• 8.1479 TL
  • 9.6291 TL
  • 10.6190 TL
KOCAELİ 20°

İZMİT BELEDİYESİNDE TEMİZLİK İŞÇİSİ ÖNCE DÖVÜLDÜ, SONRA KOVULDU.

Hizmet-iş sendikası Kocaeli Şube başkanı İdris Ersoy, İzmit belediyesi temizlik işleri müdürlüğünde çalışan Bülent Aktop’un Şubat ayında temizlik işleri müdür yardımcısı tarafından küfür ve darp edildiğini, bu günde sözde teftiş kurulu kararı ile Fatma Kaplan Hürriyet’in talimatı ile işten çıkarıldığını ifade etti.

Ersoy; İzmit belediyesi temizlik işleri müdürlüğünde çalışan üyemiz Bülent Aktop şubat ayında, çalışma arkadaşları ve orada bulunan vatandaşların gözü önünde temizlik işleri müdür yardımcısı tarafından ağır küfür ve hakarete maruz kalmış, akabinde yumruklu saldırıya uğramıştı. Hastaneye giden üyemiz doktorlar tarafından toplam 10  gün iş göremezlik raporu verilmiş, Emniyete giderek şikayetçi olmuştu. Daha sonrada işyerinde müdürü ve amirleri tarafından psikolojik baskılara maruz kalmış, şikayetini geri alması için tehdit edilmişti. Bu gün yani kurban bayramı arifesinde dövüldüğü İzmit belediyesinde düzmece teftiş kurulu raporu ile işinden atılmıştır.                                                      Açıklamalarını sürdüren Başkan Ersoy; İzmit belediyesi 31 Mart yerel seçimlerinden sonra çalışan işçiler için mobbing, baskı, tehdit ve dayak yemenin alanı olmuştur, 150’yi aşkın işçi arkadaşımız bir şekilde baskılarla işten çıkarılmış, çoluk çocuğa ile perişan edişmiştir. AK Parti döneminde işe alındıkları için tüm işçi gözlerinde potansiyel suçlu  görülmüş işverenin ideolojik baskılarına maruz kalmıştır, seçimden önce Fatma Kaplan Hürriyet’in yeminler ederek işçilere ve kamuoyuna verdiği sözlerin hiçbirini tutmadığı gibi, işçiler çalışmıyor, yatıyor, fazla işçi işe alınmış gibi söylemlerle kendi başarısızlığını işçilerin üstüne yıkmıştır. Geçmişte Emekten, alınterinden, inançtan, vicdan dem vuranların, kurban bayramı öncesi suçsuz ve masum işçiyi işinden, aşından mahrum bırakarak aslında kendi halet-i ruhiyelerini topluma ve işçilere göstermişlerdir. Bizim inancımızda bazı günlerin kutsiyeti vardır. İzmit belediyesi daha öncede iki zabıta arkadaşımızı yine kurban bayramı arefesinde işinden atmış işçileri çoluk çocuğu önünde boynu bükük bırakmıştı. Bu işten çıkarmaların bayram öncesi olması tesadüf ile açıklanması mümkün olmadığı aşikardır.          

 

İzmit belediyesi tarafından dövülen sonrada işten çıkarılan Bülent Aktop’un haklarını sonuna kadar savunacağız, Dünya’yı sarsan Covid 19 salgını dolayısıyla ülkemizde işten çıkarmaların yasaklandığı bir dönemde, kanun nizam tanımayan bu despotik anlayışa bunların hesabını hukuk çerçevesinde muhakkak soracağız. Hizmet-iş sendikası olarak bu arkadaşımıza  ve bundan sonra üyelerimize yönelik yapılacak kanunsuz uygulamalara cevabımız çok sert olacaktır.”dedi.

YORUMLAR

  • Toplam 1 yorum

Ona da bu yakışır

Yazan: Mehmet

Fatma başkana bayram öncesi işçi çıkartmak yakışır. Yapmadığı şey değil. Ama seçim öncesi ne demişti ne yapıyor. İnsan yalanlarını da bu kadar çabuk gözümüze sokmaz. Allah ona hakkettiği en güzel cevabı verecektir. Sabretsin

0 Beğendim
0 Beğenmedim

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI