KAMADER’DEN ÜTÜK GÖLETİN’DE 16. ŞENLİK
16 Mayıs 2024 15:32

KAMADER’DEN ÜTÜK GÖLETİN’DE 16. ŞENLİK

Kamader ve Kandıra belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilecek 16. Geleneksel Turna ve Tatlısu Levreği Tutma Şenliği 24-25-26 Mayıs’ta Kandıra Ütük Göletin’de

KAMADER) KOCAELİ SPORTİF AMATÖR OLTA BALIKÇILARI VE DOĞAL HAYATI KORUMA DERNEĞİ’nin,  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Kent Konseyi bünyesinde  hazırlanan Yerel Destek Programı(YEDEP) kapsamında hazırlamış olduğu ve 5 temel motivasyon kaynağı ile 8 ay sürecek olan“TEMİZ ÇEVRE, SAĞLIKLI YAŞAM VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BALIKÇILIK PROJESİ”ne ait    ilk etkinliğimiz olan ve bu yıl 16’ncısını yapacağımız Turna ve Tatlısu Levreği Şenliğini Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün izni, Kültür ve Turizm Bakanlığının ve Kocaeli Kent Konseyinin ve Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi  katkıları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kandıra Belediyesi ve Amatör Balıkçılık Federasyonu (ABAF) ve Lider İzci Kulubü işbirliği ile 24-25-26 Mayıs 2024 tarihinde Kaymaz Göleti- Kandıra/KOCAELİ’de gerçekleştirilecektir.

Bu Şenliğin Yapılması İle;

  • Sürdürülebilir doğal yaşamın korunması ve gelecek nesillere sağlıklı bir çevrenin bırakılabilmesi için hedef ilk mutlak eğitim olmalıdır. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı önemsiyoruz. Dünyada ve Ülkemizde kötü alışkanlık yaş ortalamasının düştüğü ve bilgisayar, telefon gibi cihazların esiri olduğu bir dönemde çocuklarımızı ve gençlerimizi hem dinlence hem de sportif faaliyet olarak yapılan amatör balıkçılığa yönlendirmeye çalışıyoruz. Bu vesile ile amatör olta balıkçılığını toplumda gençlerimizden başlayarak yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Her organizasyonumuzda çocuklarımıza olta takımları hediye ederek onlara balık vermek yerine balık tutmayı öğretiyoruz.
  • İlimizde bulunan ilk, orta ve lise çağındaki kimsesiz ve özel öneme sahip çocuklarımızı “ TEMİZ ÇEVRE VE SAĞLIKLI YAŞAM ve SÜRDÜRÜLEBİLİR BALIKÇILIK” sloganı ile bu şenliğe dahil ederek
    Toplumla kaynaşmalarının sağlanması ve doğal ekosistemlerin korunması için yapılması gerekenler konusunda bilinç ve farkındalık oluşturmayı düşünüyoruz.
  • İnsanları şehrin monoton hayatından bir nebzede olsa kurtarıp, doğa ile baş başa olmanın keyfini yaşatmak ve bu vesile ile doğa bilincini aşılamak ve Doğada Sağlıklı Yaşam Yürüyüşlerini özendirerek halkın spor ve yürüyüş yapma alışkanlığını artıracaktır.
  • Kocaeli İlimizin ve Kandıra İlçemizin Turizm potansiyelini ön plana çıkartarak, Tarihi ve Yöresel Kültürlerinin tanıtımına katkı sağlayacaktır.
  • Organizasyon alanında yapılacak yöresel ikramların tanıtımını yaparak, bu vesile ile çevre köylerine ve bölgemize ekonomik bir hareketlilik kazandıracaktır.

PROGRAM          

(24 Mayıs 2024 Cuma)

                24 Mayıs  Cuma günü  organizasyon alanına gelen katılımcılar, belirlenen alanlarda kamp kuracaklardır. Yarışma alanında su, elektrik ve tuvalet mevcut olup, alış veriş yapacak merkez yoktur.Cuma günü misafirlerimiz için serbest zaman olup, akşam gelen misafirlerin tanışması, kaynaşması ve sürdürülebilir amatör olta balıkçılığının özendirilmesi ile turna avı tekniklerinin yer alacağı sohbetler müzik eşliğinde devam edecektir.

 

 (25 Mayıs 2024 Cumartesi)

                Cumartesi günü il dışından gelen misafirlerimizin istemeleri  (kayıt masasına katılma isteği ve katılımcı sayısı bildirilecek) halinde otobüs ile rehber eşliğinde Kandıra’nın kültürel Tarihi mekânları gezdirilecektir.  Cumartesi günü işin eğlence kısmı  yansıtılarak, özellikle ilimizde bulunan kimsesiz  çocuklarımız ve her yıl katılım sağlayan çocuklarımızın özlemle beklediği halat çekme, çuval yarışı, yumurta yarışı, elma yeme yarışması, yoğurt yeme yarışması gibi yöresel oyunlar saat 15:00 itibariyle başlayıp saat 20:00’ye  kadar devam edecektir.  Oyunlara katılan tüm çocuklarımız kayıt edilecek ve Pazar günü ödül töreninden sonra tamamına olta takımı hediye edilecektir. Akşam saat 20;45’de Lider Gençlik İzci Kulübünün ateş dansı gösterisi eşliğinde, alanda bulunan tüm katılımcılarla birlikte  sabaha kadar yanacak kamp ateşi yakılacak.  Her yıl olduğu gibi bu yılda Yaşları 8 ila 12 arası olan  Kartepe Çocuk Mehteran Takımının gösterileri ilgiyle seyredilecektir.  Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından kurulacak  Gezici Kütüphane ve tanıtım stantlarında ilimizin kültürü ve turizm bölgelerinin tanıtımı yapılacak. Yine geçen yıl olduğu gibi bu yılda Kocaeli Jandarma Komutanlığı tarafından mini pentatlon sahası kurularak, çocukların doyasıya doğayla baş başa olmaları ve zorlu parkurdaki mücadelelerine sahne olacaktır.

Yine çocuklarımıza özel, kurulacak sahnede çocuklara yönelik masal dinletisi, yüz boyama, ebru yapma  ve animasyon gösterileri yapılacaktır. Bu arada büyükleri de unutmuyoruz. Kandıra’ya özgü  klarnet dinletisi ve müzikli eğlence ile de büyük aile fertlerini eğlendirmeyi  düşünüyoruz.  Ayrıca   açılacak stantlarda İlimizin ve ilçemizin kültürel özelliklerini yansıtan ürün  ve tatları tanıtılacaktır.

 

               Uzak yerlerden gelen dostlarımızın dinlenebilmeleri için saat 24:00 civarında müzik yayını sona erecek olup, dinlenme için çadırlarına çekilen arkadaşlarımızı rahatsız etmemek şartı ile ateş etrafında/şenlik alanında sohbet etmek isteyenler devam edebileceklerdir.    

              Sabah başlayacak olan balık tutma yarışması için, Kamader tarafından oluşturulacak kayıt masası gece dahil sabah 06:00’ya kadar  yarışmacı kaydı alacaktır.

(26 Mayıs 2024  Pazar)

                Sabah saat 05:00 ile 06:00 arası yarışmacılara kahvaltı verilecek olup, 06:00’da yarışma başlayacaktır. Pazar sabahı yarışmacılar hariç katılan misafirlerimiz ve ilimizden taşımalı sistem ile halkında katılımı ile gölet etrafında “Doğada Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü” yapabilecekler.

Yarışmamızda her zamanki gibi etik bulmadığımızdan canlı yem kullanımı yasak olup, yarışma 12:00 de sona erecektir.

Ayrıca bütün yarışmalarımızda geleneksel hale getirdiğimiz,

1-  Doğa ve insan konulu Fotoğraf yarışması: Bölgenin doğal güzelliklerini ön plana çıkartmak için, konusu balık, doğa ve insan olan bu yarışmaya, yarışma alanında bulunan tüm yarışmacı ve misafirler, belirlediğimiz şartnameye göre, etkinlik boyunca, yarışma alanında çektikleri fotoğraflar ile katılabileceklerdir. Değerlendirme, fotoğraf sanatçıları ve amatör balıkçılardan oluşacak jüri tarafından o gün yapılarak, sergilenmeye değer bulunacak fotoğraflar yarışma alanında ya da web sitemizde sergilenecektir. Çekilen fotoğrafla yarışma sonrası bölgeye ve yarışmaya özel olarak katalog oluşturularak insanların beğenisine sunulacaktır.

2-  Çöp toplama kampanyası:  Dağıtacağımız eldiven ve çöp poşetlerini gölet çevresindeki çöpleri doldurarak, geri getiren yarışmacı ve diğer katılımcılara kura ile daha önce belirlenen hediyelerden vererek, çevre ve doğa koruma bilincini geliştirmeyi ve yarışma için kullandığımız alana katkı sağlamayı planlıyoruz.

KATEGORİ ve ÖDÜLLER

Balık tutma yarışması 2 ana kategori üzerinden yapılacak;

Birincisi,

1- En büyük turna balığı tutmak için yarışılacaktır. (Kupa, madalya ve olta takımları verilecektir.)

2-En büyük tatlısu levreği balığı tutmak için yarışılacaktır. (Kupa, madalya ve olta takımları verilecektir.)

İkincisi,

1- Limitler dahilinde en çok turna 1,2,3’üncülük için yarışılacak (Kupa, madalya ve olta takımları verilecektir.)

2- Limitler dahilinde en çok Tatlısu levreği balığı 1,2,3’üncülük için yarışılacak (Kupa, madalya ve olta takımları verilecektir.)

Fotoğraf ve çöp toplama,

1- Fotoğraf yarışmasında birincilik, ikincilik, üçüncülük, jüri özel ödülü ve iki mansiyon olmak üzere toplam 6 dereceye ödül verecektir.(Olta takımları verilecektir.)

2- Çöp toplama kampanyasında kura ile  olta takımı verilecektir.

 

Ödül Töreni;

Balık tutma yarışması sonuçları              : saat 12:45

Fotoğraf yarışması sonuçları                   : saat 13:00

Çöp Toplama kampanyası sonuçları      : saat 13:15 yapılacaktır.

 

        13:30-14:00 saatleri arasında davetli protokol tarafından dereceye girenlerin kupa,madalya ve hediye takdimlerini takiben,  Kandıra bölgesinin ve ilimizin yöresel ikramları   ile etkinliğimizi  bitirmeyi planlıyoruz.

        Her yıl olduğu gibi, bu yılda geniş katılımlı bir yarışma olmasını bekliyoruz.

 

          Her yıl olduğu gibi, bu yılda geniş katılımlı bir yarışma olmasını bekliyoruz. Sizlere de bizlerin yanında olarak, hem derneğimize, hem de  amatör balıkçılığa vermiş olduğunuz destekleriniz için teşekkür eder, tüm halkımızı

Güncelleme: 16 Mayıs 2024 15:40
sedat menteş
Kocaeli Beyaz Eşya Servisi
Toyota
Gönül Otomotiv
X