YAĞIZ KEBAP Enes Akbal Optik

ANASAYFA l YILDIRIM’DAN 16 OCAK MESAJI

16.01.2018 Salı - 14:42

Enes Akbal Optik

95 yıl önce… Atatürk, Emir Çavuşu Ali Efendi’ye Eskişehir’deki mola gecesi rüyasında annesiyle birlikte yemyeşil bir vadide gezdiğini, aniden bir fırtına çıktığını, annesinin uçup gittiğini gördüğünü anlatır. Bundan birkaç saat sonra da annesi, annemiz Zübeyde Hanım’ın ölüm haberi gelir. Fakat Atatürk, Zübeyde Hanım’ın cenaze töreninin yapılacağı İzmir’e doğru değil, İzmit’e yol alır. Der ki: “Annemin cenaze törenini gerçekleştiriniz.” Çünkü hedefte Cumhuriyet vardır.
95 yıl önce bugün, Mustafa Kemal Atatürk İzmit’te Kasr-ı Hümayun Köşkü’nde gazetecilerle bir araya gelerek Cumhuriyet fikrini ortaya atar. Mustafa Kemal, “Dünya yüzünde bağımsız ve yeni bir Türkiye Devleti vardır. Ve devleti kuran milletin Türkiye Büyük Millet Meclisi vardır. Milletin, memleketin tek gerçek temsilcisi bu meclistir” diyerek, Türkiye’nin nasıl yönetileceğinin mesajını verir.
Mustafa Kemal Atatürk’ün ilimizde yaptığı bu basın toplantısı, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından Basın Onur Günü olarak kutlanır.
Tüm gazetecilerin Basın Onur Günü’nü kutlarken, Atatürk’ün Cumhuriyet fikrini attığı kentte yaşamaktan gurur duyduğumu belirtmek istiyorum.
Yaşasın Cumhuriyet!
Yaşasın, bağımsız milletimizin gerçek temsil yeri, Büyük Millet Meclisi!
16 Ocak Basın Onur Günü kutlu olsun.

Paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.


 https://www.yenikocaeli.com/
hikmet