• 6.7773 TL
  • 7.3231 TL
  • 8.3373 TL
KOCAELİ 17°

SEÇİM ATMOSFERİ

25 Mart 2019 Pazartesi - 16:16

Her seçimin kendine has özellikleri vardır. Söz konusu yerel seçim olunca şehirlerde cümbüş başlar. Hemen her köşe başında bir adayın boy boy afişleri salınır. Mahallelerde meclis üyelerinin fotoğrafları hizmet için hazır olduklarını duyurur. Seçim bürolarının etrafında partilerin bayrakları etrafı şenlik alanı gibi gösterir.  Sokaklarda gençlik ve kadın kollarının çalışkan ve vefakâr üyeleri ellerinde broşürlerle davalarına hizmet eder.  Sokak sokak gezerek kendini anlatan siyasetçilerle her günümüz heyecanlı ve hareketli geçer. Amaç ise tektir. Seçimi kazanmak. Ama seçim kazanmak adına etik kuralları hiçe sayanları da halk görür. Sandıkta gereken cevabı verir.

Mazlum edebiyatı artık bayatladı. Bana afiş astırmadılar, orda yürütmediler, burada konuşturmadılar eski zamanın eskimiş cümleleri.  Zamanın hızlı değişim ve dönüşümünden seçim stratejileri de nasibini almıştır. Okuyan, araştıran, bilgiye hızla ulaşan, her şeyin farkında bir seçmen kitlesi var. Seçim günü yaklaşırken oylarımız çalındı, yakıldı safsatalarına da kimse sığınmasın. Defalarca görev yaptığım seçim çalışmalarında hiçbir sandığın partilerce boş bırakılmadığına bizzat şahidim. Kaldı ki bütün partilerde cengâver gibi çarpışan, hukuku takip eden pırıl pırıl genç siyasetçiler var.

İzmit’te üç tane kadın belediye başkan adayı var. Şehrimiz adına bu harika bir tablo. Kadının olduğu yerde nezaket ve zarafet vardır. Kadın eli değen işlerde inceden bir imza olur ki o ayrıntıdır. İzmit Leyla Atakan’dan sonra ikinci kadın belediye başkanına hazırlanıyor. DSP’nin adayı Hülya Yıldırım’ı tanırım. Her zaman nezaketi ve güler yüzü ile sahada ben de varım diyor. Millet İttifakı’nın adayı CHP’li adayı Fatma Hürriyet Kaplan milletvekili olması hasabiyle de uzun süredir sahada, cabbar ve mücadeleci kimliği ile dikkat çekiyor. Cumhur İttifakı’nın adayı, Ak Parti’li Azize Sibel Gönül’ü siyasete başladığı dönemden beri tanırım. Siyaseti nezaketle yaparken mücadeleden asla vaz geçmeyen, kararlı, çalışkan, halka yakın kimliği ile artıları oldukça fazla.  Nevzat Doğan gibi bir ilçe belediyesinin çok önünde hizmet etmiş bir başkandan sonra ayrıntıda gizleyecekleri imzaları ile yeni hizmet beklentisi büyük. Geçen hafta sonu yolum Hatay’a düştü. Medeniyetlerin beşiği bu harika şehir ne yazık ki şehircilik ve belediyecilik anlamında sınıfta kalmış. Orayı görünce başkanlarımızın şehrimizin çehresini nasıl farklılaştırıp güzelleştirdiğini bir kez daha anladım. Hizmet aldıkça daha fazlasının isteyen halk başkanını da dinamik tutuyor. Geçenlerde İzmir’den şehrimize gelmiş bir bayanın tramvay raylarının arasının neden çim olmadığı eleştirisi ile karşılaştım. Bu kadar ayrıntılara inebilmek için bütünde sorun görememek gerekir. Velhasılı kelâm çıtası yüksek bir yere hizmete talip olan adaylarımızı yoğun bir çalışma temposu bekliyor. Şimdiden hayırlı olsun.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET