Enes Akbal Optik

» Feyzanur ULUDAĞ - TÜM YAZILARI

03.01.2018 Çarşamba - 8:26

Enes Akbal Optik

2018’in ilk köşe yazısından herkese merhabalar,

Zaman çok hızlı gerçekten. Yine geçtiğini hiç hissetmeden bir seneyi bıraktık geride. Yeni bir sene daha karşıladı bizi. Tazecik, hayal dolu, umut yüklü, yaşanmayı bekleyen günler var önümüzde.

Benim için 2017 çok şükürlük bir seneydi, umarım sizin için de böyledir. Değilse bile, geriye dönüp sizi kötü etkileyen anılarınızı hatırlamak yerine, yaşadığınız mutlu anları bulmayı çalışın. Eminim bir yerlerden çıkıp yüzünüze tatlı bir gülümseme yaymayı bekliyorlardır. Ve inşallah, önümüzdeki kocaman bir yılı böyle anlarınızı daha çok biriktirebileceğiniz şekilde değerlendirir, aralığın sonunda ‘’Çok şükür’’ diyerek bitirirsiniz.

Gelelim bugünkü meseleye…

Madem önümüzde yepyeni bir yıl var, o zaman bugün, daha sağlıklı hayatınızın ilk günü olsun. Hem bedenen hem ruhen kendinizi besleyip daha zinde, daha dinç ve daha mutlu olabilirsiniz. Bunun için sadece karar vermek, inanmak ve uygulamak gerekiyor, bu kadar basit.

Önce bedeni beslemekle başlayalım. Beslenmek yaşamak için mecbur olduğumuz bir eylem, ancak sağlıklı beslenmek bize sunulmuş bir seçim. Bunun farkında olmamız ve bence seçimimizi bedenimizin bir emanet olduğunu düşünerek yapmamız gerekiyor.

  • Sağlıklı beslenmeye sağlıklı pişirmekle başlamak gerek. Önce kızartmalardan vazgeçip daha çok ızgara, haşlama, buharda pişirme gibi yöntemlere yönelmeye karar verelim.
  • Güne kahvaltısız başlamayalım. Bu bizim motivasyonumuz, gün içindeki tokluk ve dinçliğimiz için en önemli adım.
  • Öğün atlamamayı, özellikle ara öğünleri atlamamayı alışkanlık haline getirelim. Metabolizmamızı hızlı ve düzgün çalıştırmak buna bağlı.
  • Posa alımımızı arttıralım, bu sindirim sistemimizin sağlığı için başlıca yapmamız gerekenlerden.
  • Günde en az 5-6 porsiyon sebze-meyve tüketelim. Ayrıca tahıl grubu yiyeceklerde seçimlerimizi tam buğday veya kepek içerenlerden yana kullanalım. Bunlar günlük posa ihtiyacımızı karşılamaya yardımcı olacaktır.
  • Süt ve süt ürünlerini hayatımıza yerleştirelim. Kalsiyumun kemik sağlığına desteğini, probiyotiklerin sindirim sistemini iyileştirirken bağışıklığı da güçlendirdiğini unutmayalım.
  • Et seçimlerimizde balığı ihmal etmeyelim. Çünkü sağlığımız için omega-3’ten çokça faydalanmamız gerekiyor.
  • Son olarak, su içmek en önemli alışkanlığımız olsun. Günde en az 2 litre su içmeye özen gösterelim. Yılbaşı akşamı alkol veya fazla tuzlu kuruyemiş tüketenler ödem problemi yaşayabilir, bu yüzden bu haftayı dengelemeye ayırmakta ve bol su içmekte fayda var.

Hem bedenimizi sağlıklı beslerken günü planlamak ve kilo kontrolünde hormonlarımızın düzenli çalışmasını sağlamak için, hem de ruhen beslenebilmek için uyku düzenimizi iyi ayarlamamız gerekiyor.  7-8 saatlik verimli bir uyku geçirmeye çalışın.

Ruhumuzu beslemenin en güzel yolu, kendimize vakit ayırmak. Yeni yılda edindiğiniz yeni hobileriniz, kendinizi iyi hissettiren alışkanlıklarınız olsun. Bu örgü örmekten kitap okumaya, balık tutmaktan müzikle uğraşmaya kadar her şey olabilir. Sadece sizin olsun, sizi mutlu etsin. Hayatın yoğunluğundan, karmaşıklıklar arasında boğulmaktan kurtulduğunuzu hissedin.

Yaşama pozitif bakmak size çok şey katacaktır. Olayların önce kötü yönünü düşünmek yerine iyilerine bakın ve olasılıkları değerlendirin. İyi düşünmek, iyi insan olmayı beraberinde getirir.

Yapmak istediklerinizi planlayın. Hedefleriniz olsun ve onlara ulaşmak için çabalayın. Hepsini birden bire yapmak zorunda değilsiniz. Yavaş yavaş, parça parça.. Yapmak istediklerinizi ve yaptıklarınızı not alın. Hem daha kolay ulaşmanıza hem de nelere ulaştığınızı görmenize büyük yarar sağlayacaktır. Hedeflerinize ulaştıkça mutluluğu tatma keyfine varacaksınız.

Hayalleriniz olsun. Umarım kendinizi düşünürken mutlu olduğunuz anları yaşarken bulursunuz. Güzellikler sizinle olsun, sevgiler…

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.
 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet