• 7.5796 TL
  • 8.8341 TL
  • 9.6667 TL
KOCAELİ 28°

İzmit Belediyesi Paşasuyu’nda İzmit’in tarihini yok ediyor!

İzmit Belediyesi tarafından Nikomedia, Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde İzmit'in içme suyunun sağlandığı Paşasuyu’nun gün ışığına çıkartılması çalışmaları esnasında tarihi su kemerleri parçalandı.

İzmit Belediyesi Kent turizmine katkı sağlamak amacıyla Paşasuyu Doğal Yaşam Vadisi’nde yürüyüş parkuru, piknik ve dinlenme alanı yapımı çalışmaları başlattı. Bu çalışmalar kapsamında yer altından giden tarihi su kemerleri İzmit Belediyesi’ne ait iş makinaları tarafından parçalandı.

Paşasuyu’nde İzmit’in tarihi yok oluyor.

Çevre köylerde yaşayan ve olayı gören vatandaşların ihbar hattımıza gönderdiği fotoğraflar ve iddialarına göre, İzmit Belediyesi ekipleri iş makinalarnın yardımıyla genişletme çalışmaları yaptığı esnada tarihi su kemerlerini parçaladı. Parçalanan su kemerlerini gören köylülerin ihbarı sonrası bölgeye gelen yetkililer yapılan çalışmaları durdurdu.İzmit Belediyesi'ne ait iş makinaları bölgeden ayrıldı.Kırılan su kemerlerinin ise hayla bölgede durduğu ifade edildi.

 

Kaş yapalım derken göz çıkardılar !

Önceki dönem İzmit Belediye Başkanı Dr.Nevzat Doğan tarafından restore edilen paşasuyu ve tarihi su kemerleri dokusu bozulmadan korunmuştu.Roma döneminden kalma tarihi su kemeri geçtiğimiz günlerde İzmit Belediyesi tarafından dikkatsiz ve bilinçsizce yapılan çalışmalar sonucunda artık yok oldu.Parçalanmış su kemerini bölgede gören vatandaşlar bu duruma isyan etti.Yüzyıllardır tarihi dokusunu bozmadan günümüze kadar gelen su kemerleri İzmi Belediyesi tarafından resmen talan edildi.Bölgede yaşayan vatandaşlar İzmit Belediyesi sorumluluğunda olan bölgede yapılan çalışmalar sonucu parçalanan su kemeri hakkında yetkililerden açıklama bekliyor.

 

Tarihi su kemerinin yerinden söküldüğü alan

 

 Yapılan çalışmalar sonucunda parçalanan ve kenara atılan tarihi su kemeri..

YORUMLAR

  • Toplam 1 yorum

Yazan: Mehmetçik

Paşasuyu su kemerlerinin restorasyonu e ulaşımı için yaklaşık 1 yıldan beri İzmit belediyesi olarak yaptığımız çalışmaların bu şekilde medya yansıtılması çok üzücü asla bu haberi kabul etmiyor ve sizleri vicdanlı olmaya davet ediyorum

0 Beğendim
0 Beğenmedim

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI