Tutuş’tan Devrim Bal’a HODRİ MEYDAN!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilimize gelerek açılışını yaptığı “Çınar Çocuk Evi” tartışmaları devam ediyor.

İzmit Belediyesi'nin dar gelirli vatandaşlar için diye tanıttığı ve ücretsiz olarak hizmet vereceğini söylediği Çınar Çocuk Evi'nin açıklanan ücret tarifesi tartışmara neden oldu. 1000 TL aylık ücretle hizmet verecek olması vatandaşların tepkisiyle karşılandı.Bu tartışmaların ardından, önceki dönemden kalan inşaatın tamamlanıp projenin bitmesine ilişkin atışmalar başladı.

Devrim BAL ile Muharrem TUTUŞ karşı karşıya geldi..

İzmit Belediyesi CHP Meclis üyesi Devrim Bal, sosyal medya hesabından yaşanılan tartışmalar üzerine bir paylaşımda bulundu. Bal’ın paylaşımının altına İzmit Belediyesi AK Parti Grup Başkanı Muharrem Tutuş’tan hemen cevap geldi. Çınar Çocuk Evi'nde 1.5 milyonluk kamu zararına dönüştürüldüğünü iddia eden Devrim BAL’a adeta “Hodri meydan” diyerek meydan okudu. Bal’ın iddialarını tutarsız ve algıya yönelik olduğunu belirten Muharrem Tutuş, “İzmit halkını yanıltma gayretinden ötürü özür dilemeye davet ediyorum." İfadelerini kullandı

İşte CHP’li Devrim Balı’ın o açıklaması;

 

 

Çınar Çocuk Evi'nde 1.5 milyonluk kamu zararı, kamu yararına dönüştürüldü. Çınar Çocuk Evi, belediye önceki dönemine ait kamu zararı oluşturan projesinden doğdu.

NASIL MI?

Yeşilova Mahallemizde mahalle konağı olarak planlanan bölge ile ilgili ihale 2018 yılının Temmuz ayında açıldı ve F.G. isimli bir şahıs firması bu ihaleyi 1,5 milyon liraya aldı. Ancak firma 2019’daki inşaat sektöründeki kriz sebebiyle işler durma noktasına geldi. Firmaların kamu ihalesinden cezasız şekilde çekilmesi kanunen yasak olmasından dolayı ise inşaat başlangıç aşamasında kaldı.

Firma ihaleden çekildi!

Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’na 18 Ocak 2019 tarihinde eklenen ek madde ile kamu ihalesi alan firmalara bu ihalelerden cezasız çekilmesine fırsatı tanındı. Firma da bu hakkını hemen kullanarak cezasız bir şekilde ihaleden çekildi.

 

Kamu Zararı Oluşmasına Neden Oldu

Firma mevcut ihaleyi almasına rağmen firmanın ihaleden çekilmesi de büyük bir kamu zararı oluşmasına neden oldu. Yeşilova'da bulunan ve kaba inşaatının bir kısmı biten bina İzmit Belediyesinin önceki yönetimi tarafından tamamen unutuldu ve üzerine herhangi bir proje de geliştirilmedi.

 

SİZ YALAN SÖYLEYİN BİZ ÇÜRÜTELİM

Çınar Çocuk Evi hakkında kamuyu yanıltan, "Mevcut bina dönüştürüldü. Zaten hazır bina vardı" açıklamaları ortaya çıkan bu gerçekler de böylece çürütülmüş oldu.

 

 

 

Sırayla gidelim mi?

CHP’li Bal’ın açıklamalarına cevap veren Tutuş ; ”Sn. Meclis üyesi;Sırayla gidelim mi? Herkes olayı anlasın.Bu binanın yapım işini bir firma 1.5 milyona aldı, parasını aldı gitti, işi de yarım bıraktı ve zarar oluştu diyorsun kısaca doğru mu anladım?

Daha açık söyleyeyim.

Eğer bu firma bu işi 1.5 milyona alıp, hiç iş yapmadan kaçıp gittiyse (ki senin yazından bu çıkıyor);Şuan meclis üyesisin. Bu dosyayı belediyeden çıkart lütfen, bu paylaşımda etiketlediğin kişilerle beraber, ben de sizinle geleceğim ve gidip savcılığa suç duyurusunda bulunalım. Direkt o dönemin yöneticilerine zimmet çıkar zaten. Ayrıca bunu yapmazsanız, siz de suça ortak olursunuz zaten.

Özür dilemeye davet ediyorum

Yok eğer senin yazdığın gibi değil ise; yani işi alan firma, işi bitiremeyip, yapabildiği kadar hak edişini alıp işi bıraktıysa da, seni İzmit halkını yanıltma gayretinden ötürü özür dilemeye davet ediyorum...

 

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

 • Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık
 • Gebze Belediye başkanı Zinnur Büyükgöz
 • Çayırova Belediye başkanı Bünyamin Çiftçi
 • Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir
 • Körfez Belediye başkanı Şener Söğüt
 • Derince Belediye başkanı Zeki Aygün
 • İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
 • Kandıra Belediye başkanı Adnan Turan
 • Başiskele Belediye başkanı Yasin Özlü
 • Kartepe Belediye başkanı Mustafa Kocaman
 • Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer
 • Karamürsel Belediye başkanı İsmail Yıldırım