Şans oyunları ve piyango gibi haramlardan uzak duralım
29 Aralık 2023 10:23

Diyanet'ten yılbaşı hutbesi! Şans oyunları ve piyango gibi haramlardan uzak duralım

Diyanet 2023 yılının son Cuma hutbesini yayınladı. Yayınlanan cuma hutbesi metninde yılbaşı eğlencelerinin kültürümüzde olmadığı, alkol, kumar, şans oyunları ve piyango gibi haramlardan da uzak durulması gerektiği vurgulandı.

Diyanet 2023 yılının bitimine son iki gün kala son Cuma Hutbesini yılbaşına ayırdı. 2023'ün son cumasında okunacak hutbeyi, Diyanet İşleri Başkanlığı yayınladı.

Geçmiş yıl muhasebesi

Bir 'geçmiş yıl muhasebesi' niteliğindeki hutbede insanın kendisini sorgulaması, tüm ömrünü bir muhasebe bilinciyle geçirmesine dikkat çekiliyor.

Hutbede; "Gönül inciten, kardeşliğimizi zedeleyen kem sözlere karşı dilimize kilit vurabildik mi? Kalbimizi katılaştıran, zihnimizi kirleten her türlü olumsuz duygu ve düşünceden kendimizi arındırabildik mi? Bilerek ya da bilmeyerek işlediğimiz günahlara nedamet gözyaşlarıyla tövbe edip Rabbimizin affına sığınabildik mi?" soruları soruluyor.

Soruların hemen ardından ise yılbaşına özel uyarılar ve hatırlatmalara yer veriliyor.

"Şans oyunları ve piyango gibi haramlardan uzak duralım"

Çam ağacı süsleme, yeni yıl kutlama gibi ritüellerin kültürümüzde yeri olmadığı belirtilirken, şu ifadelere yer veriliyor:

Bu soruların cevabını düşünerek bu günümüzü bir milat kılalım. Kalan ömrümüzü Rabbimizin rızası doğrultusunda geçirmeye çalışalım.

İman, ibadet ve güzel ahlakla bezenmiş bir hayatla bu dünyadan ayrılmanın gayretinde olalım.

Dinimizde ve kültürümüzde yer almayan yılbaşı eğlenceleri, Noel baba figür ve kıyafetleri, çam ağacı süslemeleri gibi yanlış tutum ve davranışlardan uzak duralım.

Kötülüklerin anası olan alkol, ocakları söndüren kumar, umutları tüketen şans oyunları ve piyango gibi haramlarla sağlığımızı, zamanımızı ve kazancımızı heba etmeyelim

Güncelleme: 29 Aralık 2023 10:25
sedat menteş
Kocaeli Beyaz Eşya Servisi
Toyota
Gönül Otomotiv
X