KOCAELİ 17°

ZÜLFÜYÂRA DOKUNMAZSA NE YAPSIN BİÇARE AKIL

02 Nisan 2021 Cuma - 13:04

Biz ne kadar sıkılsak da o bizden sıkılmadı. İlle de kalacağım diyor. O değil de bazı felaket senaryocularına göre bunun başka arkadaşları da varmış bizimle tanışmak isteyen. Tamam, biz misafirperver, dost canlısı olabiliriz ama arkadaş herkes yerine! Sahi bunun yeri neresiydi? Muhtemelen tahrip ettiğimiz doğada zararsız bir bakteri idi. Zamanla o da insanoğlu gibi vahşileşti. Pardon aslında biz vahşi hayattan ehlileşmiş entelektüel ve sosyal bilinç düzeyi gelişmiş varlıklardık. O yüzden var olduğumuz coğrafyaya etmediğimizi bırakmadığımız gibi kendi türümüze de saygımız yok. Bugün biraz doluyum. İzninizle de burada taşmak istedim. Taşmaya fırsat vermediğimizde bulunduğumuz bedene zarar verme ihtimalimiz yüksek. Azar azar, tatlı tatlı taşalım. Zülfüyâra dokunmazsa ne yapsın biçare akıl…

Son günlerde 3. dalgayı yaşadığımızı duyuyoruz. Aşı elimizde olduğu sürece çok sistemli bir şekilde vurulumları gerçekleşiyor. Bunun kesinlikle devlet protokolü ile yapılması doğru bir karar. İş ki yeterli miktarda aşı tedariki yapılabilsin. Kendi aşımızın üretilebileceği ihtimali umut verici.Zira bu gidişat daha pek çok benzer salgının zaman zaman kapıya geleceğini gösteriyor. Yine dönüp dolaşıp yerli ve milli üretime geliyoruz. Aşıda da, tarımda da, sanayide de illâ yerli üretim. Pek tabi yerli hammadde ile. Doların alıp başını gittiği bir yerde benim üreticim ithal ettiği girdi ile nasıl piyasada rekabet edebilecek? Dişimize taktıkları o küçücük vida bile ithal. Çünkü titanyum denen bir malzemeden yapılıyor. Titanyum sanayide de önemli girdilerden biri. Ee bu maden bizim ülkemizde yok mu? Var ama yeterli değil ya da olması muhtemel farklı alanlarda çalışma yapacak kadar bir ARGE desteği yok.

Topraktan geldik toprağa gideceğiz de, o iki nokta arasında da biraz toprak yüzü görmek gerekmez mi? Üzerini betonlarla örttüğümüz, tarım yapılan bahçelere diktiğimiz binalar depremde yıkılırken de yine aklımız başımıza gelmedi di mi? Zor tabi, sarmala girmiş gibiyiz. Dedim ya içimi dökeceğim diye, düşünüyorum tamam kızmakta, öfkelenmekte sonuna kadar haklıyım. Daha kızdığım başka şeyler de var ancak onları şimdilik sizinle paylaşmıyorum. Yanlış anlamayın sizin samimiyetinize inancım tam da, çevre kötü.

Günlük vaka sayısı, Doların tırmanışı, Merkez Bankası Başkanı, kim nerede, saat kaçta kapalı, kısa çalışma, ücretsiz izin desteği,  kadın cinayeti, aşı geldi gelmedi, Süveyş Kanalında gemi karaya oturdu sonra kalktı, Yunanistan’da Fransız uçakları uçuyor, Amerikan Başkanı bizi niye aramadı, HDP kapanacak mı? Diye uzayıp giden her gün birkaç yenisi ile sıcaktan öte olan ülke gündemimize duyarlı olalım elbette. Ancak ben vatandaş, anne, eş, çalışan olarak ne yapabilirim?“Hakkımız alırız” sloganları atmak iyi güzel de iş sorumluluklara gelince sesimiz o kadar yüksek çıkıyor mu acaba? Hakkımızı sonuna kadar savunup sorumluluklarımızı en ince çizgisine kadar yerine getirdiğimiz güzel günlere kavuşmak ümidiyle, haydi biraz düşünelim.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARIN TÜM YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

 • Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık
 • Gebze Belediye başkanı Zinnur Büyükgöz
 • Çayırova Belediye başkanı Bünyamin Çiftçi
 • Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir
 • Körfez Belediye başkanı Şener Söğüt
 • Derince Belediye başkanı Zeki Aygün
 • İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
 • Kandıra Belediye başkanı Adnan Turan
 • Başiskele Belediye başkanı Yasin Özlü
 • Kartepe Belediye başkanı Mustafa Kocaman
 • Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer
 • Karamürsel Belediye başkanı İsmail Yıldırım