• 6.5375 TL
  • 7.2389 TL
  • 8.1000 TL
KOCAELİ 12°

TEDBİR BİZDEN TAKDİR HAKTAN

16 Mart 2020 Pazartesi - 13:20

Bir virüsle tüm dünya sarsıldı. Kimisi hayvandan insana geçmesi hasebiyle her türlü hayvanatı yiyen Çin’in pisliğinden olduğunu, kimisi biyolojik bir silah olarak bilinçli bir şekilde yayılmasının sağlandığını söylüyor.Hemen hemen tüm kanallar, her gün gerek uzman hocalar gerek gazeteciler ile enine boyuna bunu konuşuyor. Konunun adı KORONA. Ne ilginçtir ki 1347’deki veba salgını da ilk kez Çin’de ortaya çıkmış. Kırım’da bir Ceneviz ticaret merkezini kuşatan Moğol ordusunun vebalı cesetleri mancınıkla kentin içine atmasıyla da Avrupa’ya taşınmış. 1347-51 yılları arasında Avrupa’da 25 milyon kişinin ölümüne sebep olmuş. Bu ölümlerin büyük bir kısmı vebadan olsa da kaynaklar bir kısmının da Avrupa insanının cahilliğinden olduğunu söylüyor. Bitten, farelere oradan da insanlara geçmesinin tespit edilememesi gibi din adamlarının bazı masum insanları ‘tanrının cezalandırması’ diyerek işaret etmesi ile sağlıklı insanlar da öldürülmüş.

Tarih belki de tekerrür ediyor. Bu sefer de insan mobilitesinin yüksek hızı ile yayılma süratli oluyor. Ama ondan daha hızlı yayılan şey bilgi.O yıllardaki cehalete denk bilgi kirliliği ile doluyuz.Sosyal medyada asılsız duyurular, paniğe yol açacak uydurma haberler gezip duruyor. Çok şey bildiğini zannedenler en az cahil insanlar kadar tehlikeli.Marketleri boşaltan panikatakçılar, kolonyacılarda kuyruklar oluşturan insanlar birbirlerinin korkularını besleyerek büyütüyorlar. Koronayı hafife almıyorum. Ancak tedbir amaçlı yapılan çalışmaların ve ikazların üstüne bin katarak abartılmasını doğru bulmuyorum. Durumdan fayda çıkaran fırsatçılara da davetiye sunan aşırı tedirgin kitle ile koronadan daha tehlikeli insan müsveddelerini de görmüş olduk. Yapılacaklar çok net. Bugün benim sekiz yaşındaki kızım dahi temelde dikkat edilecek 14 maddelik uyarıyı sayabilir.Maddelerden birkaçı üzerine birkaç şey söylemek istiyorum. Temizliğimize dikkat edeceğiz. Kaldı ki temizlik imandandır. Biz, sofraya oturduğumuzda hilâfsız her seferinde “ellerini yıkadın mı? diye soran annelerin çocuklarıyız. Annemizin bir kaş işaretiyle misafire limon kolonyası tutan nesiliz. Yoğurt mayası için koşunun kapısına gidenleriz. Bütün apartman topluca yapılan turşu koyma günlerini biliriz. Kolaycılığa kaçıp dolabımızda yer verdiğimiz hazır gıdanın yerine ev yoğurdunun, kefirin, mis gibi turşuların yükselişe geçişi mutluluk vericidir. Korona sayesinde bilinçli ve sağlıklı beslenmeyi hatırladık. Bu virüs seyahatlerimize belki bir süreliğine sınır koymuş olabilir ama bu sayede ailecek geçirilebilecek dingin zamanlarımız oluştu. Sıcakkanlı Akdeniz insanları olarak en sevdiğimiz karşılama şekli olan kucaklaşmaya bir müddet mesafe koymuş olmamız komşumuzla bir fincan kahve içmeye engel değil ki. Çocukların nisanda yapacakları tatillerinin önceye çekilmiş olması çalışan anneler için zor fakat kar tatili gibi beklenmedik hallerde de aynı zorlukları yaşamadık mı?

Ülkemiz seyahat engellerini koyarak, halkı bilinçlendirerek, okulları tatil ederek erkenden duruma müdahil olmuş; tüm tedbirlerin alınmasını sağlamıştır. Yurtdışından gelenler on dört gün kuluçka süresinde evlerinde kendi karantinalarını oluşturarak herkes için iyilik yapmış olacaklar. Kendi yapabileceklerimizi yapmanın dışında güvenmek ve takdire teslim olmak zorundayız. Yoksa maazallah Korona değil akıl sağlığını kaybetmiş kişiler olarak rahmetli anneannemin acınacak insanlar için kullandığı tabiriyle ‘gorona’ oluruz.

YORUMLAR

  • Toplam 1 yorum

Korona

Yazan: şule

Şu capsi çok sevmiştim:1 korona virüs hastası45 milyon panik atak hastası15 milyon şizofreni hastasıTedbirleri aldıktan sonra yapabileceğimiz başka bir şey olmadığından korkuyu köpürtmenin bir anlamı yok bence de.Allah herkesi korusun.

0 Beğendim
0 Beğenmedim

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET