Bakan Şimşek'ten esnafa müjdeli haber: KOBİ kredi garanti tutarında üst limit artıyor
25 Ağustos 2023 11:11

Bakan Şimşek'ten esnafa müjdeli haber: KOBİ kredi garanti tutarında üst limit artıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek'ten küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) müjdeli haberi verdi. Şimşek, KOBİ'ler için kredi garanti tutarının 50 milyon TL artarak 150 milyon TL'ye yükseldiğini duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) ilişkin kredi garanti mekanizmasında yapılacak düzenlemeye yönelik açıklamada bulundu.

KOBİ'LERİN ÖNÜ AÇILIYOR

Mayısta Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle KOBİ tanımında değişiklik yapıldığını anımsatan Bakan Şimşek, işletmelerin KOBİ sayılması için gerekli yıllık net satış hasılatları veya mali bilanço tutarları yeniden belirlendiğini söyledi. Bakan Şimşek, bu tutarların, mikro işletmeler için azami 5 milyon liradan 10 milyon liraya, küçük işletmeler için azami 50 milyon liradan 100 milyon liraya, orta büyüklükteki işletmeler için azami 250 milyon liradan 500 milyon liraya çıkarıldığını belirtti.

Bakanlık olarak, Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine Desteğine İlişkin Karar'da değişiklik yapılmasını planladıklarını söyeyen Bakan Şimşek, bu kapsamda Karar'da yer alan hükümler ile yönetmelikte yer alan hükümlerin uyumlulaştırılacağını belirtti. 

KOBİ'lerin ülke üretiminde ve istihdamında oldukça önemli olduğunu söyleyen Bakan Şimşek, KOBİ tanımındaki limitlerin artırılmasıyla bu işletmelerin devlet desteklerinden daha fazla yararlanmasının önünü açtıklarını ve şimdi de benzer düzenlemeyi kredi garanti kurumlarına sağlanan garanti desteği için yapacaklarını belirtti.

BAKAN ŞİMŞEK'TEN KOBİ TALİMATI

KOBİ'lerin her alanda desteklenebileceği bir yapıyı oluşturduklarını ifade eden Bakan Şimşek, "Konuya ilişkin Karar'da yapacağımız değişiklikle, kredi garanti sistemi kapsamında KOBİ başına kullanılabilecek azami kredi garanti limitlerini artırıyoruz. Böylece, firmalarımızın finansmana erişim imkanlarını yükseltmiş olacağız. Mevcut uygulamada bir KOBİ bu sistemden en fazla 100 milyon liraya kadar kredi garantisi kullanabiliyordu, bu rakam 150 milyon lira olacak, büyük firmalar için 350 milyon liradan 500 milyon liraya çıkacak." diye konuştu.

Şimşek, söz konusu Kararla, KOBi ve KOBİ dışı büyük firmaların daha yüksek miktarda kredi garanti imkanından yararlanabileceğini belirtti.

Karara ekleyecekleri geçici bir hükümle, KOBİ tanımı dışında olan ancak yeni yönetmelikle KOBİ tanımına dahil olan işletmelere, 31 Aralık 2023 tarihine kadar "KOBİ dışı işletmeler" için belirlenen kredi garanti limitlerinden yararlanabilme imkanı sağlanacağını da aktaran Şimşek, bundan sonra da KOBİ'ler ve diğer işletmelere yönelik finansman kanallarının daha etkili kullanılması için gerekli adımları atmaya devam edeceklerini de söyledi.

Güncelleme: 25 Ağustos 2023 11:12
BENZER HABERLER
Kocaeli Beyaz Eşya Servisi
Enes Akbal
Toyota
Gönül Otomotiv
X