EĞİTİM HABERLERİ

YÖK Başkanı duyurdu: Üniversitelerde gelecek dönem eğitim yüz yüze

YÖK Başkanı duyurdu: Üniversitelerde gelecek dönem eğitim yüz yüze

YÖK Başkanı Erol Özvar, önümüzdeki dönem üniversitelerde yüz yüze eğitim öğretime başlanacağını duyurdu ve "Hiç şüphe yok ki online veya dijital eğitim, öğretim imkanlarından da istifade etmeye devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.Koronavirüs salgınıyla birlikte uzaktan eğitime geçe üniversiteler uzun bir sürenin ardından yeniden yüz yüze eğitime geçiyor. Pandemi döneminde yapılan eğitimlerde sınavlar dahil tüm eğitim koşulları uzaktan olacak şekilde yapılmıştı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ise üniversiteler için müjdeyi duyurarak gelecek dönem eğitimlerin tümünün yüz yüze olacağını açıkladı.Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesini (KSBÜ) ziyaretinde konuşan Yükseköğretim (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar , 2021-2022 akademik yılı sonuna yaklaşırken final sınavlarının üniversitelerde büyük ölçüde başladığını, bazılarında tamamlandığını ve bütünleme sınavlarına geçildiğini söyledi.'ÖĞRENCİLERİN DERSLİKTE BİR ARAYA GELMELERİNİ ÖNEMSİYORUZ'Uzun sayılabilecek bir salgın döneminin ardından 2022-2023 akademik yılına başlanacağını belirten Özvar, sözlerine şu ifadelerle devam etti:"Sağlık koşullarında herhangi bir değişme olmazsa inşallah eskisi gibi salgından ari, pandemiden bağımsız bir şekilde yeni bir döneme, akademik yıl açılışına inşallah kavuşacağız. Akademik yıl başlamadan önce gerek üniversiteler olarak gerek YÖK olarak bu konuda tedbirler almaya başladık. YÖK olarak değerli rektörlerimizle yeni akademik yılda artık yüz yüze eğitime geçmenin vaktinin geldiğini ifade etmek, burada sizler vesilesiyle kamuoyuna duyurmak isterim. Önümüzdeki dönemden itibaren inşallah yüz yüze eğitim öğretime başlayacağız. Hiç şüphe yok ki online veya dijital eğitim, öğretim imkanlarından da istifade etmeye devam edeceğiz. Fakat uzun bir aradan sonra artık yükseköğretim kurumlarımızda üniversitelerimizde, kampüslerimizde, öğretim elemanlarımızla, hocalarımızla, öğrencilerin dershanede, derslikte bir araya gelmelerini, buluşmalarını önemsiyoruz."Özvar, öğrencilerin zihnen, sosyal açıdan gelişebilmeleri, daha fazla bilgi sahibi olabilmeleri, mevcut becerilerini artırabilmeleri ve yetkinlik kazanabilmeleri için kampüs içi eğitime gecikmeden girmeleri gerektiğini vurguladı.'YÖNETİCİLER, REKTÖRÜLER GEREKLİ ÖNLEMİ ALMALI'Kampüs içi eğitimin, dersliklerde yüz yüze öğrenimin öğrencilerin her bakımdan gelişmesi, ülkeleri, aileleri, toplumları, kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Özvar, "Bu bakımdan yeni dönemde değerli üniversite rektörlerimizden, yöneticilerimizden beklediğimiz hususların başında yüz yüze eğitim konusunda her türlü gerekli tedbirleri bir an önce almanız gelmektedir. Yönetim kurulları, senatolar ile bu konuda dönem bitmeden gerekli çalışmaları bir an önce başlatmalarımızı sizlerden istirham ediyoruz" diye konuştu.

AK Parti duyurdu! Öğrencilere af geliyor

AK Parti duyurdu! Öğrencilere af geliyor

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, lisans ve yüksek lisans öğrencileri için öğrenci affı çalışmalarını başlattıklarını duyurdu. Akbaşoğlu'nun ardından, açıklamalarda bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Bu konuda karar alma, bir kanun, kanuni düzenleme ve bir hukuki mevzuat düzenleme yetkisi meclisindir. Biz yükseköğretim kurulu olarak, bize meclisten yapılacak herhangi bir çağrıya kulak vermek suretiyle yükseköğretimin bugüne kadarki aflarla alakalı tecrübesinin, meclisteki vekillerimizle, siyasi partilerle paylaşmaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim” dedi.

BİLNET OKULLARI “BRAILLE ALFABESİ”Nİ ÖĞRENİYOR VE ÖĞRETİYOR

BİLNET OKULLARI “BRAILLE ALFABESİ”Nİ ÖĞRENİYOR VE ÖĞRETİYOR

Ülkenin geleceğinde söz sahibi olacak BİLNET Liseli gençlerin, salt farkındalık oluşturmakla kalmayıp somut hedeflere, göremeyen bireylerin erişilebilirlik alanlarının genişlemesine katkıda bulunmak amacıyla başlattıkları sosyal sorumluluk projesinde ilk aşama tamamlandı. Bilnet Okulları öğretmenleri “Altı Sihirli Nokta Sosyal Sorumluluk Projesi”kapsamında Braille Alfabesi’ni öğrendi. Şimdi sıra tüm Bilnet’li öğrencilere bu bilgileri aktarmaya geldi.

KOCAELİ BİLNET’TEN BİR İLK DAHA

KOCAELİ BİLNET’TEN BİR İLK DAHA

İzmit Tepeköy Mahallesinde bulunan Kocaeli Yerleşkesinde Anasınıfı, İlkokul, Ortaokul, Anadolu Lisesi ve Fen Lisesinden oluşan 60 dersliği ve öğrencilerinin çok yönlü gelişimini destekleyen, çeşitli aktivite alanları bulunan, 15 bin m2 kapalı alana sahip, güçlü öğretmen kadrosu ile öğrencilerinin akademik ve sosyal yönden gelişimlerini, 21. yüzyılın beklentilerinden haberdar olmalarını hedefleyerek geleceklerini tasarlayan Özel Kocaeli Bilnet Okullarından bir ilk daha “E-Twininng “projesinde yer alarak engelli bireylerin yaşadığı dijital ve sosyal problemlerin daha iyi anlaşılması engelsiz bireylerin de empati duygularının geliştirilmesi ve çözüm üretmelerine olanak sağlamaları için proje hazırladılar.

KÖŞE YAZARLARI