Valiliğin Açıklamasına Bir Destek de GKD'den Geldi
02 Mayıs 2024 16:57

Valiliğin Açıklamasına Bir Destek de GKD'den Geldi

Genç Kocaelililer Derneği olarak Kocaeli Valiliğimiz tarafından Büyükşehir ve İlçe Belediyelere gönderilen yazıların, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına Dair Yönetmelik maddeleri çerçevesinde hazırlandığını fakat sosyal medya ve basında durumun çok farklı bir şekilde yansıtılmaya çalışıldığını görmekteyiz.

Önlem alınacak hayvanların sosyal medyada sayın valimizin açıkladığı üzere özellikle bulaşıcı, tedavi edilemez veya tedavi sonrası iyileşme ihtimali olmayan bir hastalığa sahip olan, alındığı ortama bırakıldığında insan ve çevre sağlığını önlenemez derecede tehdit edeceğine geçici bakımevi veteriner hekimince karar verilerek rapor tutulan hayvanlardan bahsedilmesine rağmen bazı çevrelerce sanki tüm sokak hayvanları için alınan bir karar gibi aktarılmaktadır.

Sokak hayvanlarının yaşam hakkının korunması gerektiğini sonuna kadar savunmakla birlikte son zamanlarda artan başıboş, insan ve çevre sağlığını tehdit eden sokak hayvanlarının  yarattığı rahatsızlıklar vatandaşlar tarafından bizlere, sivil toplum kuruluşlarına aktarılmaktaydı.

 Bu bağlamda hem valiliğimizin hem de Türkiye kent konseyleri birliğinin çağrısını olumlu bulduğumuzu kamuoyuna bildiririz.

Güncelleme: 02 Mayıs 2024 17:03
sedat menteş
Kocaeli Beyaz Eşya Servisi
Toyota
Gönül Otomotiv
X