephenin gerisinde bir grup var ki, tarih onları da yazmalı. Meslek okullarının dikiş bölümü öğretmen ve öğrencileri maske dikiyorlar, kimya bölümleri kolonya ve dezenfektan üretiyorlar. Polisimiz ve jandarmamızkuralların uygulanması için görevinin başında. Erzurum’da tarlasını biçemediği için üzülen vatandaşın tarlasını biçtiren jandarma, senin hikâyen de gün gelsin dilden dile anlatılsın. 65 yaşın üzerinde yakını olmayan vatandaşların gıda ihtiyaçlarını temin eden bir polis teşkilatımız var. En kıymetlilerimiz çocuklarımızı süreçten hem fiziksel hem ruhsal olarak etkilenmesin diye çaba harcayan, şartlar ne olursa olsun çalışan bir eğitim camiamız var. Ekonomi tepe taklak aşağı yuvarlanırkenonun hızını yavaşlatmak adına ofislerinde hizmete devam eden mali müşavirler ve ekipleri var. Ey siz elinde kumanda, önünde kuruyemiş, ayaklarını uzatıp evde durmakta zorlanan kesim birileri dişi tırnağında kendisi için değil tüm insanlık için görev yapıyor.

YORUMLAR

  • Toplam 1 yorum

Yazan: Cevdet UÇAN

Sedacığım,Çok güzel, yerinde bir yazı kaleme almışsın. Emeğine ve yüreğine sağlık. Teşekkür eder,sizleri öperim.

1 Beğendim
0 Beğenmedim

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET