REKLAMI KAPAT
  • 6.7530 TL
  • 7.5688 TL
  • 8.4982 TL
KOCAELİ 20°

KO-MEK’ten hibrit tohumla mücadele

Genetik mirasımızın en önemli unsuru olan ata tohumlarını öğreniyorlar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği branşı, ülkenin tarımsal alanda bağımsızlığı adına önemli bir yeri olan yerli tohum konusunda kursiyerlerine eğitim veriyor. Yerli tohumun aynı zamanda bir kültür mirası olduğundan hareket eden KO-MEK, bu kapsamda kursiyerlerine atadan kalma, yerli tohumları tanıtıyor. Bu sayede tarımın adeta baş düşmanı olan hibrit tohuma karşı önemli bir savaş veriliyor.

 

İŞ SAHİBİ YAPAN BRANŞ

KO-MEK’in önemli istihdam branşları arasında yer alan Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği kursu, yaz aylarından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. Branş kapsamında kursiyerlere tohum yetiştiriciliği detaylı olarak öğretiliyor. Bu branşta eğitim alan vatandaşlar ellerindeki KO-MEK sertifikası ile devletten tarım desteği alabiliyor ve kendi işlerinin patronu oluyor.

 

YERLİ TOHUMUN ÖNEMİ ANLATILIYOR

Öte yandan derslerde kursiyerlere tohum yetiştiriciliğinin yanı sıra yerli tohumun, ülkenin ulusal tarım politikası açısından önemi anlatılıyor. Zira, yerli tohum günümüzde ve gelecekteki gıda güvenilirliği açısından hayati önem taşıyor. Yerel tohum; hiçbir genetik işleme maruz bırakılmamış, atalarımızdan kalan, geleneksel işlemlerle toprağa ekilen tohumlara deniyor. Genetiği değiştirilmiş tohumlara karşı son yıllarda ülkemizde yerli tohuma teşvik arttı. KO-MEK’te bu ulusal politikaya Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Branşı ile destek veriyor.

 

ATA YADİGARİ TOHUMLARI TANIYORLAR

Derslerde, kursiyerlere ata yadigari tohumlar tanıtılıyor. Teknik olarak bilgi alan kursiyerler daha sonra sahaya çıkartılarak bu tohumları yerinde görme şansı yakalıyor. Geçtiğimiz günlerde de kursiyerlere saha çalışması yaptırıldı.  KO-MEK Köseköy Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği kursiyerleri usta öğreticileri ile birlikte yerel tohumları incelemek üzere Kandıra Nar Köy’e gitti. Kursiyerlere burada hem tohumlar tanıtıldı hem de ekimi konusunda bilgi verildi.

 

YERLİ TOHUMU TERCİH EDECEĞİZ

Kursiyerler, yerel tohum konusunda kendilerine verilen bilgilerin önemine işaret etti. Hibrit tohumun tehlikelerinin son derece açık olduğuna dikkat çeken kursiyerler, kendilerinin de üretimde her zaman yerli tohumu tercih edeceklerini aktardı.

 

BENZER HABERLER

MEB açıkladı! Ehliyet kursu ve sınavlarında yeni önlem

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ehliyet kursları ile teorik ve direksiyon sınavlarında, koronavirüsle mücadele önlemlerinin eksiksiz uygulanması amacıyla "Trafik Adam" animasyonu hazırlandı. Buna göre, kursiyerler ders aralarında toplu halde bir arada bulunmamaları hususunda bilgilendirilecek, kursiyerler eğitim alanlarına toplu halde götürülmeyecek. Toplu götürülmesi gereken durumlarda servis yapılacak araca, kapasitesinin yarısı kadar kursiyerin binmesi sağlanacak. Motosiklet ve iş makineleri uygulama eğitimi ve sınavlarında kursiyerlere kendilerine ait kask, baret, eldiven, kulaklık ve yelek gibi malzemeler kullandırılacak.

KÖŞE YAZARLARI

ANKET