İnşaat Mühendisi Aşkın Özön'dan önemli açıklamalar!

İnşaat Mühendisi Aşkın Özön ,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomiye ilişkin açıkladığı tedbirler ile alakalı gazetemize açıklamalarda bulundu. Özön, Döviz fiyatlarının düşmesi sonrası yaşanılan gelişmeleri, inşat sektörünü yakından ilgilendiren önemli detayları paylaştı..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı'nın ardından kamuoyuna duyurduğu finansal alternatifler ve ekonomik tedbirler sonrası hızlı bir şekilde düşen döviz kuru inşaat sektörünün yüzünü güldürdü. Dengesiz kur sebebiyle zor günler geçiren inşaat sektörünü başarılı iş insanı kentimizde önemli projelere imza atan İnşaat Mühendisi Aşkın Özön ile konuştuk.

”SEKTÖRÜMÜZ ADETA DURMA NOKTASINA GELDİ”

Dolar artışları sebebiyle sektörün zor günler geçirdiğini belirten İnşaat Mühendisi Aşkın Özön,”Döviz kurunun yükselmesi herkese olduğu gibi inşaat sektörüne de zarar verdi. Sektörümüz adeta durma noktasına geldi. Mal tedariki noktasında zor günler geçirdik. İnşaat malzemesi olarak kullanılan ürünlerin çoğu döviz kuruna endeksli. Haliyle bu artış çoğu firmaya zarar verdi. Devam eden projemiz için aldığımız 2 ton demir 4 günde 10 Bin TL zarar ettirdi. Bunun çok örnekleri var. Stabil ortam biran önce sağlanmalı. Bu artışlar sıfır ev fiyatlarına da yansıdı. Dengesiz kur yükselmesi sebebiyle sıfır ev fiyatları arttı. Bu sektör için büyük bir tehlike. Biran önce piyasalar normale dönmeli. Aksi takdirde fiyatların çok artmasından dolayı sıfır dairelere olan talep azalacak, ikinci el ev talepleri artacak…

“MAL TEDARİKİ NOKTASINDA ÇOK ZORLANIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrası düşen kur demir ve vb ürünlere yansıdı. Kurun yükselmesiyle 14.500 TL olan demirin ton fiyatı, 9.450’ye geri çekildi. Beton fiyatlarında bir yükselme ve düşme söz konusu değildi zaten. Tuğla, ytonk vb ürünler de bu düşüşten yüzümüzü azda olsa güldürdü. Yalnız sektörde şöyle bir sıkıntı oluştu! Dövize endeksli olarak, mebran ve vb ürünler, laminat, kapı fiyatları çok dengesizleşti. Real değil! Adeta firmaların vicdanına kalmış. Çok değişken ve dengesiz. İnşaat sektörü bu hususta çok muzdarip! Başlayacak ve devam eden projeler için mal tedariki noktasında çok zorlanıyoruz. Dolar kurunun biran önce sabitlenmesini düzen gelmesini bekliyoruz.

“SİSTEM BİRAN ÖNCE OTURMALI”

Mevduatta kur farkı modelini olumlu karşılıyorum.Yalnız 3 ay vade şartı kaldırılırsa dövizde hiç para tutulmaz.Herkez TL'de kalır. Döviz kuru garantili TL mevduat, Bireysel Emeklilik Sistemi'ne ilişkin teşvikler, ihracatçı firmalara ileri vadeli kur uygulaması, DİBS ve temettü ödemelerindeki stopajın kaldırılması gibi adımlar, ülkemizdeki dolarizasyon sürecini durduracaktır. Dövizin muhtemel getirisine Türk Lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak yeni aracın finansal piyasaların yeniden sağlıklı bir işleyişe kavuşmasına büyük katkı vereceğini ve TL'ye güveni artıracağını düşünüyorum. Yalnız! Sistem biran önce oturmalı bazı bankalar daha çalışmalarını bitirmiş değil. Süreç hızlanmalı.

 

YORUMLAR

  • Toplam 1 yorum

Yazan: Necmi BULUTLU

Aşkın ÖZÖN güzel bir Mühendistir Ağzına sağlık Aşkın Bey

0 Beğendim
0 Beğenmedim

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI