BBP lideri Destici'den akaryakıta vergi itirazı: Kapsamlı düzenleme şart
02 Ağustos 2023 15:33

BBP lideri Destici'den akaryakıta vergi itirazı: Kapsamlı düzenleme şart

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, vergi düzenlemesiyle ilgili çıkışta bulundu. Vergilerle ilgili kapsamlı bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirten Destici, "Türkiye'nin en zengin, en varlıklı insanıyla 7 bin 500 lira emekli maaşı alan ya da 11 bin 400 lira asgari ücret alan akaryakıt istasyonuna gittiğinde aynı miktarda ÖTV ödememelidir" ifadelerini kullandı.

Cumhur İttifakı ortağı BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, genel merkezde basın toplantısı düzenledi. Gündeme dair kritik açıklamalarda bulunan Destici, Konya, Erzurum ve İzmir'de dün en yükseği 5 büyüklüğünde 3 depremle ilgili geçmiş olsun dileklerini iletti. Destici kentsel dönüşüme değinerek, "Öncelikle geniş kapsamlı kanun düzenlemesine ihtiyaç var. Yerel yöneticileri, bu konuda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile işbirliği yaparak depreme dayanıklı binalar üretmeye, depreme dayanıksız binaları süratle yıkmaya ve kentsel dönüşümü gerçekleştirmeye davet ediyoruz." diye konuştu.
Destici, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinin başladığına işaret ederek, şöyle devam etti:

"Temennimiz memurlarımızı, çalışanlarımızı önce enflasyona ezdirmemek, daha sonra da refah paylarını artırmak olmalıdır. Bunun yolu, Türkiye'nin denk bütçe yapabilmesinden geçmektedir. Bunun yolu Türkiye'nin dış ticaretindeki açığı kapatması, cari açıktan kurtulmasından geçmektedir. Bunun yolu Türkiye'de Merkez Bankası döviz rezervlerinin daha da yükselmesinden geçmektedir. Bunun yolu üretim, istihdam ve yatırımdan geçmektedir."

"VERGİ SİSTEMİMİZLE İLGİLİ ÇOK KAPSAMLI DÜZENLEMEYE İHTİYACIMIZ VAR"

Vergi sistemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Destici, şunları söyledi:
"Vergi sistemimizle ilgili çok kapsamlı düzenlemeye ihtiyacımız var. Bu maliyetlerin yükü, vatandaşlarımızın tamamının sırtına yüklenmemelidir. Geliri düşük olan ile geliri yüksek olan akaryakıtta aynı Özel Tüketim Vergisi'ni ödememelidir. Bu adil, hakkaniyetli değildir. Türkiye'nin en zengin, en varlıklı insanıyla 7 bin 500 lira emekli maaşı alan ya da 11 bin 400 lira asgari ücret alan akaryakıt istasyonuna gittiğinde aynı miktarda ÖTV ödememelidir. Vergi, kazancı olandan, varlıklı olandan alınır, emekli ya da asgari ücretliden vergi alınmaz, alınmamalıdır. Dolayısıyla burada düzenlemeye ihtiyaç vardır."
Mustafa Destici, emeklilerin maaşlarının yılbaşı beklenmeden yeniden düzenlenerek artırılması gerektiğini kaydetti.

"ÇEVRE HASSASİYETİNİN, YASA DIŞI YAPILANMALAR TARAFINDAN İSTİSMAR EDİLDİĞİNE ŞAHİTLİK EDİYORUZ"

Destici, Muğla'nın Akbelen mevkisindeki maden sahasında yapılan çalışmalar ve kesilen ağaçlarla ilgili tartışmaların devam ettiğine işaret ederek, "Ülkemizde zaman zaman, bizim de son derece özen gösterdiğimiz çevre hassasiyetinin, yasa dışı yapılanmalar tarafından istismar edildiğine şahitlik ediyoruz. Akbelen'de de bunun örneğini görüyoruz. Milletimiz, provokasyonlara karşı dikkatli olmalı; ortak değerlerimizin istismar edilmesine, devletimiz aleyhindeki propagandalara alet edilmesine asla müsaade etmemeliyiz." diye konuştu.

Meydana gelen olaylarda jandarmanın üzerine yürüyerek hakaret eden CHP milletvekilini kınayan Destici, bu milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması ve yargılanması gerektiğini kaydetti.

İTTİFAK DEVAM EDECEK Mİ?

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının "Yerel seçimlerde Cumhur İttifakı devam edecek mi? Millet İttifakı'nda olan büyükşehirlerde işbirliği olacak mı?" sorusu üzerine Destici, "Cumhur İttifakı sadece bir seçim ittifakı değildir, bir pazarlık ittifakı asla değildir. Cumhur İttifakı, 15 Temmuz gecesi hain FETÖ darbesine karşı sokakta kurulmuş bir ittifaktır. Bu anlamda, Büyük Birlik Partisi ittifaka, ittifakın ruhuna bağlıdır." cevabını verdi.

Mustafa Destici, "Son genel seçimlerde, Cumhur İttifakı çatısı altında kendi adımız, amblemimizle yer aldık. Önümüzdeki yerel seçimlerle ilgili, bütün hazırlıklarımız da bütün belediyelerde yine kendi adımız, amblemimiz ve adaylarımızla seçime girmektir lakin Cumhur İttifakı çatısı altında İstanbul, Ankara başta olmak üzere büyükşehirlerde bir işbirliği gündeme gelir ve ortak bir zeminde buluşursak elbette bunu da Büyük Birlik Partisi olarak yetkili kurullarımızla değerlendiririz." dedi.

Güncelleme: 02 Ağustos 2023 15:34
BENZER HABERLER
Kocaeli Beyaz Eşya Servisi
Enes Akbal
Toyota
Gönül Otomotiv
X