OSB'DEKİ İSTİHDAM KOCAELİ'DE 16 MİSLİNE YÜKSELDİ
23 Ağustos 2023 14:16

OSB'DEKİ İSTİHDAM KOCAELİ'DE 16 MİSLİNE YÜKSELDİ

Kocaeli Sanayi Odası’nın Ağustos ayı meclis toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Kacır” Sektörel tarafta baktığımızda özellikle otomotiv sektöründe Kocaeli öncü şehrimiz. Geçtiğimiz yıl Türkiye'nin gerçekleştirdiği otuz milyar dolara yakın otomotiv ihracatının yüzde yirmi beşini tek başına Kocaeli gerçekleştirdi. Yedi buçuk milyar dolarlık bir ihracata kırk beş bin çalışanın alın teriyle, Kocaeli Otomotiv Sanayi'ye imza atmış oldu.” Dedi.

Kocaeli Sanayi Odası Ağustos ayı meclis toplantısı bugün gerçekleştirildi. Toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da katıldı.

“BU İSTATİSTİKLER KOCAELİ SANAYİSİNİN NE DÜZEYE GELDİĞİNİ İFADE EDİYOR”

Toplantının ardından açıklama yapam Bakan Kacır” Değerli arkadaşlar bugün Türkiye'nin öncü sanayi şehri, Kocaeli Sanayi Odası'nda meclis toplantısına iştirak ettik. Tüm sanayicilerimize, değerli başkanlarımıza ev sahiplikleri için çok teşekkür ediyorum. Değerli valimizle, Büyükşehir Belediye bizimle birlikteydi. Tabii sözlerimin hemen başında öncelikle Çanakkale'de meydana gelen yangın felaketinden ötürü milletimize geçmiş olsun dileklerimi sunarak başlatıyorum. Yangınla mücadelede hem Tarım ve Orman Bakanlığımız hem İçişleri Bakanlığımız, AFAD ve diğer tüm yetkililer Canla başla gayretlerini sürdürüyorlar. Allah milletimizi, memleketimizi, ülkemizi tüm afetlerden muhafaza etsin, korusun. Kocaeli bizim için çok kıymetli bir sanayi şehri. Türkiye'nin son yirmi yılda gerçekleştirdiği sanayi atılımının öncü şehri oldu aslında Kocaeli. Yirmi yıl öncesinde sanayi bölgelerimizin sayısı sekiz Bugün bu sayıyı on dörde yükseltmiş durumdayız. OSB'lerimizdeki istihdam Kocaeli'nde dokuz bin yüz ellilerden yüz kırk iki bin üç yüz kırk üçe son yirmi yıla yükseldi. Yani yaklaşık on altı misline çıktı. Yine üretimdeki parsel sayısı seksen binden bin üç yüz yirmi ikiye. Bu dönemde yükselmiş oldu. Organize Sanayi bölgelerine ilave olarak iki endüstri bölgesini de son yirmi yılda Kocaeli'ne kazandırdık. Aynı zamanda yüz otuz iki AR-GE merkezimiz, on yedi tasarım merkezimiz ve beş teknoparkımız da dokuz yüz otuz sekiz firmamız Kocaeli'nde AR-GE tasarım ve inovasyon odaklı faaliyetlerini sürdürüyor. Toplam ARGE sayımız on beş binin üzerinde. Tasarım personeli sayımızda dört yüze yakın. Bütün bu istatistikler aslında son yirmi yılda Kocaeli sanayicisinin ne düzeye geldiğini ifade ediyor.

YÜZDE 25’İ TEK BAŞINA KOCAELİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Sektörel tarafta baktığımızda özellikle otomotiv sektöründe Kocaeli öncü şehrimiz. Geçtiğimiz yıl Türkiye'nin gerçekleştirdiği otuz milyar dolara yakın otomotiv ihracatının yüzde yirmi beşini tek başına Kocaeli gerçekleştirdi. Yedi buçuk milyar dolarlık bir ihracata kırk beş kırk üç bin çalışanın alın teriyle, akıl teriyle Kocaeli Otomotiv Sanayi'ye imza atmış oldu. Yine kimya sektöründe Kocaeli'nin ihracat düzeyi toplam sektörün yüzde yirmisinin üzerinde. Beş milyar üzerinde geçtiğimiz yıl kimya sektörümüz elli üç bin personeliyle ihracat gerçekleştirdik Kocaeli'nde. Yine metal sanayinde de otuz iki bin personelin alın teriyle, beş milyar doların üzerinde ihracatı Kocaeli'nde bulunan firmalarımız gerçekleştirildi. Bütün bu istatistikler, bu rakamlar önümüzdeki dönemde de politikalarımızda Kocaeli'nin oynayacağı öncü role işaret ediyor. Bizler hem Kocaeli'nde dikkatli planlamalar yaparak ihtiyaç duyulan ilave sanayi alanlarının oluşturmak hem bu bölgedeki sanayinin biraz daha bölge dışına makul bir planla taşınmasını transferini sağlamak istiyoruz

“KOCAELİ’NİN ÖNCÜLÜK EDECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUZ”

Ama esasen de bölge sanayinin yüksek katma değer atılımını hızlandırmak için çabalarımızı gerçekleştireceğiz. Türkiye'nin TOGG benzeri pek çok teknoloji yatırımına ihtiyacı var. Bu yatırımlara Kocaeli'nin öncülük edeceğini öngörüyoruz. Bu anlamda Kocaeli'nde bulunan firmalarımızdan bakanlıkta gerçekleştirdiğimiz çalışmaları çok detaylı olarak paylaşmış olduk yine nitelikli iş gücü geliştirilmesi konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk. Bakanlıkta uygulamaya geldiğimiz programları, sanayicimize yönelik destekleri önümüzdeki dönemde özellikle mesleki eğitim alanında Milli Eğitim Bakanlığımız sanayicilerimiz ve bakanlık arasında kurmayı hedeflediğimiz iş birliği platformlarını yine Sanayicilerimizle, Kocaeli Sanayi Odası üyelerimizle konuşma imkanına sahip olduk. Yine önümüzdeki dönemde ulusal düzeyde yürüteceğimiz sektörel politikaların Kocaeli'ndeki yansımalarını da birlikte planlama konusunda karşılıklı görüş alışverişi içinde olduk.

YAKALADIĞIMIZ BİR FIRSAT PENCERESİ VAR

En büyük memnuniyetim sanayicilerimizdeki yatırım istihdamının devam etmesidir. İstihdam artış hızının yükselerek devam etmesidir. Son dönemde yakaladığımız, özellikle COVİD-19 pandemisi sonrasında yakaladığımız bir fırsat penceresi var. Küresel değer zincirlerinde, küresel tedarik zincirlerinde. Sanayicimiz bu pencereyi en iyi şekilde değerlendiriyor. Ve inşallah iki yüz kırk beş milyar doların imalat sanayi ihracatımızı hep birlikte daha ileri düzeylere çıkarmak için gayret gösterme konusunda ortak bir iradeyi paylaşıyoruz.” Dedi.

Güncelleme: 23 Ağustos 2023 14:20
Sedat Köse
KOTO
yyh
diler
sedat menteş
Kocaeli Beyaz Eşya Servisi
KSO
lastik-iş
KROMAN
Toyota
Gönül Otomotiv
X