• 7.8732 TL
  • 9.5420 TL
  • 10.5595 TL
KOCAELİ 11°

Büyükşehir’de uzlaşma sağlanmadı! Hiçbir maddeyi kabul etmiyorlar..

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Belde AŞ ile Hizmet-İş sendikası arasında bugün gerçekleşen 5500 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinin 3. Oturum hüsranla sona erdi.

 

Bugün Saat14:00’de Sivil Toplum Merkezi’nde gerçekleşen 3. Oturumda taraflar anlaşamadı.Yerel Sen işveren adına ücret maddelerinde kendi teklifini sundu.Sunulan teklif Hizmet-İş sendikası tarafından kabul edilmedi.Yapılan görüşmede 35 maddenin sadece 3’ü kabul edildi işçiyi yakından ilgilendiren 32 madde ise ertelendi. Hüsranla sonuçlanan görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Hizmet-İş Sendikası İdris ERSOY yaptığı açıklamasında; “17 Kasım kadar kalan idari ve ücret maddelerinde yeni teklif gelmez, anlaşma olmazsa uyuşmazlık tutarak arabulucu müracaatında bulunacağız ”açıklamasında bulundu.

 

35 maddenin 3 'ü kabul edildi

Başkan Ersoy açıklamalarının devamında ; “01-7-2020 tarihinden geçerli olacak, Kovid 19 salgını sebebi ile 17 Eylül 2020 tarihinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Belde AŞ 5500 Üyemiz için İlk oturumuyla başladığımız sözleşme görüşmelerimizi sürdürerek bu güne kadar geldik. Bu günde toplam 3 madde geçerek toplam 32 madde üzerinde geçerek işveren sendikası Yerelsen ile anlaşarak imza altına aldık. İfadelerini kullandı

 

HİÇBİR MADDEYİ KABUL ETMİYORLAR

Ancak kalan 21 madde de uzlaşma sağlayamadık. Bütün iyi niyetimiz ve çapalarımıza rağmen işveren sendikası ile anlaşamadık. Bu gün verilen teklif ilk altı ay taban ücret olarak 105 TL çekelim bunun üzerine herkese 5 TL zam verelim, ikinci yıl; 115 TL taban üzerine 7 TL zam yapalım diyorlar. Taslağa yeni koyduğumuz ve artırdığımız hiç bir maddeyi kabul etmiyorlar.

BU TEKLİFLERİ KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

Yasal görüşme süresinin dolacağı 17 Kasım kadar kalan idari ve ücret maddelerinde yeni teklif gelmez, anlaşma olmazsa uyuşmazlık tutarak arabulucu müracaatında bulunacağız. Bizlerin hedefi 60 günlük yasal görüşme süresi içinde sözleşmeyi imzalamaktı. Bizim için en iyi sözleşme masada ve erken biten sözleşmeydi. Ancak muhataplarımızdan aynı yaklaşımı göremedik.

KAZANILMIŞ HAKLARIMIZI ALMAK İSTİYORLAR

Biz yeni haklar konuşalım, kazanılmış hakları koruyalım, üzerine daha iyi haklar alalım derken, işveren sendikası kazanılmış haklarımızı geri götürmek, sözleşmedeki yeni taleplerimizi taslak metininden çıkarmak istediler. Biz çağdaş çalışma koşulları, insan onuruna yakışan bir yaşam derken, onlar haftalık çalışma saati 45 olsun, esnek çalışılsın, izinler iş kanuna seviyesine insin kamunun işçisi olmuş şirket işçilerimiz, taşeron iken nasıl çalışmışlarsa bugün de aynı şartlarda çalışsın istiyorlar.

ENFLASYON KADAR ZAM BİLE TEKLİF ETMİYORLAR

 5500 işçimizin yarısı öğlen yediği yemeği, işe gelip giderken ödediği yol parasını çıkarırsak asgari ücret olan 2400 TL civarında ücret alıyor. Biz emeğimizin, alın terimizin karşılığı deyince, onlar bize enflasyon kadar zam bile teklif etmiyorlar. Neye göre bu zam oranını teklif ediyorsunuz deyince enflasyona göre diyorlar. Biz ne enflasyonu bu kimin enflasyonu diye sorduğumuzda TÜİK enflasyonu diyorlar. Biz TÜİK ‘in bu enflasyon rakamlarına inanmıyoruz, İnanmadığımız gibi de tanımıyoruz. Bizim enflasyonumuz sokakta, pazarda, çarşıda, mutfakta. Biz Her gün Fiyatları artan temel tüketim mallarını Evimize hangi şartlarda aldığımızı çok iyi biliyoruz. Biz bu resmî enflasyon rakamları ile sözleşme yapamayız. Bu rakamların bizim gerçeklerimizle yakından uzaktan Alakası yok. TÜİK yetkililerine buradan Sizin aracılığınızla sesleniyoruz, alış verişi nerden yapıyorsanız bize de söyleyin bizde Gidip oradan alalım. Çünkü biz ekmeği, zeytini, peyniri, yağı sizin verdiğiniz fiyata bulamıyoruz.

İŞÇİLERİMİZİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK ŞEKİLDE BİTSİN İSTİYORUZ

Biz sözleşme bir an önce işçilerimizin yüzünü güldürecek şekilde bitsin istiyoruz, emeğimizin, alın terimizin karşılığını alalım istiyoruz. Son 2 yılda sokaktaki enflasyonun silip süpürdüğü soframızı geri toplayalım istiyoruz. Bu ülkede insan gibi gelecek kaygısı olmadan huzur içinde yaşamak istiyoruz. Çalışmak, üretmek, hizmet etmek, Kocaeli’yi daha güzel bir şehir yapmak istiyoruz. Ama aynı zamanda hakkımızı da almak istiyoruz. Bu anlamda Binlerce işçi arkadaşımızın aileleri ile umutla beklediği bu toplu iş sözleşmelerini bir an önce bitirmek istiyoruz. Dedi

YORUMLAR

  • Toplam 2 yorum

Yazan: İşçi

Her sözleşme öncesi bizimle oynuyorlar böyle giderse işçide onlarla oynayacak izmit Belediyesi'ni unutmayın

0 Beğendim
0 Beğenmedim

Yazan: Atalay

Ben idris baskanımla tahir baskanıma güveniyorum baskada kimseye güvenmiyorum bukadar emekciye bu komik rakamlari hak görenleride allahıma havale ediyorum yıllardır kadrolu işciyle beraber calışiyoruz onlarin aldiklarina bakin birde bizim aldiklarımiza yuce rabbimden dilerim bu komik rakamlari bize hak gören kimse belasıni bulsun

0 Beğendim
0 Beğenmedim

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI