Merkez Bankası'ndan TL'yi güçlendirmek için yeni adım!
18 Eylül 2023 10:20

Merkez Bankası'ndan TL'yi güçlendirmek için yeni adım!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk Lirası'nı güçlendirecek yeni adımlar için bankalara talimat gönderdi. Talimat ile KKM'ye karşı standart TL mevduatın daha cazip hale gelmesi için bankların aylık TL payı artış hedefi yüzde 2'den yüzde 2,5'e yükseltildi.

 

Merkez Bankası, Kur Korumalı Mevduat'a (KKM) karşı Türk Lirası'nı daha da güçlendirecek yeni adımlar atmaya devam ediyor. Kur Korumalı Mevduat (KKM) için geçen hafta zorunlu karşılık oranını yüzde 15’ten yüzde 25’e yükselten Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankalara yeni talimat gönderdi.

KKM'DEN TL MEVDUATA GEÇİŞ ÖZENDİRİLDİ

Bankacılık sisteminde TL'nin payını artırma ve dövizin ve altının yanı sıra TL'yi tasarruf aracı haline getirmeyi amaçlayan Merkez Bankası, tarafından gönderilen talimat ile hem TL'yi güçlendirmeye yönelik olarak hem standart TL mevduatı destekleyen hem de kur korumalı hesaplardan standart TL mevduata geçişi özendiren yeni adımlar atıldı.

TL PAYI ARTIŞ HEDEFİ YÜKSELDİ

Merkez Bankası, standart TL mevduatın toplam mevduat içindeki payını artırmaya yönelik aylık TL payı artış hedefi yüzde 2'den yüzde 2,5'e yükseltildi.Merkez Bankası ayrıca TL'ye geçiş ve yenileme ile TL payı hesaplamalarında revizyona gitti. TCMB, bankalara gönderdiği talimat ile TL'ye geçiş ve yenileme oranında eksik kalan kısmın gerçek kişi dönüşüm hesaplarıyla tamamlanması mümkün hale getirdi.

TL PAYI RASYOSUNA GÖRE UYGULAMA SONA ERDİ

Menkul kıymet ve zorunlu karşılık uygulamalarında yürürlükten kaldırılan eski TL payı rasyosuna göre komisyon uygulaması da sona erdirildi. Komisyon uygulamasında, TL'ye geçiş ve yenileme oranları belirleyici olacak.

Uygulama talimatına göre, TL'ye geçiş ve yenileme oranı yüzde 100'ün altında olan bankalara yıllık yüzde 8 oranında, yüzde 100'ün üzerinde olan bankalara ise yıllık en fazla yüzde 4 olacak şekilde TL'ye geçiş oranına göre komisyon uygulanacak.

KREDİLERDE MUAFİYET SINIRI YÜKSELDİ

İhracat, yatırım ve KOBİ kredilerinde 50 bin TL'nin üzerinde kredi kullandırılması durumunda kredinin belirlenen harcama alanlarında kullanıldığının belgelenmesi gerekiyor, aksi takdirde bankalar kredinin yüzde 30'u oranında menkul kıymet tesis ediyor ve bu krediler kredi büyümesi sınırına dahil oluyor. Kredi akışını rahatlatmak amacıyla bu krediler için fatura muafiyet sınırı 250 bin TL'ye yükseltildi.

Güncelleme: 18 Eylül 2023 10:26
Sedat Köse
KOTO
yyh
diler
sedat menteş
Kocaeli Beyaz Eşya Servisi
KSO
lastik-iş
KROMAN
Toyota
Gönül Otomotiv
X