REKLAMI KAPAT
KOCAELİ 27°

Asit tesisine 'hayır' diyecekler

Körfez’de yapılması planlanan Sülfirik Asit Üretim Tesisi Projesine karşı çıkan Körfez Tütünçiftlik Sahil Koruma Derneği Başkanı Yaprak Fidancı, projeye evet demenin insanlığa karşı işlenecek bir ihanet olacağını söyledi.

ÇARŞAMBA GÜNÜ TOPLANTI


Körfez Yarımca Mahallesi Kabakoz Mevkiinde, Modül Enerji Yatırım San. ve Tic. A.Ş. tarafından kurulması planlanan Sülfirik Asit Üretim Tesisi Projesi için, Körfez Necmettin Erbakan Kültür Merkezi Düğün Salonunda Çarşamba günü (24 Nisan) saat 11.00’de Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yani Halkın Katılım toplantısı gerçekleştirilecek.


CİDDİ ZARARLAR VERECEK

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Körfez Tütünçiftlik Sahil Koruma Derneği Başkanı Yaprak Fidancı, yapılması planlana Sülfirik asit üretim tesisinin Körfez’e ciddi zararlar vereceğini belirtti. Proje karşısında duracaklarını ifade eden Fidancı, tüm Körfez halkını ÇED toplantısına davet etti.


“MEVCUT RİSKLERİMİZE EKLENECEK”


Fidancı açıklamasında şu ifadelere verdi: “İlçemiz sanayinin yoğun yıkıcı etkisi altında değilmiş gibi, mevcut risklerimize bir de Sülfürik Asit Fabrikası eklenmek istenmektedir. Bizler sanayinin Çevresel Etkilerini birebir, üstelik çok acı bir şekilde yaşıyoruz. Şehrimizde, ilçemizde neredeyse her evde Kanser, Alerji, Astım, KOAH, Kalp hastası var, bebeklerimiz türlü hastalık ve anomalilerle doğuyor. Hammaddesi, Üretimi sırasında ve baca emisyonları, çok küçük partiküllerine bile maruz kalınması halinde ise bu hastalıkların başlamasına, mevcutsa kötüleşmesine sebep olmaktadır.


“PROJEYE HAYIR DENİLMELİDİR”


Sülfürik asit, geniş alanda türlü olumsuz çevresel etkiye sahip, en saldırgan, korozif( aşındırıcı) kimyasallardan biridir. Gelecekte, geri dönülemez olumsuz etkilerini şehrimizde tüm unsurlarıyla göstereceği açıktır. Bu projeye evet demek nesillerimize, dahası insanlığa karşı işlenecek bir ekolojik suç, ihanet olacaktır. Şehrimizi yönetenler derhal sorumluluk almalı, henüz bu aşamada projeye hayır demelidir.


“İMZACI OLMAYA DAVET EDİYORUZ”


Biz dernek olarak, 21 Nisan 2021, ÇARŞAMBA günü Saat 11:00’ da Necmettin Erbakan Kültür Merkezi Düğün Salonunda (Ağadere Cd. bitimi Sabit Pazar) yapılacak, Halkın Katılımı Toplantısında olacağız, Proje dosyasına dair tespitlerimizi paylaşacak, neden Hayır dediğimizi orada dile getireceğiz. Tüm hemşehri, STK, Muhtar ve Siyasilerimizi yapılacak bu toplantıya katılmaya, dernek olarak hazırladığımız itiraz dilekçesine imzacı olmaya davet ediyoruz. Son olarak “Daha önce birlik olduk, İlimtepe’ ye Çöp Fabrikasını Yaptırmadık, yine birlik olalım Kabakoz’ a Sülfürik Asit Fabrikası Yaptırmayalım” diyoruz.”

BENZER HABERLER

Sadako'dan Telli Turna'ya

Kocaeli Derince Bekir Sıtkı Özer Ortaokulu Matematik Öğretmeni Kader Altay ve Serap Eyüpoğlu'nun kuruculuğunu yaptığı Ankara Sincan Hacı Bektaşi Veli Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Esra Azize Şimşek, Bilişim Teknolojileri öğretmeni Esra Temür, Psikolojik Danışman ve Okul Rehber öğretmeni Ceren Karabıyık, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Süheyla Kılıç, Fen ve Teknoloji öğretmeni Eser Kuzkaya olmak üzere toplam 7 öğretmenin ve 60 öğrencinin iş birliği halinde olduğu Telli Turna Projesi 4.ayına girdi.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

 • Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık
 • Gebze Belediye başkanı Zinnur Büyükgöz
 • Çayırova Belediye başkanı Bünyamin Çiftçi
 • Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir
 • Körfez Belediye başkanı Şener Söğüt
 • Derince Belediye başkanı Zeki Aygün
 • İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
 • Kandıra Belediye başkanı Adnan Turan
 • Başiskele Belediye başkanı Yasin Özlü
 • Kartepe Belediye başkanı Mustafa Kocaman
 • Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer
 • Karamürsel Belediye başkanı İsmail Yıldırım