Hacı adayları dikkat! Diyanet İşleri duyurdu: Ön kayıtları başladı
13 Eylül 2023 10:36

Hacı adayları dikkat! Diyanet İşleri duyurdu: Ön kayıtları başladı

Hac ibadetlerini yerine getirmek için bu yıl ilk defa başvuru yapacak vatandaşlar için hac ön kayıt başvuruları başladı. Binlerce kişinin beklediği başvurular, bugünden itibaren e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Hacca gitmek isteyen vatandaşları yakından ilgilendiren haberi Diyanet İşleri duyurdu. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, 2024 yılında hacca gitmek üzere ilk defa müracaat etmek isteyen vatandaşlara yönelik ön kayıtlar bugün itibarıyla başladı. Başvurular, 11 Ekim'e kadar e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek. İlk defa kayıt yaptıracak vatandaşlar, öncelikle kayıt ücreti olan 450 lirayı yatırdıktan sonra hac ön kaydını oluşturabilecek.

"2024 Yılı Hac Organizasyonu" ile hac ön kayıtlarına dair bilgiye, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinden, Genel Müdürlüğün sosyal medya hesaplarından ve il-ilçe müftülüklerinden ulaşılabilecek.

BİLGİLER E-DEVLETTEN YENİLENEBİLECEK

Ön kayıt döneminde, kayıt durumunun kontrol edilmesi, kategori değişikliği, iletişim ve adres bilgileri, grup güncellemeleri, gruptan ayrılmalar, kura ili değişikliği ve çocuk adayların kaydı gibi tüm işlemler e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Daha önce kaydı olanların kayıtları otomatik yenilenecek.

Daha önce hac kaydı olup durumlarında değişiklik yapmak istemeyenlerin kayıt yenileme işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilecek. İl, adres, iletişim bilgileri ve konaklama türünde değişiklik yapmak isteyen vatandaşlar, e-Devlet üzerinden ya da il-ilçe müftülükleri aracılığıyla durumlarında güncelleme yapabilecek.

ENGELLİ, HASTA VE YAŞLILAR MÜRACATLARI REFAKAETÇİ İLE YAPABİLİR

Başkasının yardımı olmadan günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyecek derecede engelli, hasta veya yaşlı olan vatandaşlar, müracaatlarını, hacca daha önce hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte yapabilecek. Çocuklar, ebeveynlerinin kura kat sayılarını etkilemeyecek

0-12 yaş arası çocuklarını hacca götürmek isteyen vatandaşlar, belirlenen süre içerisinde çocuklarının ön kayıtlarını yaptırabilecek. Söz konusu yaş aralığında bulunan çocuklar, ebeveylerinin kura kat sayılarını etkilemeyecek.

 

 

Güncelleme: 13 Eylül 2023 10:38
Kocaeli Beyaz Eşya Servisi
Enes Akbal
Toyota
Gönül Otomotiv
X