2023 kültür ve sanatla dolu bir yıl oldu
02 Ocak 2024 10:54

2023 kültür ve sanatla dolu bir yıl oldu

Büyükşehir 2023 yılında düzenlediği kültür ve sanat etkinlikleriyle vatandaşları sevdiği sanatçılarla buluşturdu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılında düzenlediği ücretsiz kültür ve sanat etkinlikleriyle vatandaşları sevdikleri sanatçılarla buluştururken, kentin sanatla dolu bir yıl yaşamasına imkan sağladı. Özellikle yaz aylarında gerçekleştirilen halk konserleri, gösteri ve eğlenceler kentin birlik ve beraberliğine anlam kattı. Büyükşehir Belediye Konservatuvarı’nın sevilen koroları ile Oda Orkestrası da yıl boyunca birbirinden önemli eserlerin seslendirildiği konserler verdi.

BAHARI NEV EDA TSM KOROSU KARŞILADI

Büyükşehir Belediye Konservatuvarı’nın sevilen korolarından Nev Eda Türk Sanat Müziği Korosu, baharı verdiği konserle karşıladı. Şef Erbil Aydın yönetimindeki konserde, Kürdilihicazkar, Rast, Hicaz ve Nihavend makamında eserler büyük bir başarı ile seslendirildi.

TSM KOROSU’NDAN MAKAM KONSERİ

Yazın ilk günlerinde ise yine Büyükşehir Belediye Konservatuvarı bünyesinde faaliyet gösteren Türk Sanat Müziği Korosu Kürdilihicazkâr eserlerden oluşan makam konseri ile sanatseverlere unutulmaz bir akşam yaşattı. Şef Neşe Sarısözen Adalı yönetimindeki koro, Türk Sanat Müziğinin en zor makamları arasında yer alan kürdilihicazkâr eserleri başarı ile seslendirdi.

ŞARK BÜLBÜLLERİYLE TÜRKÜ ZİYAFETİU

Büyükşehir Belediye Konsevatuvarı’nın Türk Halk Müziği Korosu ise Kocaeli’de türkü rüzgarı estirdi. Güneydoğu Bölgesinin en güzel türkülerinden derlenen “Şark Bülbülleri” konseri yılın en sevilen konserleri arasında yer aldı. Şef Nuray Polat Gündoğan yönetimindeki THM Korosu konserde, Şanlıurfa, Gaziantep ve Mardin yöresine ait eserleri seslendirirken, solo performanslarla da hem kulaklara hem gönüllere hitap etti. Sıra gecesi tadında verilen konseri dinleyen vatandaşlar türkülere kimi zaman alkışlarla kimi zaman halaylarla eşlik etti.

MUSİKİ DERNEĞİ KOROSU

Büyükşehir Musiki Derneği TSM Korosu da yıl içinde konser veren korolar arasında yer aldı. Koro, Türkiye’nin yetiştirdiği iki büyük bestekâr olan Alaeddin Yavaşça ve Zeki Müren bestelerinden oluşan bir konser verdi.

YAVUZ BİNGÖL AŞIK VEYSEL İÇİN SÖYLEDİ

Halk Ozanı Aşık Veysel anısına düzenlenen konser ise yılın en anlamlı etkinlikleri arasında yer aldı. Aşık Veysel’in türküleri, ünlü sanatçı Yavuz Bingöl tarafından seslendirildi. Konser öncesi Aşık Veysel’in hayatının anlatıldığı video gösterimi gerçekleştirildi.

YAZ NEŞESİ BİR BAŞKA OLDU

Takvimler temmuz ayını gösterdiğinde ise Kocaeli’nde Yaz Neşesi etkinlikleri başladı. Büyükşehir’in Yaz Neşesi konserleri Karamürsel’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu etkinleri kapsamında Semicenk konseriyle başladı. Karamürselli vatandaşlar ünlü şarkıcı Semicenk’in şarkılarıyla unutulmayacak bir akşam yaşadı. Kurtuluş kutlamalarına sevilen sanatçı Cengiz Kurtoğlu da katıldı.  Büyükşehir, Karamürsel’in düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yılını Cengiz Kurtoğlu konseriyle kutlamayı sürdürdü. Fantezi müziğin güçlü sesi Cengiz Kurtoğlu, Karamürsel Kordon sahilinde sevenleriyle buluştu.

KONAKTAN NAĞMELER YÜKSELDİ

Yaz Neşesi etkinliklerinin yanı sıra kentin tarihi mekânlarında düzenlenen konserlere yıl içinde devam edildi. Bu çerçevede Büyükşehir Belediyesi, besteci ve piyanist Tuluyhan Uğurlu’yu Kocaelili sanatseverlerle buluşturdu. Sanatçı, Kocaeli’nin en önemli tarihi mekânlarından biri olan Selim Sırrı Paşa Konağı’nın bahçesinde unutulmaz bir konser verdi. Binlerce yıllık Anadolu uygarlıklarının anlatıldığı “Güneş Ülke Anadolu”  temalı konserde, Kocaeli’den tüm Türkiye’ye birlik ve beraberlik mesajları gönderildi. Tuluyhan Uğurlu’ya bu önemli konserin bazı bölümlerinde kaval sanatçısı Murat Toraman eşlik etti.

TACHURİ KONSERİ UNUTULMAZLAR ARASINDA

Selim Sırrı Paşa Konağı ağustos ayının son haftasında bu defa Konaktan Nağmeler Tachuri Konseri’ne ev sahipliği yaptı. Dünya çapında ün yapmış Arjantinli ünlü gitarist Ricardo Moyano ve geniş çevrelerce tanınan Büyükşehir Belediye Konservatuvarı ud eğitmeni ve ud sanatçısı Prof. Enver Mete Aslan’ın birlikte yer aldığı konser, yıllarca akıllardan çıkmayacak bir performansla gerçekleşti. Ud ve gitarın muhteşem ahengi Selim Sırrı Paşa Konağı’ndan yankılanan en güzel nağmeler arasındaki yerini aldı.

SEKA PARK’TA 30 AĞUSTOS COŞKUSU

30 Ağustos Zafer Bayramı bu yıl da coşkulu etkinliklerle kutlandı. Büyükşehir Belediyesi 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yıldönümünde Kocaelililere unutulmayacak bir konser keyfi yaşattı. Ünlü şarkıcı Fettah Can, en güzel şarkılarıyla Zafer Bayramı coşkusuna coşku kattı. Konserde seslendiren 10. Yıl Marşı ise şanlı zaferi adeta taçlandırdı.

BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK SEVDİĞİ ŞARKILARLA ANILDI

Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 85. yıldönümünde sevdiği şarkı ve türkülerle andı. "Atatürk'ün Sevdiği Şarkılar ve Türküler Konseri" Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi'nde 11 Kasım Cumartesi akşamı gerçekleştirildi. Konserde, Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı ses eğitmeni Tuğçe Erenci, Atatürk'ün sevdiği ve zaman zaman kendisinin de okuduğu şarkı ve türkülerden oluşan bir repertuar sundu.

2023 ODA ORKESTRASI’NIN YILI OLDU

Öte yandan 2022 yılının Mayıs ayında ilk konserini vererek, Kocaelilerin karşısına çıkan Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Oda Orkestrası, bir yıl içindeki başarılı performansıyla 2023 yılının adeta parlayan yıldızı oldu. Orkestra 2023 yılı içinde 3 konser verdi. Şef Engin Şen yönetiminde yılın ilk konserini Haziran ayında veren Oda Orkestrası konserde  valslerden, tangolara ve türkülere uzanan geniş bir yelpazedeki eserleri büyük başarı ile seslendirdi. Klasik müzik severlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde Oda Orkestrası dakikalarca ayakta alkışlandı. Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Ses Eğitmenlerinden Tuğçe Erenci’nin solist olarak yer aldığı konserde, Kültür Bakanlığı saz sanatçıları Özata Ayan, Emre Erdal ve Turgut Özüfler konuk solist sanatçılar olarak Oda Orkestrası’na eşlik etti.  Sevilen orkestra Eylül ayında ise Doğudan Batıya Senfonik Tınılar konseri ile klasik müzik severleri bir kez daha kendine hayran bıraktı. Selim Sırrı Paşa Konağı’ndaki konserde seslendirilen eserler, müziğin evrensel paydasında buluşurken, farklılıkların ahengini de gözler önüne serdi. Konuklar konserin sonunda Büyükşehir Belediye Orkestrası ile ona eşlik eden solistlerini dakikalarca ayakta alkışladı.

Oda orkestrası yılın en önemli konserlerinden birini de bu yıl 13. düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarında verdi. Şef Engin  Şen yönetimindeki orkestra Şehirlerin Işığı etkinlikleri kapsamında Kocaeli Kongre Merkezinde kitap severlere buluştu. Şehrin Tınıları adlı konserde oda orkestrasına Büyükşehir Belediye Konservatuvarı ses eğitmeni Tuğçe Erenci solist olarak eşlik etti. Konserde türkülerden batı ezgilerine uzanan geniş bir yelpazedeki eserler icra edildi.

Güncelleme: 02 Ocak 2024 10:57
sedat menteş
Kocaeli Beyaz Eşya Servisi
Toyota
Gönül Otomotiv
X