Türkiye'den Romanya'ya vize kolaylığı
21 Mayıs 2024 09:25

Türkiye'den Romanya'ya vize kolaylığı

Romanya Başbakanı Ciolacu, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetlisi olarak Ankara'ya gelecek. Ziyaret öncesi Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Romanya vatandaşlarına vize kolaylığı sağlandı. Öte yandan Romanya, Türkçe'yi seçmeli ders yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu'yu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşılayacak. İkili ve heyetler arası görüşmenin ardından Romanya Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Birinci Toplantısı düzenlenecek. Daha sonra anlaşmalar içim imza töreni düzenlenecek ve iki lider ortak basın toplantısı düzenleyecek.

YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Bu arada ziyaret öncesi Romanya vatandaşlarına vize kolaylığı getirildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararda "Romanya'nın kimlik kartı hamili vatandaşlarının Türkiye'ye yapacakları her 180 gün içinde azami 90 gün ikamet süreli turistik amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vize muafiyeti sağlanmasına, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun 18. maddesi gereğince karar verildi." denildi.

TÜRKÇE ROMANYA'DA SEÇMELİ DERS OLDU

Dün açıklama yapan Yunus Emre Enstitüsü Şeref Ateş, "Tercihim Türkçe Projesi" ile Romanya Devlet Okullarında Türkçe'nin seçmeli dil dersi olduğunu duyurmuştu. Ateş, "Romanya'nın coğrafi yakınlığı, kültürel benzerlikleri ve stratejik ortaklıkları göz önüne aldığımızda Tercihim Türkçe Projesi büyük önem taşıyor. Romanya devlet okullarında Türkçe dersi ilkokul birinci sınıftan lise sona kadar her sınıfta seçilebilecek." demişti.

Güncelleme: 21 Mayıs 2024 09:27
BENZER HABERLER
sedat menteş
Kocaeli Beyaz Eşya Servisi
Toyota
Gönül Otomotiv
X