Doğusel: “Ülke olarak hedeflediğimiz noktaya ulaşacağız”
02 Kasım 2023 09:53

Doğusel: “Ülke olarak hedeflediğimiz noktaya ulaşacağız”

İMAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nin Ekim Ayı 13. Olağan Meclis Toplantısı, Cumhuriyetimizin 100. Yılı’na ithaf edilerek gerçekleştirildi. Mecliste konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, “Cumhuriyetin ikinci yüzyılında, Türkiye yüzyılı dediğimiz bu dönemde daha çok çalışarak, ülke olarak hedeflediğimiz noktaya ulaşacağız” dedi.

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şubesi’nin Ekim Ayı 13. Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Vefa İbrahim Aracı başkanlığında şube hizmet binasında düzenlendi. Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla anlamlı bir toplantıya imza atan şube, meclis salonu ve binayı Türk Bayraklarıyla donattı. Tarihçi-Yazar Volkan Şenel, meclis toplantısı öncesi katılımcılara, ‘Atatürk’ün Kocaeli ziyaretlerine yönelik fotoğraf sergisini tanıttı.

MECLİSE KATILIM YOĞUN OLDU

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan toplantıya; Kamu Görevlileri Etik Kurulu Üyesi İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer, Türkiye Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Genel Başkanı Aziz Şaşa, Kocaeli Muharip Gaziler Derneği, Tarihçi-Yazar Volkan Şenel, meclis üyeleri ile denizcilik camiasının paydaşları katılım sağladı.

“ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARINA MİNNETTARIZ”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Meclis Başkanı Vefa İbrahim Aracı, üyelerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlayarak sözlerine başladı. Aracı, “Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni, Atamızın dediği gibi muasır medeniyetler seviyesine çıkartma hedefimizde bizlere çok büyük görevler düşmektedir. Bu vesile ile bizlere bu vatan üzerinde özgür yaşamamızı sağlayan başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha minnet ve rahmetle anıyoruz. 100. yıl kapsamında bu özel Meclis Toplantımıza katılımızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“HEDEFLEDİĞİMİZ NOKTAYA ULAŞACAĞIZ”

29 Ekim ile ilgili duygu ve düşüncelerini aktararak açıklamalarına başlayan İMEAK DTO Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, “Türk milleti olarak tarihi bir zamana tanıklık etmekteyiz. 29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyetimiz 100 yaşını doldurdu. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti kısa zamanda büyük atılımlar yaparak dünyaya örnek oldu. Atatürk’ün bizlere sunduğu muasır medeniyetler hedefi bizlerin de yol haritası oldu. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında, Türkiye Yüzyılı dediğimiz bu dönemde daha çok çalışarak, ülke olarak hedeflediğimiz noktaya ulaşacağız. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle ve rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

“SAVAŞIN BİTMESİNİ İSTİYORUZ”

İsrail-Filistin savaşına da değinen Doğusel, “Dünyamız ne yazık ki özellikle son yıllarda büyük savaşlara, hata ve hatta katliamlara şahit oluyor. Rusya Ukrayna savaşı sürerken İsrail’in Gazze’de yaşayan masumlara yönelik saldırısı ne yazık ki birinci ayına yaklaştı. Gazze’de hastaneler, ibadethaneler bombalanırken, çocukların, kadınların, Gazze halkının adeta soykırıma tabi tutulduğunu üzülerek takip ediyoruz. Bir savaşın bir an önce bitmesini, Gazzeli masumların hak ettikleri gibi yaşamalarını arzu ediyoruz” dedi.

DERİNCE LİMANI YİNE İLK SIRADA

Kocaeli Liman istatistikleri ile ilgili bilgiler veren Başkan Doğusel, “Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, bu yılın ilk dokuz ayında ihracatımız 28 milyar 140 milyon dolar olurken ithalatımızın ise 60 milyar 725 milyon dolara ulaştı. İlk dokuz ayda en çok ihracat yapan gümrük kapımız 13 milyar 437 milyon dolar ile Derince olurken, Derince’yi takip eden Dilovası’nda ise 6 milyar 390 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. İthalatımızda ise Dilovası ve Derince gümrük kapılarımız zirvede yer aldı. Dilovası Gümrük Müdürlüğü’nde 18 milyar 562 milyon dolarlık ithalat gerçekleşirken, Derince Gümrük Müdürlüğü’nde 23 milyar 585 milyon dolarlık ithalat gerçekleşti. İlk dokuz ayda Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Müdürlüğü’nün tahsil ettiği vergi ise 237 milyar 188 milyon Türk lirası. Geçtiğimiz aya göre ihracatta %6,2’lik bir artış, ithalatta ise %1,3’lük bir düşüş yaşanmıştır” dedi.

“KOCAELİ TÜRKİYE GENELİNDE 2. SIRADA”

Kocaeli gemi istatistiklerini dair verileri de paylaşan Doğusel, “Gemi istatistiklerine gelirsek; 2023 yılı ilk dokuz ayında Kocaeli’ye 2.209 adet Türk bayraklı gemi, 5.082 adet yabancı bayraklı gemi olmak üzere toplam 7.291 adet gemi uğramıştır. Türkiye’ye uğrayan gemilerin %16’sı Kocaeli ilimize aittir. Yüklemede 20 milyon 918 bin ton elleçlenirken, boşaltmada 40 milyon 645 bin ton yük elleçlenmiştir. Toplamda 61 milyon 563 bin ton elleçlenmiş ve Türkiye toplamda %15.7’lik pay almıştır. Konteyner elleçlemesinde, ilimiz toplam 1.586.102 TEU ile Türkiye genelinde 2. sıradadır” dedi.

“BURADA BULUNMAKTAN ŞEREF DUYUYORUZ”

Başkan Vedat Doğusel’in ardından kürsüye gelen Kocaeli Muharip Gaziler Derneği Nurettin Recep Sağlık, “Sizlerin arasında bugün burada bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının sayesinde Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlamanın şerefini yaşıyoruz. Allah umarım milletimize bir savaş daha göstermez. Bizleri meclis toplantınıza davet ettiğiniz için tekrardan şahsım ve arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“SANAYİ VE DENİZ SEKTÖRÜNÜ BİRLEŞTİRMELİYİZ”

Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın da duygu ve düşüncelerini meclis toplantısında aktararak, “Cumhuriyetimizin 100. Yılı çerçevesinde gerçekleştirmiş olduğunuz meclis toplantınızda bulunmaktan dolayı duygulandım. Meclis toplantınız hayırlara vesile olsun. Kocaeli, 36 liman ile Avrupa’da 7’nci sırada. Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması ve kentimizin iki denize sahip olması dolayısıyla şanslı bir konumdayız. Sanayi ve deniz sektörlerimizi birleştirmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü, ürettiğimiz ürünleri en karlı ve kolay olarak deniz yoluyla taşıyabiliriz. Dünya üzerinde 11 milyar ton malzeme denizler üzerinden taşınıyor. Bu rakam çoğu şeyi özetliyor diye düşünüyorum” dedi.

“SİZLERLE ÇALIŞMAKTAN MEMNUNUZ”

Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nin başarılı projelere imza attığının altını çizerek açıklamalarını sürdüren Aydın, “İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubemizin çalışmalarını yakından takip ediyorum. Sizlerle çalışmaktan büyük mutluluk ve keyif alıyoruz. Bu çalışmalarda, değerli meclis başkanımız Vefa İbrahim Aracı ile yönetim kurulu başkanımız Vedat Doğusel ile sürekli temas halindeyiz. Dünya genelinde denizcilik sektörü büyük bir öneme sahip. Ülkemizi ve kentimizi denizcilik sektörü konusunda hak ettiği yerlere getireceğinize olan inancım tam. Türkiye ve Kocaeli’deki denizcilik çalışmalarınızda sizlere başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

“CUMHURİYET’İ KOLAY KAZANMADIK”

Ekim ayı meclis toplantısının son konuşmacısı Kamu Görevlileri Etik Kurulu Üyesi İbrahim Karaosmanoğlu ise, “Ekim ayı meclis toplantımız hayırlı olsun. Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutladık ve kutlamaya da devam ediyoruz. Cumhuriyet’i çok kolay kazanmadık. Çökmüş, yıkılmış, yanmış, bitmiş bir ulus yokluk içerisinde yeniden ayağa kalkmıştır. Bu milletin ayağa kalması için Allah Atatürk’ü görevlendirdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ayağa kalkarak Cumhuriyet’i kurarak bu şanlı milleti yeniden diriltti. Kendilerine tekrardan minnet ve şükranlarımı sunuyorum. 

“DTO KOCAELİ’NİN ÇALIŞMALARI ÇOK DEĞERLİ”

Türkiye’nin çağ atlaması adına sanayinin çok değerli bir yerde olduğunu vurgulayan Karaosmanoğlu, “Cumhuriyetimizi güçlü kılmak, onu yüceltmek adına sanayicilerimize, odalarımıza çok büyük görevler düşünüyor. Türkiye’nin gelişip çağ atlamasına yardımcı olmak adına İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubemizin çalışmaları da çok değerli. Çok başarılı işlere imza atıyorsunuz. Bu başarının katlanarak artmasını temenni ediyorum. Yürekli gayretlerinizden dolayı değerli başkanımız Vedat Doğusel ve ekibine teşekkürlerimi iletiyorum, Allah sizlerden razı olsun. Kazançlarınıza bereket diliyorum. Cumhuriyetimiz sizlere emanet” dedi.

SUNUM YAPILDI

İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Ekim Ayı 13. Olağan Meclis toplantısı, Tarihçi yazar Volkan Şenel'in, ‘Kocaeli’den Cumhuriyet’e Uzanan Yol’ ve Türkiye Telsiz Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Genel Başkanı Aziz Şaşa ve İbrahim Öcel’in, ‘Amatör Telsizcilik ve Haberleşmenin Ötesi’ konulu bilgilendirme sunumu ile sona erdi.

 

Güncelleme: 02 Kasım 2023 09:55
Sedat Köse
KOTO
yyh
diler
sedat menteş
Kocaeli Beyaz Eşya Servisi
KSO
lastik-iş
KROMAN
Toyota
Gönül Otomotiv
X