Zeytinoğlu, “Şubat ayı enflasyonu beklentilere uygun geriledi”
Ekonomi
04 Mart 2019 Pazartesi 14:51

Zeytinoğlu, “Şubat ayı enflasyonu beklentilere uygun geriledi”

-Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rakamlara göre; şubatta aylık bazda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0.16, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0.09 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 19.67, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 29.59’a geriledi.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu şubat ayı enflasyonun beklentilere uygun olarak gerilediğini söyleyerek, “Şubat ayında hem ÜFE’nin hem TÜFE’nin baz etkisiyle yavaş da olsa gerilediğini görüyoruz. Önümüzdeki dönem kurda aşırı bir hareket olmazsa enflasyondaki gerilemenin devam edeceğini düşünüyoruz.” dedi. Yıllık ÜFE’deki yüzde 29.59’luk mevcut seviyenin hala yüksek olduğu için TÜFE’yi yukarı çekme etkisinin bulunduğunu ifade eden Zeytinoğlu, “Ancak ÜFE hızlı düşüşe geçtiği için yıllık enflasyonda yavaş da olsa gerilemenin devam edeceğini bekliyoruz.” dedi.

 

TÜFE’de gıda enflasyonundaki yüksekliğe dikkat çeken Zeytinoğlu, “Gıdada alınan tedbirlere rağmen şubatta gıda enflasyonu yıllık yüzde 29.25 ile yıllık en fazla artış gerçekleşen kalem oldu. Ancak gıdadaki bu artışın da baskılandığını görüyoruz.” dedi.

 

-Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan şubat ayı geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat yüzde 3.5 artarak 13.6 milyar dolar, ithalat yüzde 16.6 azalarak 15.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı ise yüzde 62.2 azalarak 2.2 milyar dolar olarak geçekleşti.

 

Dış ticaret rakamlarına ilişkin de değerlendirme yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Şubat ayında ihracat artış hızımız yavaşladı ancak ihracatımız geçen yılın yüzde 3.5 üzerinde gerçekleşti. İthalatta ise şubat ayında da gerilemenin devam ettiğini görüyoruz. İthalatın gerilemesi sonucu dış ticaret açığındaki yüzde 62.2’lik pozitif etkinin cari açığa olumlu yansıyacağını düşünüyoruz.” dedi.

 

DİĞER HABERLER

OSD’den ÖTV ve KDV İndirimi Açıklaması!

Otomotiv sektörü için hayati önem taşıyan ÖTV ve KDV indirimleri, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla 30 Haziran 2019 tarihine kadar uzatıldı. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, “Kasım ayından itibaren devreye alınan ÖTV ve KDV indirimleri, devam eden 5 aylık süreçte pazar daralmasını azaltıcı bir etki yaratmıştı. Bizler, seçimden sonra ekonomideki genel gidişatın daha iyi olacağını öngörmekteydik. Seçimlerden hemen önce gelen ÖTV ve KDV indirimlerinin uzatılması kararı bu öngörümüzü daha da kuvvetlendirdi. Bu noktada, özellikle Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank olmak üzere ilgili tüm bakan yardımcılarımıza özellikle teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
05:14
06:55
13:19
16:45
19:22
20:51

TARİHTE BUGÜN

21 Mart 1973
Türk şair ve ozan Aşık Veysel vefat etti.