Kocaeli, Türkiye'nin çevre hareketine merkez olmaya aday
08 Kasım 2023 13:45

Kocaeli, Türkiye'nin çevre hareketine merkez olmaya aday

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli'nin Türkiye'nin çevre hareketi merkezine aday olduğunu söyledi.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından düzenlenen 15. Yerel Mavi Bayrak Sorumluları Eğitim Programı Kocaeli'de başladı. 7-10 Kasım tarihleri arasında uluslararası katılımla Kocaeli'de düzenlenecek program, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştiriliyor.
Programda konuşan Başkan Büyükakın, insanoğlunun sanayi devriminden bu yana bilme kısmını hallettiğini ama felsefe ile bağını kopardığını söyledi. Başkan Büyükakın, "Hikmet kısmı, bilgelik kısmı sorunlu. Bu bağ ile kopuk olan insanoğluna hangi bilgiyi verirsen ver. Mekanik düşündüğünüz zaman problem çözülmüyor. Amerikalı yerlilerin doğaya olan bağından oldukça uzaktayız. Bilgelikle bağımız koptu. Aslında evren kendini koruyan bir döngüye sahip. Isınma arttığında ya da çevresel sorunlar çoğaldığında dünya insanlar için daha zor bir yaşam alanı haline gelecek. Doğa, çevreye uymayan insanoğlunu tarih boyunca ayıklamayı bilmiş. Burada düşünmesi gereken insanoğlu" dedi.

"Denize bir damla arıtılmamış su bırakmıyoruz"
Başkan Büyükakın, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Asıl sorunun üzerinde durmadan parçacıl çözümler üretmeye çalışıyoruz. Tek bir belediyenin çabasının Marmara’yı koruyamayacağını gördük. Bir noktada denetim yaptığınızda yeterli olmuyor. Azot ve fosfor müsilajın kaynağı oldu. Küresel ısınma ile birlikte popülasyonları arttı. Burada farklı bir sorun karşımıza çıkıyor. Demokrasinin kısa vadeli talepleri ile doğanın uzun vadeli talepleri arasında açıklık var. Kısa vadeli daha popülist işlerle uzun vadeli işler arasında bir tercih yapmak zorundasınız. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak 23 arıtma tesisimizle denize bir damla arıtılmamış su bırakmıyoruz. Bu İSU’nun yılda 500 milyon TL elektrik parası ödemesine neden oluyor. Bu maliyete rağmen biz tavrımızı çevreden yana koyduk. Bizim yaptığımız çalışmalar neticesinde bölgemizde ekosistemde değişiklik olduğunu da görüyoruz. Dip çamuru temizliği yapıyoruz. Bunu 120 milyon dolarlık bir bütçe ile yapıyoruz. Profesyonel bir iş yürütülüyor. Türkiye’nin kirliliğe maruz kalan yerlerinde benzer uygulamaların yapıldığını göreceksiniz. Ormanya’yı gördüğünüzde de çocukların çevreci yetişmesi için yapılan çalışmaları yerinde göreceksiniz"

"Kocaeli, Türkiye'nin çevre hareketine merkez olmaya aday"
Çalışmaları gönüllülük esasına göre yürüttüklerini ifade eden Büyükakın, "Kocaeli’de çevre anlamında güzel şeyler oluyor. Kocaeli, Türkiye’nin çevre hareketine merkez olmaya aday. Kocaeli'ye girildiği zaman kokuyla karşılaşılırdı. Şimdi artık öyle bir koku yok ve inşallah bundan sonra da olmayacak. Su kalitesinin arttığını da heyecanla görüyoruz. Canlı popülasyonun artmasını da arkadaşlarımız izliyor. Denizden balık tutmuyoruz, denize balık atıyoruz. 42 bin yavru balığı denize bıraktık. Çiple bunu takip ediyoruz. Umarım bunları gözlemleme imkanınız olur ve bize katkılar da sunarsınız" diye konuştu.

"Kocaeli bizi heyecanlandırdı"
TÜRÇEV Başkanı ve Eski Turizm Bakanı Abdulkadir Ateş ise "Tüm bakanlıklarımız ve bize sonsuz destek veren tüm belediyelerimize teşekkür etmek istiyorum. Turizm ve çevre açısında çok önemli bir bölgede olan Kocaeli'de böyle bir toplantı yapmayı çok önemsedik. Çevre sorunlarını çözmek için çaba sarf eden Kocaeli bizi heyecanlandırdı. Tahir Büyükakın başkanımıza bize ev sahipliği yaptığı için teşekkür ediyorum" dedi.

Kocaeli'ye 9 mavi bayrak
1993 yılından bu yana uygulanmakta olan Mavi Bayrak Programı çerçevesinde Türkiye 2023 yılı itibariyle 551 plaj, 23 marina ve 14 turizm teknesi ve 10 bireysel yat mavi bayrak ödülüne hak kazanmış durumda. Ödüllü plaj sayısı ile Türkiye bu yıl 51 ülke arasında dünyada 3. sırada yer aldı. Dünyadaki plaj ve marina mavi bayrak toplamının yaklaşık olarak yüzde 13’ü Türkiye’de dalgalanıyor. Kocaeli'de ise 2023 yılı itibarı ile Büyükşehir’in 9 halk plajında mavi bayrak ödülü bulunuyor.

Katılımcılar
Eğitim semineri açılış programına Kocaeli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, TÜRÇEV Başkanı ve Eski Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş, yurtdışından Uluslararası Mavi Bayrak Direktörü, İspanya Mavi Bayrak Ulusal Koordinatörü ve Yunanistan Mavi Bayrak Ulusal Koordinatörü ile Türkiye’de Mavi Bayrak Programını destekleyen kurumların başında gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri katılım sağladı.

Güncelleme: 08 Kasım 2023 13:47
Sedat Köse
KOTO
yyh
diler
sedat menteş
Kocaeli Beyaz Eşya Servisi
KSO
lastik-iş
KROMAN
Toyota
Gönül Otomotiv
X