Sedat Köse: Valiliğin tedbirlerine destek olmaya davet ediyoruz
02 Mayıs 2024 15:40

Sedat Köse: Valiliğin tedbirlerine destek olmaya davet ediyoruz

Kocaeli Valiliği’nin sokak hayvanlarıyla ilgili alınacak tedbirleri konusunda açıklama yayımlayan Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı Sedat Köse, “Sokakların daha güvenli olması için alınan bu gibi tedbirlere destek olmaya davet ediyoruz” dedi

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı Sedat Köse yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanlığı olarak, Kocaeli Valiliğimiz tarafından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelere gönderilmiş olan “Sokak Hayvanları İle İlgili Alınacak Tedbirler” başlıklı yazının basında yer bulmasının akabinde başlatılan linç çalışmalarını kınadığımızı ve durumun çarpıtılarak, adeta sokak hayvanlarına işkence yapılacağı yönünde iddialarda bulunulmasının karşısında olduğumuzu belirtmek isteriz. Kocaeli Valiliğimiz tarafından Büyükşehir ve İlçe Belediyelere gönderilen yazıların, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına Daire Yönetmelik maddeleri çerçevesinde hazırlandığını fakat sosyal medya ve basında durumun çok farklı bir şekilde yansıtılmaya çalışıldığını görmekteyiz.  

 

“ÇEŞİTLİ ÖNLEMLER ALINMAKTADIR”

 

Vatandaşların güvenli bir çevrede yaşamaları yasal haklarıdır ve yine yasalar çerçevesinde can güvenlikleri korunan sokak hayvanları ile ilgili olarak tehdit içeren durumlarda, yasal yaptırımlar çerçevesinde çeşitli önlemler alınması kaçınılmazdır. Sokak hayvanları, insan yaşamına tehdit olmamalıdır. Son zamanlarda başıboş, insan ve çevre sağlığını tehdit eden sokak hayvanlarının saldırıları sonucu yaralanmaların artması ve toplumda konuyla ilgili taleplerin oluşması neticesinde, illerde valilikler ve belediyelerce çeşitli önlemler alınmaktadır.

 

“HAYVANLAR AÇISINDAN HAYATİ ÖNEM TAŞIMAKTADIR”

 

Kanunlar çerçevesinde alınan önlemler, birçok Avrupa Birliği ülkesinde de uygulanan yöntemlerdir ve buradaki amaç tamamen toplumda güvenli bir ortam oluşturmaktır. Sokak hayvanlarının sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri için sokaklarda yeterli besin ve su kaynaklarının sağlanması, barınakların iyileştirilmesi gibi önlemlerin alınması hayvanlar açısından hayati önem taşımaktadır. Bu konu belediyelerimizin sorumluluk alanına girmekte ve gerek barınaklar gerekse sokaktaki hayvanlarla ilgili çeşitli çalışmalar yürütülmektedir.

 

“TEDBİRLERE DESTEK OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

 

Bu anlamda, Valiliğimiz tarafından belediyelerce alınması gereken önlemlere ilişkin alınması önerilen tedbirlerle ilgili konunun, sokak hayvanlarının tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik bir eylemmiş gibi gösterilerek çarpıtılmasını kınıyoruz. Tüm Sivil Toplum Kuruluşlarımızı, hayvan hakları savunucularımızı, sokak hayvanlarının daha iyi şartlarda yaşamlarını sürdürmeleri, sokakların daha güvenli olması için alınan bu gibi tedbirlere destek olmaya davet ediyoruz. Kamuoyuna önemle duyurulur. Saygılarımızla.”

Güncelleme: 02 Mayıs 2024 15:40
sedat menteş
Kocaeli Beyaz Eşya Servisi
Toyota
Gönül Otomotiv
X