Derince Şükrü Kemal Aracı İlkokuluna Ait Protokol İmzalandı
25 Mart 2024 18:26

Derince Şükrü Kemal Aracı İlkokuluna Ait Protokol İmzalandı

Eğitime %100 Destek Kampanyası kapsamında, Hayırsever İş Adamı Vefa İbrahim Aracı ve Ailesinin iş birliği ile Koruma Klor Alkali San. ve Tic. AŞ ile Vefa Tarım İlaçları ve Gıda San. AŞ tarafından yaptırılacak olan Derince Şükrü Kemal Aracı İlkokuluna ait protokol Vali Seddar Yavuz tarafından onaylandı.

Hayırsever İş Adamı Vefa İbrahim Aracı ve Ailesi’ni tebrik ederek sözlerine başlayan Vali Seddar Yavuz: “Kıymetli hayırseverlerimiz, değerli çalışma arkadaşlarım yine bugün çok güzel bir faaliyet için bir aradayız. Mübarek Ramazan gününde yapılacak en güzel hayırlardan bir tanesi de şüphesiz eğitime yapılacak yatırımdır. Bu kapsamda hepinizin bildiği gibi dört yıldır şehrimizde birçok eğitim kurumunu yeniledik. Diğer taraftan da yaklaşan ya da muhtemel Marmara depremine de eğitim kurumlarımızı hazırlamaya devam ediyoruz. Bu kapsamda bildiğiniz gibi geçen yıl 28 okul ve 1 lojman olmak üzere 29 eğitim kurumuna ait binanın yıkımını gerçekleştirdik ve bunları tekrar yapmaya çalışıyoruz. Millî Eğitim Bakanlığımızın ve Devlet’imizin imkanları yanında böylesi kıymetli hayırseverlerimizin de eğitime destek vermesi bizi fevkalade mutlu ediyor. Bugün böylesi güzel bir protokole şahitlik edeceğiz. Derince ilçemizde 1962 ve 1992 yılları arasında iki blok olarak yapılan Derince Çınarlı İlkokulunun birinci ve ikinci blokları yıkılarak yerine hayırsever desteğiyle 35 derslikli bir okul yapacağız inşallah.”

Hayırsever İbrahim Aracı Beyle görüştüklerini ve her alanda olduğu gibi okul yapımı noktasında yine desteklerini esirgemediklerini belirten Vali Yavuz, önümüzdeki günlerde yapılacak olan yeni protokolden de bahsederek şunları kaydetti: “En büyük hayrın Ülkemizin geleceğini ve teminatı olacağını düşündüğümüz evlatlarımıza yapılan yatırım olarak nitelendiriyorum. Aracı ailesine bugüne kadar ilimize yapmış oldukları destekleri ve yatırımları vesilesiyle teşekkür ediyorum. Hayırseverlerimizle beraber 2024 yılı içerisinde kamu bütçesinin dışında ümit ediyorum ki 15’e yakın protokol imzalayıp bu kente güzel eserler bırakmak istiyoruz.” diyerek, protokolün ilimize, ilçemize ve buralarda eğitim görecek evlatlarımıza hayırlı olmasını diledi. 

Şehrimizdeki İş Adamları Muhteşem Bir İş Çıkardılar

İbrahim Bey ve ailesinin ilimizdeki birçok yatırımlara destek olduklarını, özellikle de depremde yaptıkları yardımların çok kıymetli olduğunu sözlerine ekleyerek devam eden Vali Yavuz: “6 Şubat depremi hakikaten asrın felaketi falan diyoruz ama belki Bin yılın felaketi olarak tanımlarsak abartmış olmayız. Dolayısıyla Türk Milleti ve Türk Devletinin büyüklüğünü bir kez daha görmemize vesile olduğunu ifade etmek istiyorum. Şunu söyleyebilirim aziz Türk Milletinin 6 Şubat’ta bu meydan okumaya ve sınamaya karşı göstermiş olduğu dayanışmayı, hızlı refleksini ve çözüm üretme konusundaki pratik zekasını bir kez daha şahsen görmüş oldum. O yüzden devletime ve milletime olan güvencim, güvenim katbekat arttı çok açık bir şekilde söylüyorum size. Biz bu açıdan dünyada sayılı ve en başta gelen milletlerden biriyiz. İbrahim Bey ile de defaatle o dönem görüştük. Şehrimizdeki iş adamlarının birçoğuyla gece 2’de 3’te görüştük ve biz aramadan bizi arayanlar oldu. Muhteşem bir iş çıkarıldı. Yakın zamanda da inşallah afet bölgesini yeniden ve daha güçlü bir şekilde ayağa kaldırmış olacağız.” dedi.

Sayın Valim, Aracı Olduğunuz İçin Teşekkür Ediyoruz

Sözü alarak düşüncelerini ifade eden Hayırsever İş Adamı Vefa İbrahim Aracı: “Kocaeli’de ailemizin büyüklerinin isimleri verilen birkaç okul, yurt ve Onkoloji Merkezi yapmak nasip oldu. Bu okulu da abim Şükrü Kemal Aracı adına bitireceğiz inşallah. Yeri gezdik. Projelerini tamamlayarak bayramdan sonra temelini atmayı planlıyoruz. İnşallah açılışı da hep birlikte gerçekleştirmek nasip olur. Bu şansı bizlere verdiğiniz, aracı olduğunuz ve verdiğiniz destekler için Sayın Valim sizlere teşekkür ediyorum. " dedi.

Protokole katılan yapılacak okula ismi verilecek olan İş Adamı Kemal Aracı ise:  “Sayın Valim, sizler bu projenin yapılmasına vesile oldunuz. Eğitime katkı yapmak gurur verici. Okulun yapılacağı bölgenin çocukluğumun geçtiği bölge olması ayrı bir mutluluk vesilesi oldu. Memleketimize, burada eğitim görecek evlatlarımıza hayırlı olsun.” dedi.

Konuşmaların ardından Aracı Ailesi ve İl Milli Eğitim Müdürü, 35 derslik bina ve çevre tanzimi dahil yapılacak olan Derince Şükrü Kemal Aracı İlkokuluna ait protokolü imzaladılar. Vali Seddar Yavuz’unda protokolü onaylamasına müteakiben, günün anısına toplu fotoğraf çektirdiler.

Vali Seddar Yavuz’un koordinesinde ilimizde depreme karşı yeterince güvenli olmadığı tespit edilen okul binalarının onarılması ve yenilenme çalışmaları kapsamında; 141 okulumuzun deprem tahkik çalışması yapılmış 28 okul ve 1 lojman olmak üzere toplam 29 binanın yıkımına karar verilmiş olup yeni binaların yapım çalışmaları hayırseverlerimizin de katkılarıyla devam etmektedir.

Bu bağlamda imzalanan protokolle; yapımı 1961 ve 1992 yıllarında tamamlanmış 452 öğrenci kapasiteli ve 18 derslikli Derince Çınarlı İlkokulunun birinci ve ikinci blokları yıkılarak yerine Hayırsever İş Adamı İbrahim Aracı ve ailesi tarafından Derince Şükrü Kemal Aracı İlkokulu yapımı gerçekleştirilecektir.

Makam Toplantı Salonunda gerçekleştirilen protokol imza törenine; Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra, Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Hayırsever İş Adamı Vefa İbrahim Aracı, yapılacak okula ismi verilen Şükrü Kemal Aracı ve Aracı ailesi katıldı.

 

 

 

Güncelleme: 25 Mart 2024 18:27
BENZER HABERLER
sedat menteş
Kocaeli Beyaz Eşya Servisi
Toyota
Gönül Otomotiv
X