Zeytinoğlu Honda’nın çekilme kararını değerlendirdi
Ekonomi
19 Şubat 2019 Salı 15:46

Zeytinoğlu Honda’nın çekilme kararını değerlendirdi

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Honda’nın Türkiye’de üretim faaliyetini küresel elektrifikasyon stratejileri doğrultusunda sonlandırma kararına ilişkin açıklamalarda bılundu.

Honda’nın Türkiye’de üretim faaliyetini küresel elektrifikasyon stratejileri doğrultusunda sonlandırma kararına ilişkin açıklama yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu  “İlimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren ve uluslararası bir firma olan Honda’nın içten yanmalı motorlarda Türkiye’de üretim faaliyetini sonlandıracağını, ancak elektrikli otomobil ile devam edebileceklerini öğrendik. Otomotiv sektöründe Türkiye’deki imalatçı sayısı pazar büyüklüğüne göre çok fazla. Yılda 38 bin araç üreten Honda’nın Türkiye’de rekabet etmesinin çok zor olduğunu düşünüyorum. Ayrıca son iki yıldır Honda burada ürettiği Civic’leri dizayn hataları nedeni ile geri çağırdı. Bu nedenle beklediği kârı yapamamış olabilir.” dedi.

 

Zeytinoğlu Volkswagen’in Türkiye’de üretim yapma düşüncesine ilişkin değerlendirmesinde, “Biliyorsunuz Volkswagen Türkiye’de üretim yapabilir miyiz diye düşünüyor.  Honda’nın aldığı bu kararın Volkswagen’in kararını olumlu mu, olumsuz mu etkileyeceğini merak ediyoruz.” dedi.

 

DİĞER HABERLER

OSD’den ÖTV ve KDV İndirimi Açıklaması!

Otomotiv sektörü için hayati önem taşıyan ÖTV ve KDV indirimleri, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla 30 Haziran 2019 tarihine kadar uzatıldı. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, “Kasım ayından itibaren devreye alınan ÖTV ve KDV indirimleri, devam eden 5 aylık süreçte pazar daralmasını azaltıcı bir etki yaratmıştı. Bizler, seçimden sonra ekonomideki genel gidişatın daha iyi olacağını öngörmekteydik. Seçimlerden hemen önce gelen ÖTV ve KDV indirimlerinin uzatılması kararı bu öngörümüzü daha da kuvvetlendirdi. Bu noktada, özellikle Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank olmak üzere ilgili tüm bakan yardımcılarımıza özellikle teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
05:12
06:53
13:18
16:45
19:23
20:52

TARİHTE BUGÜN

22 Mart 1963
The Beatles'ın ilk albümü "Please Please Me" çıktı.