Cumhuriyet’in 100. Yılında Bilim Konuşmalarının 3’üncüsü Düzenlend
30 Kasım 2023 12:28

Cumhuriyet’in 100. Yılında Bilim Konuşmalarının 3’üncüsü Düzenlend

Cumhuriyet'in 100.Yılında Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Lider Ülke Türkiye ve Stratejik Hedefler” konulu sunumu ile Cumhuriyet coşkusuna katkı sağladı.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ)’ nde Cumhuriyetin 100. Yıl kutlamaları devam ediyor. Bu kapsamda “Cumhuriyet'in 100.Yılında Bilim Konuşmaları” programının 3’üncüsü düzenlendi. Kocaeli Üniversitesi Eski Rektörü, Cumhurbaşkanı Eski Başdanışmanı ve 28. Dönem Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Sadettin Hülagü programa konuk oldu.

GTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali Mantar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Işıl Kurnaz ve Prof. Dr. Mahmut Durmuş, Gebze Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, akademisyenler, üniversite ve lise öğrencileri katıldı.  Prof. Dr. Sadettin Hülagü, "Cumhuriyet'in 100.Yılında Lider Ülke Türkiye ve Stratejik Hedefler" başlıklı sunumunda ülkemizin dünü, bugünü ve yarınına ilişkin önemli noktaların altını çizdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda konuşma yapan Prof. Dr. Sadettin Hülagü, ilk olarak ülkemizin bulunduğu coğrafya ve tarihimizden gelen misyonla bilimin gerisinde kalmanın bizler için mümkün olmadığı vurgusunu yaptı. Kurtuluş Savaşı örneği üzerinden geçmiş dönemlerden beri var olma mücadelesi içinde olan milletimizin her daim zoru başaracak güçte olduğuna dikkat çekti.

Gazi Mustafa Kemal’in, “muasır medeniyetler seviyesine ulaşma” hedefinden bahsetti.

O dönemde, savaş koşullarında bile, kararların meclisten çıkmasının millet iradesine verilen önemi gösterdiğini belirtti. Yine o dönemde yapılan eğitim kongreleri ile eğitime verilen öneme değindi. Bu şuurla, bugün, bölgesinde güçlü, dünyada söz sahibi bir ülke haline geldiğimizi söyledi.

Son dönemlerde, savunma sanayinden otomotiv sektörüne kadar ülkemizin atılımlarından söz etti. Türkiye yüzyılında, Türkiye’nin kendine biçilen rollerin dışına çıktığını söyledi. “Yapamaz, edemez” deneni yıkan bir Türkiye olduğumuzu vurguladı. Hülagü, konuşmasını sonlandırırken, “ Bizim çok çalışmamız gerekiyor, bilimi önümüze alarak, Türkiye’nin hak ve menfaatlerini her şartta koruyarak, üniversitelerimizin kabiliyetleri ve AR-GE ile geleceği inşa etme noktasında kararlı durmak zorundayız. Katma değeri yüksek üretim yapmak zorundayız.” dedi ve ekledi: “Bu ülkenin sorumluluğunu bilen üniversitelerimizle ve gençlikle her şeyin üstesinden gelecek güce sahip olduğuna inanıyorum.”

Güncelleme: 30 Kasım 2023 12:32
BENZER HABERLER
Kocaeli Beyaz Eşya Servisi
Enes Akbal
Toyota
Gönül Otomotiv
X