• 6.7773 TL
  • 7.3231 TL
  • 8.3373 TL
KOCAELİ 17°

YIL SONU BİLANÇOLARI ÇIKSIN

22 Aralık 2018 Cumartesi - 17:48

Bir yılı daha devirirken biz muhasebeciler firmaların bilançolarını çıkarırız. Bütün senenin bir özeti vardır. Bilançoya bakıp ne varlık üretmiş; karşılığında ne kaynak kullanmış okursunuz.

Haydi şimdi vicdanlara dönem sonu işlemlerini yapalım. 365 gün geçerken senden ne aldı, götürdü, yerine ne koydun? Ya da sana neler verdi de karşılığını hangi kaynakla sağladın? Kimse bana karşılıksız şeyler var hayatta demesin. Çünkü anne sevgisi bile karşılık bekler. Öyle olmasa “hayırsız evlat” tabiri olur muydu? Elma verip elma alınmaz her zaman. Kimi zaman bir kalp çarpıntısı, kimi zaman yüzüne yayılan koca bir gülümseme, kimi zaman bir iç huzur alırsın. Almadan vermek Allah’a mahsustur. Hayatta size gelmeyen bir şey varsa onun önünü açmadığınız için olabilir mi?

Bilanço iki taraflı bir terazidir. Aktif taraf varlıklarınızı gösterir. Üşenmeyin çizin bir T cetveli. Sol tarafa neleriniz var yazın. Maddi, manevi neler kazandınız bu sene? Kaç tane gönül yaptınız ona bakın. Kaç çocuğun gülümsemesi var bu sol yanımızda? Hangi masumun duasını alabildik? Hangi güzel davranışı kazandık?  Çok istediğimiz hobilerden birini ekleyebildik mi? İyilik yap denize at demiş atalarımız siz denize atsanız da yazmaktan erinmeyin. Aklınıza gelen en ufak ayrıntıları dahi ekleyin listenize. Bunlar şükür sebepleridir.

Gelelim bizim bilançonun pasif tarafına. İşte burası tüm bu varlıkları edinirken kullandığımız kaynaklardır. Allah vergisi kaynaklarımız vardır onlar özsermaye gibidir. Bir de bizim edindiğimiz kaynaklar vardır. Yazın alt alta hepsini. İçinizdeki çocuk bile kaynaktır eğer bunca yıl korumayı becerebildiyseniz. O çocuğun sayesinde elde ettiğinizdir belki mutluluğunuz. Meselâ inancınız kaynağınızdır; sizi kalp yoluna götürecek. Aklınız rehberinizdir, doğru yatırımlar için. Tecrübeler her biri ayrı kıymettedir. Hangisinin ne zaman işe yaradığını belki yazdığınızda fark edersiniz. Kaynaklarınızı minik bile görünse küçümsemeden yazın. Onlar sizin zorluklarla mücadele gücünüzdür. Sorunları çözme yetinizdir. Karşı tarafta bir varlık varsa bu tarafta bir kaynağı muhakkak ki vardır.  Bu kaynakların en sonunda dönem kâr veya zararı çıkar. İşte en sonunda bakın bakalım bu sene kârla mı kapanmış, yoksa zarar ile mi? Kâr varsa ne mutlu size. Bir yıla daha artı koymanın keyfini yaşarsınız. Durum zarar ise kaynaklarınızı kontrol edin. Ya gözden kaçırdığınız ya da farkında olmadığınız bir kaynağa sahipsiniz.  Rabbim bizi asla zarar etmek üzere kodlamamıştır. Zarar sizin zihninizin açmadığı kapılar ardındadır. İşte bu illüzyonu yok etmek için aşk ile yanan gönüllerden olalım.

Mevlana’ın vuslatının 745. yılını andığımız bu ay aşkınızın korlarını karın. Yanmayan bir yürekten fazla bir şey beklememek gerek. “Aşk sandığın kadar değil yandığın kadardır. Gönül almayı bilmeyene ömür emanet edilmez. Cahil insan, gülün güzelliğini görmez, gider dikenine takılır. Sevgini vermeyi öğren. Çünkü gönlün anlasın ki hepsine yer var. Sevgisiz insandan dünya, unutma ki korkar” diyor Mevlana Celâleddîn-i Rûmî.

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET