“SIFIR TOLERANSLA BU İŞLERİ YAPACAĞIZ”
29 Ağustos 2023 16:30

KONUTLARI ÖYLE BİR İNŞA EDECEĞİZ Kİ 9 ŞİDDETLİ DEPREME… “SIFIR TOLERANSLA BU İŞLERİ YAPACAĞIZ”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki bugün bir dizi ziyaret gerçekleştirmek için Kocaeli’ye geldi.

 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki bugün bir dizi ziyaret gerçekleştirmek için ilimize geldi. Özhaseki’nin ilk durağı  Kocaeli Valiliği oldu. Ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ziyarette bulunan Özhaseki devamında AK Parti Kocaeli İl başkanlığı ve MHP Kocaeli İl başkanlığını ziyaret etti. Ziyaret programlarını basına kapalı bir şekilde gerçekleştiren Bakan Özhaseki, daha sonra dip çamuru temizliği bölgesinde incelemelerde bulundu. Ardından Gölcük’te temel atma törenine katıldı.

“VEFA ÖRNEĞİ GÖRÜYORUZ”

 Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki “Allah utandırmasın bir an önce kazasız belasız bir temel atma töreni ve inşallah hak sahibi kardeşlerimizin içinde güzelce oturmasını temenni ediyorum. Hak teslim etmek güzel bir şey ama burada bir vefa örneği göstererek Mehmet beye teşekkür etmeleri takdire şayan. Bir taraftan da Kocaelili sayılırım hanımım buralı yazlarımızı burada geçerdi kendi memleketim diyebilirim. Burada çok projemiz var, kentsel dönüşüm ve asıl önemlisi Marmara dip çamuru projemiz var. 80’li yıllarda yavaş yavaş kokmaya başlamıştı Marmara denizi. Şimdi temizliyoruz inşallah.

“KOCAELİ’DE UYUM GÖRÜYORUZ”

Değerli arkadaşlar, şehirler canlı organizmalardır. Eğer siz şehirlerinize bakarsanız o şehirler ileriye doğru varlıklı bir şekilde devam ederler, ama göstermezseniz yavaş yavaş gerilemeye başlarlar. Yerel yöneticiler kendi aralarında uyumu barışık projeler ortaya koyuyorsa o şehirlerin geleceği aydınlık. Değilse, o şehirlerin işi zorlaşır. Kocaeli’de uyum görüyoruz, birliktelik görüyoruz maşallah.

EN RİSKLİ BEŞ ÜLKE İÇİNDEYİZ”

Türkiye bir deprem ülkesidir bunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Özellikle birinci ve ikinci derecede bulunan riskli bölgeler topraklarımızın yüzde 60’ı. En riskli beş ülke içindeyiz. Bizim bu gerçekliği bilerek hareket etmek gibi bir zorunluluğumuz var. Senede iki üç yıkıcı deprem yaşıyoruz. Son yüzyılda meydana gelen deprem sayısı 60, torağa verdiğimiz canlarımızın sayısı 130 bin maddi hasar söylemeye bile dilimiz varmıyor. Konutlarımızı bunun bilinci ile yapmamız gerekiyor. Özellikle üç bölge çok riskli  biri Kuzey Anadolu Fay Hattı, ikincisi Kahramanmaraş depremi olarak adlandırdığımız bölge üç ise Ege tarafında yer alan bölgemiz. Gece gündüz demeden bu bölgelerin ki İstanbul’da olası bir deprem hepimiz etkileyecek Gölcük’te İzmit’te etkilenecek yeni formüller yapmaya çalışıyor ve altından kalkalım diye uğraşıyoruz.  

“04:17’DEN BERİ AYAKTAYDI”

6 Şubat’ta yaşanan depremde 18 ilimiz etkilendi 14 milyon insan zarar gördü 680 bin konut zarar gördü. Gölcük depremi 70 bin civarı idi düşünün şimdi. Cumhurbaşkanımız gece 04:17’den beri ayakta. Kendisi “ben şunları yaptım siz ne yaptınız” diyerek de hesap sordu. İlk dakikadan itibaren vali kaymakam herkes o bölgede idi. Millet olarak hepimiz ayaktaydık. MHP’li belediyelerimiz de birçok başka partili arkadaşlarda gittiler Allah hepsinden razı olsun. O gün keyif yapan var mıydı bilmiyorum, herkes göz yaşı döküyordu. Bisikletini satıp gönderen yavruları, hacı parasını gönderen abileri ablaları, teyzeleri gördük.

“5 BİN KONUTUN İNŞAATINA BAŞLIYORUZ”

Çok şükür biz millet olarak yaraları sarmaya gayret ettik. Bu hepimiz için bir gurur vesilesi. Şimdi de 1 milyon 900 bin vatandaşımız evlerinden uzakta. 2, 3 sonra yaptığımız evlerin teslimine geçeceğiz. Bizi gece gündüz meşgul eden biraz da uykusuz bırak bir iş var ki 1 milyon 905 bin vatandaş şu an evlerden uzakta, ya konteynırda yaşıyorlar ya kira yardımı yapıyoruz bu kolay değil emin olun. Onları evlerine oturtuncaya kadar hiçbirimiz tatil yapmayacağız. Ben bu hafta da Hatay’da olacağım 5 bin konutun inşaatına başlıyoruz. Merkezi’ni de biz inşa edeceğiz.  

“SIFIR TOLERANSLA BU İŞLERİ YAPACAĞIZ”

Asla ve asla fay hatlarının geçtiği yerde yapı olmayacak, dere yatakları da aynı şekilde. Ama önemli bir prensibimizde bundan sonra sıfır toleransla bu işleri yapacağız. İçinde 300 400 kişinin yaşadığı evler yapılırken demir eksik konuyor bir şey olmaz devam et diyor, üstüne iki kat daha koy mantığı ile devam ediyor onlar can değil mi? Böyle bir şey olabilir mi? Konutlarımızı sağlıklı yapmamız lazım. Öyle bir yapı inşa edeceğiz ki 9 derece deprem olsa hayatımıza devam edeceğiz. Kim ki kentsel dönüşüm yapmak istiyorsa parti gözetmeksizin kapımız açık, başımızın üstünde yeri var. Vatandaşlarımız da n’olur kentsel dönüşüm yapmak isteyen belediye başkanlarına uyumlu olun yardımcı olun. “

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme: 29 Ağustos 2023 16:34
Kocaeli Beyaz Eşya Servisi
Enes Akbal
Toyota
Gönül Otomotiv
X